שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

מסר מרגיע מעיראק: מייחל לשלום עם ישראל

בראיון לעיתון כוויתי, חבר פרלמנט עיראקי ויו"ר מפלגת "האומה" יוצא נגד דאעש ומביע תקווה לשלום עם ישראל. "רוצה לראות שגרירות ישראלית בעיראק ואת דגל עיראק מתנוסס שם"

עיראק. שגרירות בקרוב? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עיראק. שגרירות בקרוב?(צילום: EPA)

 

אתר ממר"י, העוקב אחרי התקשורת ברחבי המזרח התיכון, מפרסם היום (ג') תרגום לראיון של מית'אל אל-אלוסי ביומון הכוויתי אל-ראי. אל-אלוסי הוא חבר הפרלמנט העיראקי הסוני ויו"ר מפלגת "האומה" העיראקית.

 

 

את דאעש הוא מגדיר כ"מחלת הדור". המדינה האסלאמית שבלעה חלקים ניכרים ממדינתו, נובעת לדבריו מהמנטליות הערבית והמוסלמית. הוא קורא לשינוי בגישה ולשנות את מטרות האסלאם. "עלינו להיאבק במנטליות הפנימית שלנו: מנטליות הנקמה וביטול האחר, מנטליות שהולידה את דאעש, ארגון הטרור הפושע הפוגע בדת האסלאם". בנוסף הוא קורא לאחד את השורות במאבק מול דאעש. ניצחון על דאעש עשוי לדבריו להביא לעידן חדש: "במידה ונסכים לכך, משמעות הדבר כי אנו מסכימים לעולם חדש ללא מיליציות ונשק".

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

צפו: כשמתנחלת מגיעה לנחם כפר ערבי

חמינאי: כך החברה הישראלית תקרוס

אורן חזן יפגוש את אבו מאזן?

 

את האחריות להיווצרותה של דאעש הוא תולה בעולם הערבי והמוסלמי. "יציר כפינו ולא יציר כפים מערבי או אירופי או צלבני או יהודי או ישראלי. הוא יציר כפי הערבים והמוסלמים מאחר ונכשלנו בהגנה על החברה שלנו והתרנו את ההשקפות הקיצוניות האלה."

 

על איראן, לעומת זאת, הוא אינו מוכן לקחת אחריות. מדובר ב"שחקן הכי משוגע" במזרח התיכון,"המהמר על חיי בניו, עמו וההיסטוריה שלו למען חזיון שווא של המנהיגים האיראנים".

 

חבר הפרלמנט העיראקי מקווה לראות את היום בו מדינתו תוכל להיות פחות תלויה בארצות הברית. "ייתכן שזה יראה מוזר שדרישה זו עולה מצד ליברלים ודמוקרטים שאני ממוביליהם, אני בין אלה הרוצים בסיום הקשר עמה. יחסים אלה מתאפיינים באפוטרופסות ובאי בהירות. אל לעיראקים לדרוש מארה"ב להיות אמא ואבא ונותנת חסות לכל דבר".

 

יו"ר מפלגת האומה מקווה לראות יום אחד את עיראק מגשרת על הפערים העדתיים שקורעים אותה לגזרים ואף ביקר את היחס כלפי מיעוטים אתניים ודתיים. "לפני שנתחיל במיזם של פיוס לאומי עלינו להבין כי שלילת האחר היא דבר לא אנושי, פראי, ולא שונה בהרבה מדאעש. הפיוס הוא פרויקט נעלה שיעמיד בראש את האזרחות, השלום וזכויות האדם. אך, האם אנו כיום נוהגים בשוויון כלפי הנוצרים והמוסלמים?".

 

אל-אלוסי, אשר ביקר בעבר כמה פעמים בישראל, אמר בריאיון כי " ישראל היא מדינה ואני תומך בשלום עמה. אני רוצה לראות שגרירות ואת דגל עיראק מתנוסס שם. זהו אינטרס שלנו. איני רוצה לקשור את האינטרסים שלנו באבו מאזן או זולתו."

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חיילי צבא עיראק באימון
צילום: AP