שתף קטע נבחר

חשד לטרור יהודי: בן 18 נכלא לחצי שנה ללא משפט

הקבינט אישר להשתמש בכלי זה גם נגד פעילי ימין קיצוני, היועמ"ש הבהיר כי אין מניעה משפטית - והיום נעצר צעיר ממעלה אדומים, שנחשד בהצתת כנסייה, ונכלא למשך חצי שנה

לראשונה אחרי תקופה ארוכה, מעצר מנהלי לחשוד בפעילות טרור יהודית: מרדכי מאייר (18) תושב מעלה אדומים נעצר אתמול (יום ג') בצו מעצר מנהלי לחצי שנה - צו החתום בידי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. בכך למעשה נכלא מאייר למשך חצי שנה ללא משפט. מאייר נשלח שלשום למעצר בית והורחק מכמה אזורים, לאחר מעצר ממושך בחשד למעורבות בהתארגנות להצתת כנסיית הלחם והדגים בצפון. במקביל, נעצר חשוד נוסף בהתארגנות יהודית קיצונית אלימה, אביתר סלונים, והוא הורחק מיהודה ושומרון ומירושלים.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי "השר יעלון חתם על צו מעצר מנהלי לשישה חודשים לפעיל הימין הקיצוני מרדכי מאייר ממעלה אדומים, במסגרת מעורבותו בפעילות אלימה ובפיגועי טרור שאירעו לאחרונה, כחלק מקבוצת טרור יהודית. הצו נחתם בהמלצת שירות הביטחון הכללי".

 

 

יעלון חתם. צו מעצר מנהלי שנמסר למאייר ()
יעלון חתם. צו מעצר מנהלי שנמסר למאייר

 

מידע שהשב"כ הציג אתמול בפני היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני בתחילת השבוע "להוריד את הרף" ולהשתמש במעצרים מנהליים כלפי יהודים החשודים בטרור, העבירו את השימוש בכלי זה לשלב מעשי. וינשטיין נתן אור ירוק לשר הביטחון יעלון להחליט מי יושם במעצר מנהלי.

 

השב"כ הציג בפני וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי כמה תיקים של צעירים שקיים מידע לגביהם על אודות מעורבותם בפעילויות המכונות "תג מחיר", ועל כך שהם יכולים להוביל לפעולות טרור נוספות. התיקים נבחנו במשרדו של היועץ המשפטי ועל ידי בכירי מחלקת הבג"צים על מנת לראות אם אין חלופת

מעצר בדרך הפלילית הרגילה. משהוחלט שאין מנוס ממעצר מנהלי, הועברו הפרטים הרלוונטיים לשר יעלון.

 

השב"כ הבהיר כי בשלב זה אין כל אפשרות לחשוף בפני העצורים את החומר המודיעיני שנאסף לגביהם ואת השיטות שבהן רוכז החומר. ההחלטה התקבלה מחשש לחשיפת מקורות שאותם מתקשה השב"כ לגייס ולחשוף.

 

מארגון "חננו" שמייצג את הצעיר נמסר בתגובה: "העובדה כי לפני יומיים בלבד קיבל אותו צעיר צו מעצר בית מנהלי וכבר הוחלט 'לשדרג' את הצו למעצר מנהלי מצביעה על התנהלות פופוליסטית של הרשויות. אנו מתנגדים באופן נחרץ לשימוש במעצרים וצווים מנהליים נגד יהודים. השימוש הדרקוני בצווים אלו עוקף את בתי המשפט ובעצם מייתר את קיומם במדינת ישראל".


פורסם לראשונה 04/08/2015 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
השר יעלון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים