שתף קטע נבחר

רבנים ושיח'ים בתפילות משותפות: "ברית נגד הטרור"

רבני "צהר" ושיח'ים בתפילה מעל מיטת הפצועים הפלסטינים, גילוי דעת בחתימת ראשי ישיבות ורבני ערים - ומכתב תנחומים מאת רבני היישובים השכנים לכפר דומא. 24 השעות האחרונות היו ייחודיות בנוף הדתי. "המחשבה שיכול להיות יהודי שעשה מעשה נורא כזה ממלאת אותנו בבושה גדולה"

 

האש בכפר דומא כבר כבתה לפני כמה ימים, אך נדמה כי הלהבות מסרבות לשקוט. מדי יום מצטרפים רבנים לגינויים, עצרות ותפילות – במטרה להוקיע בכל דרך את הפיגוע הרצחני שהביא למותו של התינוק עלי דוואבשה. היום (ב') השתתפו רבנים ואנשי דת מוסלמים בכירים בביקור משותף אצל בני המשפחה הפצועים, המאושפזים בבית החולים "שיבא".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

מחזה כזה לא זוכרים בשיבא: רבנים בכירים שקוראים בקול פרקי תהלים לרפואת בני משפחה פלסטינים. "אנו כואבים את כאבך הנורא", אמר הרב רפי פוירשטין לסבו של עלי הקטן. "ומתפלים לרפואה שלמה לכל משפחתך". בין המשתתפים, יו"ר ארגון "צהר" ורבה של שוהם, דוד סתיו; הרב מיכאל מלכיאור, רבה של ירושלים אברהם שטרן והשיח' עבדאללה דרוויש. "אנחנו נגד רצח, נגד פגיעה ברכוש ונגד פגיעה בכבודו של אדם", אמר הרב סתיו בביקור. "יש מאבק על ארץ ישראל, והטרור לא בא רק מצד אחד. כולנו אמורים לחנך את הדור הצעיר - יהודים וערבים. עלינו לחנך על מורכבות, שגם כאשר אדם בדעה אחרת ממני, לא אפגע בו".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

הרב סתיו הביע תקווה כי "המאבק על ארץ ישראל לא יגרום חלילה לשפיכות דמים, שתפגע בקדושת הארץ", כדבריו. "הארץ מקיאה את מי שחוטאים בה. אנחנו חייבים ללמוד איך לנהל ויכוח תוך כבוד הדדי. אסור שנכליל ציבור שלם".

 

"רוב המתיישבים אינם רוצחים, ואינם פוגעים ברכוש - בדיוק כפי שרוב המוסלמים הם לא כאלה", הוסיף. "כאנשי דת אני אומר כי שם שמים מחולל על ידי אלה שפועלים כביכול בשם אלוקים. אנחנו צריכים לעשות הכל מתוך אחריות לקרב את החברה הצעירה לשלום ולסובלנות".

 

"לא ניתן למעשים כאלה לייצג את הדת"

הרב אריה שטרן, רבה הראשי של ירושלים, סיפר במפגש כי אחרי הפיגוע בהר נוף השתתף בכנס של ראשי הדתות. "מאוד התרשמתי שיש רצון לגנות שפיכות דמים משני הצדדים, למי שרוצחים בשם הדת", אמר. "כולם היו נגד, וזו הייתה הפגנת אחדות מיוחדת.

 

"שלא ניפגש עם השיח'ים רק כשיש משפחה שרופה" ()
"שלא ניפגש עם השיח'ים רק כשיש משפחה שרופה"

 

"מצער מאוד שאנו נפגשים שוב. שפיכות דמים זה דבר שנוגד את ההלכה היהודית. אפילו ההורג בשגגה לא יכול להישאר בחברה - וקל וחומר מי שהורג במזיד. אנחנו כאן היום כדי להוקיע את זה. לא ניתן למעשים שכאלה לייצג את הדת". הוא קרא ל"שלום בינינו, העם היהודי - לעם הערבי. כל מי שעוסק בשפיכות דמים לא מייצג אותנו. לא ניתן לנוער שלנו לעשות פעולות כאלה - משני הצדדים".

 

השיח' עבדאללה דרוויש, מייסד התנועה האיסלאמית בישראל, היה שותף לביקור אנשי הדת אצל משפחת דוואבשה הפצועה. לדבריו, הגינוי שלו למעשי אלימות הוא דו צדדי. "גיניתי כל פעולה נגד יהודים", אמר. "אנחנו צריכים לעשות ברית נגד הטרור, ולמען השלום. אני לא אומר לכם עזבו את הציונות שלכם, אבל אני מצפה מכם לגנות את הטרור.

 

"באתי היום לברך אתכם על עצם הנוכחות שלכם. אנחנו צריכים להמשיך בפעולות נגד הטרור ובעד השלום. בין הדתות יש שלום מזמן, אך בין העמים אין עדיין. אני לא אומר לכם במה להאמין, אבל למען הדו-קיום בארץ הזו, למען מדינת ישראל - תשתחררו מהכיבוש".

 

הרב מיכאל מלכיאור הזכיר כי "רק בשבת האחרונה קראנו בתורה את הציווי: 'לא תרצח', ויש אנשים שעושים דבר שהוא פשע כפול: גם רוצחים - וגם עושים את זה בשם אותו אלוהים שציווה עלינו לא לרצוח. אני מקווה שהמפגש הזה עם השיח'ים לא יתקיים רק בשעת חירום; שלא ניפגש רק כשיש משפחה שלמה שרופה ונלחמת על חייה, אלא נוכל לעשות את זה ביום-יום. רק אז ייפסק הרצון של מי שכיסו את פניהם וביצוע וידוא הריגה בתינוק באותו לילה איום ונורא. רק אז נסכל את רצון המפגעים והחושבים שזו הדרך".

 

"באנו לתבוע את כבודו של הקדוש ברוך-הוא"

למפגש הרבנים והשיח'ים היום קדמה תפילה שהתקיימה אמש בצומת גוש עציון, כשרבנים בכירים, אישי ציבור ומנהיגים מוסלמים התכנסו במטרה למחות על הרצח, וכן להתפלל לרפואת הפצועים. בין הנוכחים – הרב יעקב מדן, הרב שלמה ריסקין, הרבנית הדסה פרומן והרב יואל בן-נון, וכן השיח'ים המוסלמים עלי אבו אוועד, ושייח' איברהים אבו אל הווא.

 

"אם לא נעשה מאמץ, לא נהיה ראויים למדינה". צומת גוש עציון ()
"אם לא נעשה מאמץ, לא נהיה ראויים למדינה". צומת גוש עציון

 

אנשי הדת דיברו על הצורך במלחמה בקיצוניות, ונשאו תפילה לרפואת הפצועים. ח"כ יאיר לפיד שנכח באירוע, אמר כי "כולנו עומדים כאן היום. באנו כדי לתבוע את כבודו של הקדוש ברוך-הוא. כי אין אלוהים - לא ערבי, לא יהודי ולא נוצרי - שמאשר לרצוח תינוקות. לא את מוחמד אבו חדיר, לא את שלהבת פס, לא את עלי דאוובשה ולא את ילדי משפחת פוגל".

 

הרב ריסקין כינה את המפגע "מחבל לכל דבר ועניין, שצריך להיענש במלוא חומרת הדין. בית המקדש שנחרב בתשעה באב היה סמל לצדק ויושר רחום, וכשלא עמדנו באמות המידה המוסריות - איבדנו את הקדוש לנו. גם מדינת ישראל במהותה יש לה מטרה להיות אור לגויים ולשמש מצפן של צדק ומוסר לעולם, ואם אין אנו עושים את מלא המאמץ הראוי כדי לעמוד במשימה, אין אנו ראויים למדינה".

 

אתמול (יום א') יצאה איגרת שכותרתה "לא תרצח", ועליה חתומים רבנים חשובים בציונות הדתית, ראשי ישיבות ורבני ערים, ובהם רבה של רמת גן, יעקב אריאל והרב אורי שרקי, שבנו שלום יוחאי נרצח בפיגוע לפני חודשים ספורים.

 

"חזון שיבת ציון קשור בטבורו אל השאיפה לתיקון עולם ולהבאת שלום אמת לאנושות כולה", נכתב בין היתר בגילוי הדעת. "על כן לא יעלה על הדעת לזהם אותו על ידי מעשים פסולים של רצח".

 

היום הוציאו רבני יישובים הסמוכים לכפר דומא מכתב ניחומים, שבו כתבו, בין היתר: "המחשבה שיכול להיות יהודי שעשה מעשה נורא זה ממלאת אותנו בבושה גדולה". על המכתב חתומים רבני היישובים שילה, שבות רחל, קידא וכוכב השחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב סתיו בבית החולים "שיבא"
מומלצים