שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נפטרה הנערה שנדקרה במצעד הגאווה: "בשל רשעות ורשלנות קופד פתיל חייה"

מסע השנאה ההומפובי נגמר ברצח: שלושה ימים אחרי הפיגוע שביצע ישי שליסל במצעד הגאווה מתה מפצעיה שירה בנקי בת ה-16. משפחתה תרמה את איבריה, ומסרה: "שירה שלנו המקסימה נרצחה רק בשל העובדה שהייתה נערה בת 16 שמחה, מלאת חיים ואהבה שבאה לתמוך בזכותם של חבריה וכל אדם לחיות לפי דרכם"

 

קורבן הפיגוע, שירה בנקי ()
קורבן הפיגוע, שירה בנקי

 

פיגוע השנאה ההומופובי הפך לרצח: שלושה ימים אחרי הפיגוע במצעד הגאווה בירושלים מתה אחר הצהריים (א') מפצעיה שירה בנקי, הנערה בת ה-16 שנפגעה באורח קשה מדקירותיו של ישי שליסל. בנקי, תלמידת התיכון שליד האוניברסיטה, הייתה מאושפזת מאז יום חמישי בבית החולים הדסה עין כרם בעיר כשהיא מונשמת ומורדמת. אחרי מותה הודיעה משפחתה שתתרום את איבריה. מאוחר יותר פרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הספד לבנקי.

 

מהמשפחה נמסר: "שירה שלנו המקסימה נרצחה רק בשל העובדה שהייתה נערה בת 16 שמחה, מלאת חיים ואהבה שבאה לתמוך בזכותם של חבריה וכל אדם לחיות לפי דרכם. ללא כל תכלית ובשל רשעות, טפשות ורשלנות קופד פתיל חייה של הפרח המקסים שלנו. דברים רעים קורים לאנשים טובים ודבר רע מאד קרה לילדה נפלאה ומדהימה. המשפחה מייחלת לקצת פחות שנאה והרבה יותר סובלנות".

  

מבית החולים נמסר בהודעה הרשמית: "המרכז הרפואי הדסה מודיע על מותה של שירה בנקי, אשר נפצעה בפיגוע הדקירה במצעד הגאווה באורח אנוש, למרות מאמצי הצוות הרפואי. משפחתה הסכימה לתרום את איבריה. אנו משתתפים בצער המשפחה". בבית החולים שערי צדק מאושפז פצוע נוסף במצב בינוני. מבית החולים הדסה עין כרם שוחרר הערב פצוע אחרון מפיגוע הדקירה ההומופובי. 

 

 

חבריה של שירה מבכים את מותה בבית הספר  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חבריה של שירה מבכים את מותה בבית הספר (צילום: אוהד צויגנברג)

מודעת האבל בבית הספר  (צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
מודעת האבל בבית הספר (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

חבריה של שירה התכנסו בבית הספר ליד האוניברסיטה שבו הם לומדים. הם נפגשו עם יועצים ועובדים סוציאליים וסיפרו על שירה. נדב חרובי, מחנכה של שירה, אמר כי מדובר באבידה גדולה: "אני אזכור אותה כל חיי. היא הייתה נערה חכמה, ביקורתית מהצד הטוב של המילה. היא הייתה חריפה, התנדבה המון בחייה. פעילה בציבור והתקוממה נגד כל הפליה. היא הייתה אדם שאהב לחיות, חייכנית, אכפתית. זו אבידה גדולה מאוד עבור חבריה הטובים של שירה וגם עבורי".

 

בהודעת האבל שפרסם בית הספר נכתב: "בית הספר התיכון שליד האוניברסיטה מבכה את מותה בטרם עת של שירה בנקי, תלמידת כיתת י', אשר נרצחה על-ידי אדם קיצוני בירושלים. מותה מחייב אותנו לקבלת האחר, אהבת האדם וחירותו". ההודעה נתלתה בשערי בית הספר ובתוכו. שר החינוך, נפתלי בנט, הגיע לתמוך בתלמידים ובמורים. "חביב אדם שנברא בצלם" אמר השר. "שירה נרצחה בגלל קיצוניות שהרימה ראש. בגלל אנשים שחושבים שכל האמת אצלם. בגלל שאנו לא יודעים לקבל את האחר".

 

בסוף שנת הלימודים האחרונה השתתפה בנקי בהצגה "משפחה חמה" שעלתה במסגרת מגמת התיאטרון בבית הספר. היא שיחקה סבתא המנסה למנוע מנכדה לנסוע לחו"ל על מנת שלא ייעדר מליל הסדר. מחנכה נדב חרובי אומר כי הקטע המדובר נתן לה מוטיבציה: "היא הייתה מאושרת עד הגג. היא מאוד אהבה הצגות".

 

הדלקת הנרות לזכרה של בנקי, הערב בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הדלקת הנרות לזכרה של בנקי, הערב בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: עדיה אמרי אור) (צילום: עדיה אמרי אור)
(צילום: עדיה אמרי אור)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את תנחומיו למשפחת בנקי: "שירה נרצחה מכיוון שהיא תמכה באומץ בעיקרון לפיו כל אחד ואחת זכאים לחיות את חייהם בכבוד ובביטחון. לא נאפשר לרוצח הנתעב לערער על הערכים היסודיים שעליהם מושתתת החברה הישראלית. אנו מוקיעים בשאט נפש את הניסיון להשליט שנאה ואלימות בקרבנו, ונפעל על מנת למצות את הדין עם הרוצח". 

העצרת לזכרה של בנקי הערב בכיכר ציון בירושלים (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
העצרת לזכרה של בנקי הערב בכיכר ציון בירושלים(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

בנט בהודעה מוקדמת אמר כי "זהו יום שחור למדינת ישראל, יום שבו דמותנו הפכה חושך לגויים במקום להיות אור לגויים. יום שבו נרצחה תלמידת תיכון רק בשל דעותיה ועמדותיה בזמן שצעדה במצעד הזדהות עם הקהילה הלט"ב. אין שום ערך בעולם ששווה מוות של ילדה בגללו, ואין שום ערך בעולם שמותר להסית נגד האחר בעבורו". הוא הודיע כי משרד החינוך נערך למתן סיוע ייעוצי - פסיכולוגי מיידי לתלמידי ולמורי בית הספר שבו למדה שירה, "אני שולח תנחומים עמוקים לבני משפחתה".

 

דגל הגאווה שנתלה מעל בית הספר התיכון של הנערה (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
דגל הגאווה שנתלה מעל בית הספר התיכון של הנערה(צילום: מוחמד שינאווי)


ישי שליסל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישי שליסל(צילום: AFP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עצרת התמיכה בקהילה, אמש בתל אביב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עצרת התמיכה בקהילה, אמש בתל אביב(צילום: EPA)

את הפיגוע ביצע שליסל שבועות ספורים אחרי ששוחרר מהכלא על דקירת משתתפים במצעד הגאווה בעיר ב-2005. הפעם הוא פגע בשישה משתתפים. בין ששת הנפגעים הפעם היו ארבעה פצועים קל.

 

במשטרה בודקים אם היה קיים קשר בין שליסל לבין רבנית ירושלמית, מהמתנגדות הבולטות למצעד הגאווה. ביום חמישי בערב וגם במוצאי שבת הגיעו לביתה שוטרים במטרה לעכבה לחקירה אך היא התמוטטה ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

 

ל-ynet נודע כי שליסל פנה לפני כשנה לבעלה על מנת שיסייע לו בהפצת חומרים תורניים ואכן נוצר קשר בין הרב לישי שליסל. הרב והרבנית מכחישים בתוקף כי ידעו על כוונותיו של שליסל או שהיו איתו בקשר כלשהו בסמוך למצעד. במשטרה אישרו כי ביקשו לעכבה לחקירה אך סירבו להתייחס לסיבת העיכוב. עו"ד איתמר בן גביר המייצג את השניים מסר: "משטרת ירושלים פועלת בפאניקה ובהיסטריה מתוך מטרה לחפות על מחדל שליסל. לא ברור מדוע עוצרים מתנגדים למצעד הגאווה. האם אסור להתנגד למצעד שכזה?".

 

מעיריית ירושלים נמסר: "הרצח הוא מעשה נפשע ולא ניתן לו להשיג את מטרתו. נמשיך לאפשר חופש ביטוי מלא בעיר לכל אחד, נמשיך לתמוך בכל הקבוצות והקהילות בעיר ובבית הפתוח, נגביר את החינוך לקבלת האחר ולסובלנות במערכת החינוך ולא נירתע מאלו המנסים בדרכים נלוזות למנוע זאת. אנו מאחלים תנחומים למשפחה וממשיכים לתמוך בקהילת בית הספר ובחבריה ללימודים".

 

עיריית ירושלים ממשיכה כל העת ללוות באמצעות אנשי מקצוע ופסיכולוגים את התלמידים בבית ספרה של הנערה. בנוסף, העירייה פתחה קו טלפון מיוחד בשיתוף עם ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) שבמסגרתו יכולים להיעזר תלמידים, אנשים שצעדו במצעד וכל מי שחש מצוקה (במספר 1201). כמו כן, מפעילה החטיבה לקידום נוער בעירייה את דף הפייסבוק "מענה ברשת" אשר מעניק עזרה ראשונה נפשית לבני נוער ומופעל ע"י אנשי מקצוע, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים".

 

בהכנת הכתבה השתתפו מורן אזולאי, שחר חי ונועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים