שתף קטע נבחר

ביידן שוקל להתמודד לנשיאות ארה"ב

על רקע פגיעות של הילרי קלינטון בסקרים ופרשת המיילים, החלו בסביבתו של סגן נשיא ארה"ב להתלחשש על הצטרפותו למירוץ. ביידן, שרק לפני כחודשיים איבד את בנו שמת מסרטן, נכשל כבר פעמיים בפריימריז הדמוקרטי

סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן ומקורביו החלו לבחון את האפשרות להצטרף למרוץ לנשיאות 2016, ולהתמודד נגד הילרי קלינטון בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח אתמול (שבת) שעוזריו של ביידן החלו ליצור קשרים עם תורמים, שעדין לא התחייבו לסייע לקמפיין של קלינטון.

 

ביידן, שעד כה נמנע מלקפוץ למים, בגלל העליונות של קלינטון בסקרים, מבחין לאחרונה בסדקים שמעמיקים במועמדות של מזכירת המדינה לשעבר - בעיקר סביב פרשת השימוש בחשבון אי-מייל פרטי ועל רקע אחוז גבוה בציבור האמריקני שאינו חושב שהיא אמינה.

 

יחליף את אובמה? "בוחנים הקמת מטה בחירות" (צילום: AP) (צילום: AP)
יחליף את אובמה? "בוחנים הקמת מטה בחירות"(צילום: AP)

 

 

הנושא הרגיש נידון בשיחות טלפון דיסקרטיות שמקיים ראש הלשכה של סגן הנשיא סטיב ריצ'טי, והוא צף גם על רקע הסימפטיה הגוברת כלפי ביידן, שאיבד לפני כחודשיים את בנו בו ביידן, שמת מסרטן בגיל 46. אנשיו התקשרו עם אנשי מקצוע לקראת אפשרות של הקמת מטה בחירות. באופן רשמי טוענים דוברי סגן הנשיא שהוא נמצא בתקופה של אבל ואינו עסוק כלל בנושא הבחירות.

 

ביידן מפגר אחרי הילרי בסקרים בצורה משמעותית ביותר, אבל הנושא שבגללו קיימת דאגה גוברת בקרב הדמוקרטים מהילרי בא לידי ביטוי בסקר של "קויניפק" מיום חמישי.

57 אחוז מהבוחרים חושבים שהיא לא כנה ואינה ראויה לאמון. 52 אחוז חושבים שלא אכפת לה מהצרכים והבעיות של הציבור. ביידן לעומתה נתפס ככנה וראוי לאמון בקרב 58 אחוז מהנשאלים.

עם זאת, חשוב לזכור שקלינטון זוכה לתמיכה גדולה בהרבה, ובניגוד לביידן יש לה מערך ענק של עובדים ומתנדבים שכבר חורשים את ארה"ב. היא משקיעה מאמץ רב באיווה, המדינה הראשונה שבה ייערכו הבחירות המקדימות ב-1 בפברואר.

 

בגלל הזמן הרב שנותר עד אז, ביידן יכול בכל שלב בשבועות הקרובים להצטרף למרוץ. אם הוא יצליח באיווה וניו המפשייר, הוא ימשוך אליו תורמים ותומכים שעדיין לא התחייבו להילרי.

 

ביידן נחשב לפוליטיקאי שיורה משפטים לא מבוקרים שעלולים לפגוע בו ושאינו מסוגל לנהל קמפיין בשליטה. הוא רץ פעמיים לנשיאות ונכשל. ב-1988 הוא נכשל לאחר שנחשף כי גנב חלקים מנאומים של מנהיגים אחרים וכן הגזים בתיאור הרקורד האקדמי שלו. ב-2008 הוא ניסה את כוחו מול הילרי ואובמהף, ופרש מהמרוץ מיד לאחר שקיבל באיווה אחוז אחד בלבד מהקולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים