שתף קטע נבחר

בנט: מספר התלמידים בכיתה ביסודי יוגבל ל-34

על רקע "מחאת הסרדינים" והאיומים לשבש את פתיחת שנת הלימודים, ולאחר שהלילה אישרה הממשלה את תקציב המדינה, הציג שר החינוך את התוכנית ההדרגתית לצמצום מספר התלמידים בכיתות. "בתוך 5 שנים כלל שכבות הגיל ביסודי ילמדו בכיתות קטנות". העלות: חצי מיליארד שקל

 

 

מצמצים את מספר התלמידים בכיתות. שר החינוך נפתלי בנט כינס הבוקר (יום ה') מסיבת עיתונאים במשרד החינוך בתל אביב ובה הציג את תוכניתו לשינוי מספר התלמידים בכיתה. במוקד הרפורמה: החלטה כי החל משנת הלימודים הקרובה תלמידי כיתה א' ילמדו בכיתות של 32 עד 34 תלמידים. "הסרדינים יוצאים מהקופסה", אמר בנט. תקצוב המתווה להקטנת הצפיפות בכיתות מוערך בחצי מיליארד שקלים.

 

שר החינוך אמר כי "כבר בשנת הלימודים הקרובה נתחיל ברפורמה שבסופה כיתות הלימוד בישראל לא יעלו על 34 תלמידים בכיתה, ובשכבות האוכלוסייה החלשות יותר לא יעלו על 32 תלמידים בכיתה. זהו מתווה צומח, כשבכל שנה עוד שכבת גיל תיכנס לרפורמת הכיתה הקטנה – כך שבתוך 5 שנים כל תלמידות ותלמידי ישראל בבתי הספר היסודיים מכיתה א' ועד כיתה ו' ילמדו בכיתות קטנות". לצורך קיום הרפורמה יתווספו 300 כיתות א'.

 

"אנחנו לא מזניחים את המבוגרים", אמר בנט, "אבל בהחלט החלטנו למקד את המאמצים בעיקר בקטנים יותר. אנחנו מצמצמים פערים". לדברי שר החינוך, "זה יום חג לכל מדינת ישראל. קשה לי להאמין שיש משפחה בישראל שלא תרגיש את הרפורמות הגדולות האלה כבר ב-1 בספטמבר".

עשירון טיפוח של מוסד מתייחס למדד הסוציו-אקונומי של התלמידים במוסד ()
עשירון טיפוח של מוסד מתייחס למדד הסוציו-אקונומי של התלמידים במוסד

השר בנט לצד מנכ"לית המשרד כהן, היום (צילום: ירון ברנר ) (צילום: ירון ברנר )
השר בנט לצד מנכ"לית המשרד כהן, היום(צילום: ירון ברנר )
 

בהודעת משרד החינוך נכתב כי "המתווה החדש יחזק את הקשר של מורה תלמיד, יעמיק את הלמידה וישפר את הישגי התלמידים. בתוך חמש שנים כלל שכבות הגיל ביסודי ילמדו בכיתות קטנות. לראשונה: 'מורה שני' בכיתה בכ-1,000 כיתות לימוד (גני ילדים, בתי ספר יסודיים ותיכונים)".

 

עוד נמסר כי "המתווה להקטנת כיתות מצטרף ל'רפורמת הסייעת השנייה' בגני הילדים - שמתוקצבת בחצי מיליארד שקלים - ומחזק את החינוך בגילאים הצעירים. היפוך הפירמידה – הקטנים בראש סדר העדיפויות". כמו כן, תוכנית פיילוט של "מורה שני בכיתה" תיושם בשנת הלימודים הקרובה ב-1,000 כיתות לימוד. במסגרת התוכנית, מורה מתלמד בשלב הסטאז' יעמוד לרשות המורה הבכיר במשך שלושה ימים בשבוע.

 

במסיבת העיתונאים השתתפו מנכ"לית גם משרד החינוך מיכל כהן, סגן שר החינוך מאיר פרוש, מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, יו"ר איגוד מנהלי מחלקות לחינוך ברשויות המקומיות אבי קמינסקי, יו"ר ועדת החינוך בכנסת יעקב מרגי, נציגי פורום ועדי ההורים היישוביים ונציגי ועד ההורים הארצי.

 

בנט הכריז על השינוי על רקע "מחאת הסרדינים". מחאת הצפיפות בכיתות החלה כבר בקיץ שעבר על ידי כמה הורים מחולון שסחפו הורים רבים ברחבי הארץ. בעקבות המחאה, שכללה הפגנות ושביתות, הקים שר החינוך לשעבר שי פירון את ועדת שמחון, בראשות ד"ר אורנה שמחון, שמטרתה הייתה להציג פתרון לבעיית הצפיפות בכיתות. עד היום מסרב משרד החינוך לפרסם את מסקנות הוועדה שהונחו על שולחנה של המנכ"לית מיכל כהן כבר בחודש ינואר.

 

כהן עצמה אמרה שמדובר בבשורה גדולה למורים, להורים ולתלמידים: "אנחנו משקיעים בקטנטנים, נותנים יותר לילדים הצעירים מתוך תפישה שככל שנשקיע יותר בגילאים הנמוכים כך התלמידים יהפכו בעתיד לבוגרים מוצלחים יותר".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

הפגנה מחוץ לביתו של השר בנט ברעננה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הפגנה מחוץ לביתו של השר בנט ברעננה(צילום: עידו ארז)

הפגנת תלמידים בראשון לציון (צילום: יעל אבן) (צילום: יעל אבן)
הפגנת תלמידים בראשון לציון(צילום: יעל אבן)

 

פורום ועדי ההורים היישוביים, שנציגיהם ישבו בוועדה, חשפו כי הוועדה המליצה לצמצם את מספר התלמידים בכיתה ל-32. המחאה הנוכחית החלה לאחר שפגישה בין נציגי פורום ועדי ההורים היישוביים עם מנכ"לית משרד החינוך לא העלתה דבר, ולאחר שכהן הנחתה את מנהלי בתי הספר לא לפתוח כיתות שלא עומדות בתקן של משרד החינוך - עד 40 תלמידים בכיתה.

 

התוצאה הייתה שהורים רבים ברחבי הארץ התבשרו כי בשנת הלימודים שתיפתח ב-1 בספטמבר, ילדיהם ילמדו בכיתות צפופת של 40-38 תלמידים בכיתה. ההורים יצאו למאבק שבמסגרתו מידי יום הושבתו הלימודים לכמה שעות בבתי ספר שונים ברחבי הארץ, כאשר השיא היה שיומיים לפני סוף שנת הלימודים הושבתו הלימודים בכל בתי הספר היסודיים בארץ. כמו כן, איימו ראשי רשויות ונציגי ההורים כי לא יפתחו את שנת הלימודים בחודש הבא כסדרה.

 

יום לאחר השביתה פנו חברי פורום ועדי ההורים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה שיורה לממשלה ליישם את החלטתה משנת 2008, לפיה יצומצם מספר התלמידים בכיתה ל-32, ואף דרשו לחקור את שרי החינוך משנה בטענה כי פעלו, לכאורה, בניגוד לחוק והעבירו תקציבים שיועדו לפתרון בעיית הצפיפות בכיתות לסעיפי תקציב אחרים.

 

היום נמסר מפורום ועדי ההורים היישוביים: "אנו גאים שהמהלך שאותו הובלנו לאורך השנה האחרונה, שכלל שיח, עצרות מחאה, השבתות, פניה ליועץ המשפטי, גיוס מומחים והגשת בג"ץ - מתקרב לקו הסיום. אנו מברכים את כל העוסקים במלאכה על המאמצים הכבירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר החינוך בנט, היום
צילום: ירון ברנר
מומלצים