שתף קטע נבחר

אבו טיר מחוץ לכלא: "אני בעד שלום"

אחרי שנתיים מאחורי סורג ובריח שחררה ישראל את חבר הפרלמנט מטעם חמאס מוחמד אבו טיר. האיש שהיה מזוהה בעיקר בשל זקנו הכתום כבר בן 64 ובראיון ל-ynet הוא נשמע הרבה יותר מתון: "אני בעד רגיעה ושלום"

 

"רגיעה משרתת את כולם". מילים אלה מגיעות מלא אחר מאשר מוחמד אבו טיר, בכיר חמאס וחבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם הארגון, ששוחרר הבוקר (ה') לאחר מאסר שנמשך שנתיים, מתוכם 10 חודשים במעצר מנהלי.

 

האיש, שמוכר יותר לאזרח הישראלי עם זקן כתום, כבר מזמן נטש את "האופנה" שלו. כיום, בגיל 64, נשמע אבו טיר הרבה יותר מתון. בראיון ל-ynet הוא אומר: "אני בעד רגיעה בעזה ואפילו בגדה המערבית מתוך השקפה ברורה שהיא תהיה לטובת כבוד האדם בקרב העם הפלסטיני", אומר אבו טיר.

כבר אין זקן כתום. אבו טיר פעם והיום (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
כבר אין זקן כתום. אבו טיר פעם והיום(צילום: נועם מושקוביץ)

בכיר חמאס שוחרר לביתו הזמני בכפר עקב אחרי שישראל גירשה אותו ממקום מגוריו בשכונת אום טובא במזרח ירושלים עקב היותו חבר פרלמנט מטעם חמאס. סמוך לביתו הוקם אוהל קבלת פנית עם דגלי חמאס, שקיבלו את פני הבאים.

 

אבו טיר הוא אחד משורה של בכירים בארגון ששוחררו מהכלא בתקופה האחרונה. מרביתם שוחררו לאחר מעצרם המחודש במבצע "שובו אחים", אולם הוא נעצר כבר שנה קודם לכן. הוא אינו רואה בשחרור הבכירים כסימן למחווה ישראלית כלפי חמאס במסגרת מגעים לא ישירים ישראל לארגון. לדבריו, העצורים כבר ריצו את מלוא העונש שנגזר עליהם.

 

עם זאת, אבו טיר התבטא במתינו רבות והביע את תמיכתו ברגיעה מחודשת עם ישראל. "אני לא קובע תמורה מה תהיה אותה רגיעה בין חמאס לישראל, אבל ברור שיש לה מחיר והוא יכול להיות בדמות נמל ימי, נמל תעופה (ברצועת עזה – א"ל) או שחרור אסירים. אבל אני לא זה שקובע את המחיר. אם יש אינטרס משותף לשני הצדדים, אז אני לא רואה סיבה שלא להגיע לרגיעה כזאת", דברי אבו טיר ל-ynet.

בן 64 ונשמע הרבה יותר מתון. אבו טיר, היום בביתו ()
בן 64 ונשמע הרבה יותר מתון. אבו טיר, היום בביתו

בכיר חמאס התייחס גם לאפשרות של חילופי שבויים בין חמאס לישראל כדי להשיב לארץ את גופותיהם של סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין שנפלו בקרבות בצוק איתן ושני הישראלים הנעדרים ברצועת עזה, אברה מנגיסטו והאזרח הישראלי תושב הפזורה.

 

"אני מקווה שיהיה הסכם לחילופי שבויים, אבל אני יודע שמו"מ לכך, אם יתקיים, יהיה קשה. במקרה של גלעד שליט זה לקח יותר מחמש שנים", מסביר אבו טיר.

 

אבו טיר גם התייחס לאירועים האחרונים בהר הבית וקבע כי אם תפרוץ אינתיפאדה שלישית, היא תפרוץ ממסגד אל אקצה. עם זאת, הוא בוחר לשלוח מסר לציבור הישראלי. "אני מקווה שבכל העולם יחיו בשלום ובחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיר לשלום. חבר הפרלמנט יצא מהכלא
מומלצים