שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הוצא מחוק ההסדרים: העברת הכנסות הטוטו למדינה
  היועמ"ש צמצם משמעותית את החוק בטענה שהוא רחב מדי וכולל החלטות משמעותיות שלשרים ולחברי הכנסת לא יהיה מספיק זמן לדון בהם. בין התוכניות שצומצמו ויעברו למסלול חקיקה מסורבל יותר: הרפורמה בענף הביצים, הגבלת כהונתם ושכרם של בכירי החברות הממשלתיות ואיחוד של רשויות מקומיות קטנות
  חוק ההסדרים הנלווה לתקציב המדינה יוגש לאישור הממשלה ביום רביעי הקרוב. זהו חוק שמוגש באופן קבוע בצמוד לתקציב המדינה ומאפשר לממשלה להעביר בבת אחת ובמהירות שורה של החלטות משמעותיות בתחום הכלכלי והחברתי. אולם היום התערב היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והוביל לצמצום משמעותי של החוק, בטענה כי הוא כולל מגוון רחב מידי של נושאים שונים והחלטות הרות גורל, אשר בנוגע אליהן אין לשרים ולחברי הכנסת מספיק זמן על מנת לגבש עמדה מושכלת.

   

  כתבות נוספות בנושא חוק ההסדרים :

   

  בין החלטות שהוצאו בעקבות התערבות היועץ המשפטי נמצאת ההחלטה ליצור מאגר נתונים שיאפשר לבנקים לקבל דירוג אשראי של כל אזרח. החלטה זו נחשבת לאחת מאבני היסוד של הרפורמה בבנקאות שמקדם שר האוצר, משה כחלון. היא נועדה להקל על המעבר של לקוחות מבנק לבנק.

   

  צעד זה יישאר כעת במסלול החקיקה הרגיל והמסורבל יותר. מרכיב אחר של תכנית כחלון לעידוד התחרות בבנקאות שדווקא נכנס לחוק ההסדרים הוא ההחלטה לאפשר לנותני אשראי חוץ בנקאי לגייס הון מחברות ביטוח וקרנות פנסיה וכך לסייע להם להציע ריביות נמוכות יותר לאזרחים.

   

  צעד משמעותי שנחתך מהתכנית הוא ההחלטה להעביר את כל הכנסות המועצה להסדר הימורים בספורט (טוטו) לקופת המדינה ולחלקם דרך תקציב משרד התרבות והספורט. החלטות נוספות שיישארו במסלול חקיקה רגיל הן הרפורמה בענף הביצים, הגבלת כהונתם ושכרם של בכירי החברות הממשלתיות, ואיחוד של רשויות מקומיות קטנות.

   

  צילום: אלי מנדלבאום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מה כן ייכלל בחוק?

  למרות ההוצאה של צעדים רבים ממסגרת החוק, הוא צפוי עדיין להיות נרחב יותר מאשר חוק ההסדרים של שנת 2013-2014. הצעדים השונים שנכללים בחוק מתרכזים בארבעה תחומים עיקריים: יוקר המחיה, דיור, הגדלת הפיריון במשק ובחלוקת משאבים.

   

  בתחום יוקר המחיה כולל החוק את הרפורמה לקידום היבוא של מזון יבש ("רפורמת הקורנפלקס"), את הפחתת העלות של כפל ביטוחי בריאות, את הרפורמות בענפי העופות, הצאן והדגים, ואת הרפורמה במעמד סוכני הפנסיה.

   

  בתחום הדיור יכלול החוק את הצעה לקצר את משך הזמן שבו יכולים יורשי דירה למכור אותה בפטור ממס שבח וככל הנראה יכלול גם הסדרה של היטלי הפיתוח שגובות הרשויות המקומיות.

   

  פרק חשוב בדו"ח יעסוק ביישומן של המלצות ועדת ששינסקי 2. עיקרי ההמלצות הן הטלת תמלוגים בשיעור של 5% מההכנסות על כל מי שמשתמש במשאבי טבע של המדינה, וגביית מס רווחי יתר מחברות רווחיות במיוחד בשיעור של 25%-42%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הוצא מחוק ההסדרים: העברת הכנסות הטוטו למדינה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים