שתף קטע נבחר

כרטיס האשראי נגנב בחו"ל? זה יעלה לכם ביוקר

שימוש לרעה בכרטיס האשראי בארץ זה לא מחזה נדיר, אך הנזק ללקוח מוגבל. לעומת זאת, גניבה או אובדן של כרטיס בעת שהות בחו"ל, זה כבר עלול להפוך לבעיה יותר מורכבת וגם יקרה. מה מומלץ לעשות וכמה זה יעלה לנו?

מדי שנה מוציאים הישראלים כ-20 מיליארד שקל על רכישות בחו"ל בכרטיסי האשראי שלהם ועונת התיירות, הנמצאת כעת בשיאה, היא לרוב התקופה שבה מתבצעות רוב העסקאות.

 

  • לא רק אשראי: טריליון שקל בשנה - בצ'קים
  • הצעת חוק שתשים סוף לכרטיסי האשראי המיותרים?

 

למרות הירידה בשערי המטבעות בשבועות האחרונים ובעיקר היורו, בקיץ הנוכחי מתווספת לרכישות שלנו עמלה לא קטנה.

 

נזכיר כי בתחילת החודש שינו חברות כרטיסי האשראי את שיטת חישוב העמלות על רכישות במט"ח ולמעשה ברוב המקרים מדובר בעליה בשיעור העמלה, לעיתים בשיעור של עשרות אחוזים, בהשוואה לעמלה שהיתה נהוגה עד כה.

 

ואולם, מה שעשוי להדאיג אותנו הרבה יותר משיעור העמלה על עסקאות, הוא מקרה שבו כרטיס האשראי שלנו אבד או נגנב בחו"ל. 

 

אם בארץ הקודש מצב של אובדן או גניבת כרטיס אשראי, הוא מאוד לא נעים, הרי שבארץ זרה כאב הראש הוא כפול. מצד אחד נדרש מתן מענה לתשלומים עד החזרה לארץ ולא תמיד יש אלטרנטיבה נוספת מעבר לאותו כרטיס – כגון כרטיס נוסף או מזומנים, ומצד שני טיפול בהנפקת כרטיס חדש – וכאן גם מתווספת עמלה גבוהה במיוחד.

 

מה עושים במקרה של שימוש לרעה? ראשית יש ליידע מהר ככל האפשר את חברת האשראי על המצב. יש לפנות למוקדים הרלוונטיים, כפי שמפרסמות חברות האשראי, אלו פעילים 24 שעות ביממה (גם בכרטיסים נטענים ניתן לפנות למוקד).

 

כדאי לדעת כי מחזיקי הכרטיס מבוטחים למקרה של שימוש לרעה שנעשה בכרטיסם, אולם על מחזיק הכרטיס ליידע את חברת האשראי על המקרה ללא דיחוי. במידה ולא הודענו באופן מיידי (מהרגע שנודע לנו) על גניבת הכרטיס למנפיק, אנחנו נחויב על העסקאות שיבוצעו עד לרגע ההודעה בפועל. סכום החיוב במקרה זה יהיה הנמוך מבין השניים – סכום העסקאות שבוצעו בפועל, או סכום של 75 שקל בתוספת 30 שקל על כל יום מהמועד שבו נודע לנו על גניבת כרטיס האשראי, על אובדנו או על השימוש לרעה בו עד מועד מסירת ההודעה.

 

חוק כרטיסי חיוב, שבו מעוגנים התעריפים הללו, קובע גם, כי אם מסרנו הודעה בתוך 30 יום, מיום שנעשה לראשונה השימוש בכרטיס, הסכום המקסימאלי שנחויב בו הוא 450 שקל.

 

בנוסף, חשוב לדעת כי החוק קובע שלושה מקרים בהם נהיה אחראים לרכישות שלא ביצענו, אחרי אובדן או גניבה, ולמרות שהודענו למנפיק על כך: כאשר הלקוח מסר את כרטיס החיוב לאדם אחר, כאשר השימוש בכרטיס נעשה בידיעת הלקוח , כאשר הלקוח פעל בכוונת מרמה.

 

כרטיס חלופי? עמלה יקרה במיוחד

נציין כי חברות כרטיסי האשראי מפעילות מערכות משוכללות ומתקדמות היודעות לנטר מקרים של שימוש לרעה ופעילות חריגה בחשבון והן מתריעות במקרה כזה, ואף חוסמות את הפעולה.

 

במקרים כאלה פונה החברה מיוזמתה לבעלי הכרטיס ומבררת האם הפעולה נעשתה באישורו ועל ידו או שמא מדובר בגניבת כרטיס או שכפולו ללא ידיעת הבעלים.

 

כך, לדוגמה, כאשר נעשה חיוב בו זמני של כרטיס אשראי בשני מקומות שונים בו זמנית, או בסכום חריג, או שבוצעה רכישה זהה מספר פעמים תוך זמן קצר וכו'.

 

בנוסף, במקומות רבים בעולם, לצורך ביצוע רכישה פיסית (לא באופן מקוון) נדרש הלקוח להקליד את הקוד הסודי שלו, תהליך שמסייע במניעת מקרים כאלו.

 

כאמור, לאחר שהודענו למנפיק הכרטיס על שימוש לרעה בו, אנו זכאים להחזר על הפעולות שבוצעו לאחר הודעתנו. ההחזר יבוצע לא יאוחר מ-10 ימי עסקים מיום הודעתנו למנפיק על השימוש לרעה בכרטיס.

 

נשארתם בחו"ל ללא אמצעי תשלום חלופי? כדאי לדעת כי הנפקת כרטיס חדש ושליחתו לחו"ל כרוכה בעמלה לא קטנה שעשויה להגיע גם ל-150 דולר.

 

כמה זה עולה? בישראכרט ואמריקן אקספרס הנפקת כרטיס חלופי לחו"ל עולה 27.58 שקל (דמי הנפקה) בתוספת דמי משלוח 14.70 דולר לאיסוף הכרטיס ממשרדי החברה בחו"ל, או 18 דולר למשלוח הכרטיס לכתובת ללקוח (בחו"ל). הכרטיס יונפק תוך 3-10 ימי עסקים תלוי במיקום. ניתן גם להנפיק כרטיס אשראי בחו"ל בעלות של 150 דולר.

 

בלאומי קארד תיגבה עמלה של 50 דולר הכוללת את ההנפקה של הכרטיס, והוא יישלח בין 5-8 ימי עסקים לכתובת שיספק הלקוח.

 

בכאל, במקרה של אובדן או גניבה – תעמוד עלות הנפקת כרטיס חלופי על 30 -40 שקל, בתוספת עלות המשלוח בהתאם ליעד. את הכרטיס החלופי ניתן לקבל למקום השהייה בחו"ל על ידי מסירת כתובת מדויקת וטלפון והוא יגיע בטווח של שבוע לכל יותר.

 

איך אוכל להוכיח, במקרה הצורך, שכרטיס אשראי נגנב ממני ונעשו בו פעולות שלא בהרשאתי? לדברי עו"ד גלעד נרקיס, מומחה בתחום הבנקאות, העניין תלוי בנסיבות, אך דיווח על גניבה למשטרה ודרישה לחסימת הכרטיס מיד לאחר שהתברר כי הכרטיס נגנב, יסייעו להוכחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות דוברות משטרת מרחב שרון
צילום: באדיבות דוברות משטרת מרחב שרון
מומלצים