שתף קטע נבחר

עיבוד מחשב: מיכל וולבה

מחשב את קיצו: שירת הברבור של גווארדיולה בבאיירן מינכן

המינוי של המאמן הקטאלוני אמור היה להפוך את המועדון הבווארי לגדול ביותר באירופה. שנתיים אחרי, וברור שזה לא קרה וגם לא יקרה. בינתיים, פפ עושה הכל כדי לעצבן את האוהדים, מתעלל במריו גצה וגם חוטף בלי סוף מהתקשורת

פפ גווארדיולה יכול היה סוף סוף לחייך ביום רביעי בערב, אחרי שבאיירן מינכן ניצחה את ריאל מדריד 0:1 בגמר "גביע אאודי". פפ התעקש יום לפני כן ש"משחקים נגד ריאל מדריד הם לא משהו מיוחד מבחינתי", אבל אף אחד לא באמת האמין לו.

 

ברור שיש הבדל תהומי בין משחק ידידות לא מחייב לבין משחקים רשמיים, אולם בהתחשב בעברו של גווארדיולה, כשחקן ומאמן ברצלונה, ברור שכל משחק מול ריאל הוא משהו מיוחד, שונה. עובדה: לחימום למשחק הוא עלה לדשא עם חולצה שעליה מופיעה הכתובת CAT. וזה לא שגווארדיולה הפך לפתע לחובב חתולים. האותיות הללו הן הקיצור המוכר של המילה קטאלוניה, וזה היה מסר ברור לכל צופי הטלוויזיה בספרד, ובמיוחד לאלו שבמדריד, שגווארדיולה תומך בקריאה למתן עצמאות לקטאלוניה.

 

מה מסתתר מאחורי החיוך? גווארדיולה חוגג לאחר הניצחון על ריאל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מה מסתתר מאחורי החיוך? גווארדיולה חוגג לאחר הניצחון על ריאל(צילום: רויטרס)

 

הניצחון על ריאל – ששיחקה בלי כריסטיאנו רונאלדו וקארים בנזמה – נתן לפפ כמה ימים של שקט. שכן הביקורת עליו הולכת וגוברת מצד התקשורת, וגם האוהדים של באיירן כבר החלו להיות חסרי סבלנות לגביו.

 

כאשר הוקרנה על המסכים הענקיים ב"אליאנץ ארנה" ההגעה של באיירן מינכן לאיצטדיון, חלק משמעותי מהקהל החל לשרוק בוז כאשר גווארדיולה נראה יורד מהאוטובוס. זו הייתה הפעם הראשונה שהאוהדים הביעו באופן פומבי וברור את מורת רוחם מהמאמן.

 

לאחר הניצחון על ריאל אוהדי באיירן כמובן חגגו עם השחקנים שלהם, שהניפו גביע ראשון העונה. גווארדיולה אמר לאחר המשחק: "היום אנשי מינכן מרוצים, אבל יכול להיות שמחר זה ישתנה".

 

"עדיין לא החלטתי אם אשאר"

כן, ימים לא קלים עוברים על פפ, לקראת פתיחת העונה השלישית שלו במועדון הבווארי. האופוריה של קיץ 2013 כבר נשכחה מזמן. התקוות להפוך את באיירן מינכן למעצמה מספר אחת באירופה כמעט נזנחו. וכמעט כולם משוכנעים שפפ מחשב את קיצו במינכן לאחור.

 

עוד לפני שהוארך באופן מפתיע החוזה של מנואל פלגריני, מנג'ר מנצ'סטר סיטי, פירסם בחודש שעבר ערוץ הטלוויזיה הקטארי beINSports ידיעה שלפיה גווארדיולה כבר סיכם את המעבר שלו לקבוצה האנגלית בקיץ 2016, כשהחוזה בן 3 השנים שלו בבאיירן יסתיים. על פי הפירסום, לגווארדיולה הובטח חוזה ל-5 שנים, עם שכר פנטסטי של 20 מיליון ליש"ט בשנה, ובסה"כ 100 מיליון ליש"ט. אם וכאשר זה יקרה, ישבור פפ את כל שיאי השכר של המאמנים בעולם. ויש מעט מאוד שחקנים שמרוויחים סכומים שכאלו.

 

כל הסימנים מצביעים על כך שבעוד שנה פפ ייאמן באיתיחאד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כל הסימנים מצביעים על כך שבעוד שנה פפ ייאמן באיתיחאד(צילום: AFP)

 

השמועות על המעבר של פפ למנצ'סטר סיטי אינן חדשות והן פרצו בקול תרועה רמה מהרגע שפראן סוריאנו מונה למנכ"ל המועדון האנגלי וצ'יקי בגיריסטיין הפך למנהל המקצועי באיצטדיון "איתיחאד". שהרי סוריאנו היה סגן הנשיא של בארסה ובגיריסטיין המנהל המקצועי שם, כאשר גווארדיולה אימן את הקבוצה, והשלושה ידועים כחברים טובים.

 

כאמור, הנהלת סיטי הודיעה על הארכת החוזה של פלגריני בשנה נוספת, עד 2017. לכאורה מדובר במהלך שסותר את ההערכה הכללית שגווארדיולה יגיע למועדון בקיץ הבא במקום הצ'יליאני. אולם פרשנים לא מעטים באנגליה סבורים שזה ממש לא העניין. ההערכה היא שמדובר בסוג של "בונוס" לפלגריני, ותמריץ כספי (שכרו השנתי הוא כ-3.8 מיליון ליש"ט) כדי שיתייחס בשיא הרצינות לעונה הקרובה, ושלא ימשיך לעבוד רק מכוח האנרציה.

 

פלגריני עצמו נשמע כמי שמבין את המצב לאשורו, כשאמר אחרי הארכת החוזה: "גווארדיולה הוא מאמן שכל קבוצה הייתה רוצה, כי הוא מאמן גדול. יכול להיות שהוא מחובר יותר לסיטי בשל יחסיו עם צ'יקי ופראן, אולם אני סומך עליהם ובטוח שאם ירצו להביא את פפ, הם יודיעו לי. אין לי שום בעיה של יחסי עבודה בתוך המועדון. אני יודע בדיוק מה הבעלים חושבים". הצ'ילאני הוסיף: "בכדורגל הכל נזיל. אתה יכול לחתום על חוזה ל-10 שנים ולהיות מפוטר אחרי 4 חודשים. לקרלו אנצ'לוטי היה חוזה חתום בריאל מדריד, והוא כבר לא שם".

 

גווארדיולה טען לאורך כל הדרך שהוא יכבד את החוזה שלו בבאיירן וישלים את שלוש השנים שלו, והוא אדם שמקפיד לעמוד במילתו. אבל החוזה מסתיים בדיוק בעוד שנה, ולכן הסברה הרווחת היא שבקיץ הבא הוא יעבור לסיטי. כמובן שהתקשורת הגרמנית לא מרפה מהסיפור הזה ודורשת הבהרות, גם מראשי באיירן מינכן וגם מפפ עצמו.

 

 

הגן על גווארדיולה בכל הזדמנות. רומיניגה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הגן על גווארדיולה בכל הזדמנות. רומיניגה(צילום: gettyimages)

 

לפני שבוע, במסיבת העיתונאים שקדמה למשחק הסופר-קאפ מול וולפסבורג, גווארדיולה נשאל לגבי עתידו והאם יאריך את החוזה שלו בבאיירן. אי אפשר היה שלא לחוש במתח שהיה באוויר. פפ שתק שניות ארוכות ונראה היה שהוא חושב איך בדיוק לצאת מהפלונטר. איך לתת תשובה שלא תוציא אותו שקרן, ומצד שני שלא תיצור מהומה תקשורתית חדשה.

 

"זו תהיה הפעם הראשונה והאחרונה שאתייחס לשאלה הזו", הוא הקדים ואמר: "אבל עדיין לא החלטתי. אני צריך לחשוב מה הוא הצעד הטוב ביותר עבור המועדון. לא קיבלתי עדיין הצעה משום קבוצה אחרת. זה תלוי בשחקנים שלי, בתחושות שלי, אם כולנו נהיה מאושרים. אני לעולם לא אהיה בעיה עבור באיירן. כשאחליט, אדבר עם קרל היינץ רומניגה, אולי הנאס ומתיאס זאמר. ויש לנו זמן עד שנדבר". בקיצור, גווארדיולה לא אמר שהוא רוצה להמשיך בבאיירן מינכן אחרי שהחוזה שלו יסתיים ולא הכחיש שהוא יעזוב בעוד שנה.

 

קרל היינץ רומיניגה, נשיא באיירן, והאיש שניהל מול גווארדיולה את המו"מ החשאי כאשר פפ היה בשנת השבתון שלו בניו יורק, היה מאוד תקיף לאורך השנתיים האחרונות. בכל הזדמנות הוא טען כי הבחירה בגווארדיולה הייתה הצעד הנכון ביותר, שהוא זה שיצעיד את הקבוצה קדימה, ושהוא מאוד מרוצה מהתוצאות. הוא לא שינה את הגישה שלו גם כאשר באיירן הודחה שנתיים ברציפות בחצי גמר ליגת האלופות.

 

רומיניגה אמר בתחילת הדרך של פפ במינכן: "מהרגע הראשון שפגשתי אותו, הייתה לי תחושה שהוא באמת משהו מיוחד. הוא שונה. הוא אובססיבי לכדורגל, אבל אובססיבי בצורה נחמדה. כשדיברתי עם השחקנים לפני חצי שנה הם אמרו לי שהבחור הזה לא יעצור את סיפור ההצלחה שלנו. הבחור הזה יקדם אותנו".

 

קשה לשכוח את התבוסה הביתית לריאל בעונה הראשונה של פפ בבאיירן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קשה לשכוח את התבוסה הביתית לריאל בעונה הראשונה של פפ בבאיירן(צילום: AFP)

 

היום כבר לא תשמעו את "קאלה" רומיניגה מדבר כך. בשבוע שעבר הוא אמר: "אם פפ ירצה להישאר, זה יהיה נהדר. אבל אם לא, זה לא יהיה סוף העולם". צריך לזכור, גווארדיולה הגיע לבאיירן אחרי שיופ היינקס הוליך את הקבוצה לזכייה בכל התארים האפשריים - אליפות, גביע וליגת האלופות. רבים מאוהדי באיירן לא הבינו מדוע צריך להחליף מאמן שעשה את העונה הטובה ביותר בהיסטוריה של הקבוצה.

 

התשובה של רומיניגה וחבריו בהנהלה הייתה שפפ ייקח את באיירן למקום עוד יותר גבוה, יהפוך אותה לקבוצה מספר אחת באירופה לאורך זמן. יצור הגמוניה ומורשת ארוכת שנים. שנתיים אחרי וברור שזה לא קרה וכנראה שגם לא יקרה.

 

בעונה הראשונה של גווארדיולה בבאיירן הקבוצה הובסה 4:0 בבית ע"י ריאל מדריד בחצי גמר ליגת האלופות. בעונה שעברה זו הייתה ברצלונה שהביסה את באיירן 0:3 בחצי הגמר. עבור כל מועדון אחר לזכות שנתיים ברציפות באליפות ולהגיע פעמיים לחצי גמר ליגת האלופות, אלו הישגים נהדרים. אבל לא לבאיירן, ובטח לא כשממנים את גווארדיולה למאמן.

 

וגם את מה שמסי עשה לבואטנג ולבווארים כעבור שנה ()
וגם את מה שמסי עשה לבואטנג ולבווארים כעבור שנה

 

גם לאוהדים נמאס

באיירן תזכה כנראה גם העונה באליפות הבונדסליגה, אבל לשם כך לא היה צורך להביא את גווארדיולה. המבחן שלו הוא בליגת האלופות, ושם הוא נכשל.

לאוהדי באיירן קצת נמאס מגווארדיולה. לא מוצא חן בעיניהם שהראש שלו כבר נמצא במקום אחר. זה הגיע לכך שכמה כלי תקשורת פירסמו שגווארדיולה מעורב באופן ישיר בהחלטות המקצועיות במנצ'סטר סיטי, שפראן סוריאנו וצ'יקי בגיריסטיין מתייעצים איתו לגבי שחקני רכש כאלו ואחרים.

 

ולמען האמת, זה אפילו נשמע הגיוני. אם פפ אכן אמור להגיע לקבוצה בעוד שנה, הרי שזה לא יהיה חכם לרכוש שחקנים משמעותיים ולהחתים אותם על חוזים ארוכים, כשהוא לא מעוניין בהם ולא מאמין בהם.

 

בכלל, יש תחושה שיותר מדי דברים לא טובים קרו לפפ בתקופה האחרונה. הוא משדר לחץ ועצבנות, ולפעמים גם חוסר עניין. וזה בא לידי ביטוי גם במשחקים.

כך למשל את התואר הרשמי הראשון של העונה, הסופר-קאפ הגרמני, באיירן הפסידה לוולפסבורג. לאחר מכן הגיע העימות הלא נעים עם מריו גצה, המתוסכל מכך שהוא לא מרבה לשחק, שאמר: "יהיה הרבה יותר טוב אם גווארדיולה ידבר איתי".

 

אם זה היה תלוי בפפ, הוא כבר מזמן היה נמכר. גצה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אם זה היה תלוי בפפ, הוא כבר מזמן היה נמכר. גצה(צילום: רויטרס)

 

גצה הבין שהגזים וניסה לחזור בו, אבל הנזק כבר נעשה. עכשיו צריך להמתין ולראות האם גצה יישאר בבאיירן או יעבור ליובנטוס שמעוניינת בו. סביר להניח שהוא יישאר, מסיבה אחת פשוטה: גם אם פפ לא ממש בונה עליו לעונה הקרובה, בבאיירן בונים על גצה, ובהנחה שפפ עוזב בעוד 12 חודשים, אין הגיון בלמכור אותו. העיתון "פרנקפורטר אלגמיינה" כתב את מה שכולם בעצם אמרו בשקט: "גצה הפך לשחקן הראשון שבדק עד כמה "הברווז הצולע" אכן צולע".

 

במהלך "טורניר אאודי" היו עוד שני אירועים, לכאורה שוליים, שהוסיפו עוד שמן למדורת גווארדיולה. פפ, הרגוע בדרך כלל, איבד לחלוטין את עצביו והתפרץ כלפי נייג'ל דה יונג, הקשר ההולנדי של מילאן. התפרצות הזעם הזו באה בעקבות כניסה קשה וברוטאלית של דה יונג בכוכב הצעיר ג'ושוע קימיץ'. אפשר היה להבין את הזעם של פפ, שחשש מפציעה חמורה של קימיץ'. אולם היה מוזר לראות אותו מאבד את עצביו בנוכחות כל כך הרבה אנשים במנהרת השחקנים, ומול מצלמות הטלוויזיה.

 

האירוע השני היה מוזר אפילו יותר. במהלך מסיבת העיתונאים שבה השתתפו ארבעת המאמנים בטורניר, נראה פפ כשהוא בוהה בחלל האוויר במבט חלול. במשך 22 שניות, כאשר ברקע מדבר רפא בניטס, פפ נראה כמו "אדם תחת השפעה". ושוב, זה קרה מול עשרות אנשי תקשורת ומצלמות הטלוויזיה. הקטע הפך לויראלי, שודר בכל העולם – והוסיף עוד לסימני השאלה שאופפים כרגע את גווארדיולה.

 

ואולי תואר בליגת האלופות ישנה את הכל עבורו? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ואולי תואר בליגת האלופות ישנה את הכל עבורו?(צילום: רויטרס)

 

ביום ראשון תשחק באיירן במסגרת הגביע הגרמני מול נוטינגן, קבוצה חובבנית קטנה. גם בהרכב משני היא כנראה תנצח. את הליגה היא תפתח בעוד שבוע מול המבורג.

אבל כאמור המבחן הגדול של באיירן מינכן ושל פפ גווארדיולה יהיה בליגת האלופות.

 

גווארדיולה זכה פעמיים בצ'מפיונס ליג כשאימן את ברצלונה, ואם יזכה גם עם באיירן, יהפוך למאמן השני בכל הזמנים שיהיו לו שלושה גביעי אירופה לאלופות. היחיד שעשה זאת עד היום הוא בוב פייזלי, המנג'ר האגדי של ליברפול.

 

אם בשתי העונות הראשונות שלו בבאיירן הייתה אמונה גדולה שהוא יצליח במשימה, לקראת העונה החדשה כולם הרבה יותר פסימיים. גווארדיולה חוטף ביקורות מימין ומשמאל, לותר מתיאוס כבר אמר ש"מוריניו מאמן יותר טוב מפפ", והמאמן המהולל נראה כמי שאיבד מביטחונות העצמי המפורסם. הוא אומנם מנסה לשדר "עסקים כרגיל", אבל כרגע אף אחד לא קונה את זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פפ גווארדיולה
צילום: רויטרס
מומלצים