שתף קטע נבחר

מדינה בתוך מדינה בתוך מדינה: נפתר הסכסוך המוזר בעולם

חובבי הטריוויה נפרדו בסוף השבוע מאחד מסכסוכי הגבולות המסובכים והמוזרים בהיסטוריה: הודו ובנגלדש הסדירו את מעמדן של 162 מובלעות זו אצל זו, וכך הקיץ הקץ על מובלעת דהאלה חגרברי - שטח הודי שנמצא בתוך שטח בנגלדשי שנמצא בתוך שטח הודי שנמצא בתוך שטח בנגלדשי

העולם נפרד בסוף השבוע מאחד מסכסוכי הגבולות המורכבים, הקשים ובהחלט אפשר לומר שגם המוזרים ביותר בתולדותיו. בנגלדש והודו הסדירו את מעמדן של 162 מובלעות זו בשטחה של זו, ואפשרו לאזרחיהן לבחור אזרחי איזו מדינה הם רוצים להיות.

 

עוד חדשות בעולם :

 

"מובלעת", נזכיר למי שלא מכיר את המונח הגיאו-פוליטי, היא שטח של מדינה שנמצא בעצם בתוך שטחה של מדינה אחרת. בסכסוך בין הודו לבנגלדש מדובר ב-111 מובלעות הודיות שנמצאות בתוך בנגלדש ו-51 מובלעות בנגלדשיות בתוך הודו. מקורו של הסכסוך המוזר הזה בהסדרים שנערכו בין נסיכים מקומיים לפני מאות שנים, הסדרים שנותרו בעינם גם אחרי חלוקתה של תת היבשת ב-1947 ואחרי מלחמת העצמאות של בנגלדש נגד פקיסטן ב-1971.

 

כתוצאה מהמשבר נותרו כ-50 אלף בני אדם "חסרי מדינה" למעשה במשך 70 שנה. לא הייתה להם אזרחות של המדינה שבתוכה נמצאת המובלעת שלהם, וכתוצאה מכך לא היו להם הזכויות הנלוות לכך כמו חינוך, חשמל ובריאות. ביוני השנה הגיעו הודו ובנגלדש להסכם היסטורי על שיוך השטחים, בעקבות שיפור שחל בשנים האחרונות ביחסים בין שתי המדינות.

מניפים את דגל בנגלדש במובלעת הודית לשעבר בסוף השבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מניפים את דגל בנגלדש במובלעת הודית לשעבר בסוף השבוע(צילום: AFP)

בשבועות האחרונים נערכו משאלים במובלעות, ותושביהן החליטו לאיזו מדינה הם רוצים להשתייך. רוב התושבים של המובלעות ההודיות בבנגלדש העדיפו להיות אזרחי בנגלדש, אבל כ-1,000 איש העדיפו להיות אזרחי הודו. כתוצאה מכך הם יצטרכו לעזוב עד נובמבר את בתיהם ולעבור להודו, שם הם ייושבו מחדש. בהודו, כל תושבי 51 המובלעות של בנגלדש בשטח ההודי החליטו להחליף לאומיות ולהיות הודים. ביום שישי בחצות הונפו במובלעות דגלי הודו ובנגלדש.

 

ההסכם בין הודו לבנגלדש מכחיד גם את אחד מפרטי הטריוויה המעניינים ביותר עבור חובבי גיאו-פוליטיקה: ההסכם מביא את קצה של מובלעת דהאלה חגרברי, שהיא המובלעת היחידה בעולם המוגדרת "מובלעת בחזקת שלוש" - כלומר מובלעת המוקפת כולה על-ידי מובלעת המוקפת בעצמה על-ידי מובלעת - המוקפת על-ידי מדינה אחרת. דהאלה חגרברי הייתה עד כה מובלעת הודית הנמצאת בתוך מובלעת בנגלדשית, הנמצאת בתוך מובלעת הודית – המוקפת כולה על-ידי בנגלדש.

 

ולמי שרוצה יותר פרטים, כך זה נראה על המפה: דהאלה חגרברי ההודית שוכנת בתוך הכפר הבנגלדשי אופנצ'וווקי בהג'ני 110, שנמצא בתוך הכפר ההודי בלפרה חגרברי שנמצא בתוך מחוז דביגני בבנגלדש. למעשה לא מדובר בשטח מיושב, אלא בשטח חקלאי בבעלות חקלאי בנגלדשי. גודלה של המובעלת 7,000 מטר רבוע בלבד - והיא עדיין לא הייתה המובלעת הכי קטנה מבין 162 המובלעות שמעמדן הוסדר כעת.

אזרחים, סוף סוף. חוגגים עם לפידים בליל שישי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אזרחים, סוף סוף. חוגגים עם לפידים בליל שישי(צילום: AFP)

בשאר המובלעות, אלה שבהן חיים רבבות בני אדם, הייתה בסוף השבוע שמחה גדולה. "זו החגיגה הגדולה ביותר בחיי, אני לא

יכול לתאר איך אני מרגיש", סיפר לסוכנות הידיעות AFP פרול חאטון, תושב בן 35 במובלעת קוט בג'ני. "אהיה אזרח בנגלדש שיכול ליהנות מכל ההטבות הנלוות".

 

"אנחנו שמחים, ילדינו לא יצטרכו עוד להסתיר את זהותם כדי ללכת לבית הספר", אמר באשיר מיה, בן 46, לסוכנות הידיעות רויטרס. רבים מההודים שגרו במובלעות בבנגלדש התחזו עד כה לאזרחי בנגלדש כדי לשלוח את ילדיהם לבתי ספר במדינה. "אנחנו חופשיים עכשיו, אנחנו אזרחי בנגלדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תראו את התסבוכת הזאת! המובלעות על המפה
מומלצים