שתף קטע נבחר

יעלון: "אני לא אחראי לתוחלת החיים של מדעני הגרעין האיראנים"

שר הביטחון בראיון תקיף למגזין "דר שפיגל" הגרמני: "העניין ברור - בדרך זו או אחרת פרויקט הגרעין הצבאי של איראן חייב להיעצר. אנחנו נפעל בכל דרך ולא נהיה מוכנים לסבול איראן חמושה בנשק גרעיני"

"אנחנו צריכים להיות מוכנים להגן על עצמנו. אני לא אחראי לתוחלת חייהם של המדענים האיראנים". זה האיום שמשגר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לרפובליקה האיסלאמית לאחר החתימה על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. בראיון בלעדי שנתן השר לשבועון "דר-שפיגל" הגרמני שיפורסם בתחילת השבוע תוקף יעלון במילים חריפות את הסכם הגרעין.

 

"אני מאמין שמחקרים היסטוריים רבים עוד יעסקו בשאלה כיצד הושג הסכם הגרעין עם איראן. תחושת הבטן שלי היא שמנהיגים פוליטיים במערב העדיפו לדחות את הבעיה ליום המחרת, לשנה הבאה, לקדנציה הבאה. היו כבר נקודות מסוימות בהיסטוריה שבו האמינו אנשים שפיוס עלול להביא פתרון, אבל בסופו של הדבר, שילמנו מחיר גבוה מאוד וזהו בדיוק המקרה עם איראן כעת", אמר שר הביטחון.

 

"המשא ומתן שמנוהל על ידי המעצמות בראשות ארצות הברית עם המשטר האיראני היה טעות היסטורית", המשיך יעלון. האיש השני בחשיבותו פורס במסגרת תהליך קבלת ההחלטות בישראל את משנתו בנושאים שונים, ובראשם העניין האיראני ומאיים ברמז עב כפיל כי ישראל לא תהסס מלתקוף את איראן כדי להשמיד את פרוייקט הגרעין שלה.

   

מאידך הוא תוקף את ההסכם במילים חריפות: "העסקה תאפשר לאיראן להפוך כעת למדינת סף גרעינית צבאית. בתוך עשור, הם יורשו להעשיר אורניום ללא כל מגבלות. בתוך כמה חודשים, אם אכן העסקה תיושם, יקבלו האיראנים מאות מיליארדי דולרים שהם יוכלו להשתמש בהם לא רק כדי לשפר את הכלכלה אלא לשם 'ייצוא המהפכה', כפי שהם קוראים לזה, לשלם יותר לחיזבאללה, לשלם יותר לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, לשלם יותר עבור החותים בתימן, השיעים בבחריין או השיעים בסעודיה. ומה לגבי הטילים המכסים את כל ישראל ובחלקים מאירופה? הנושא הזה כלל אינו חלק מעסקת הגרעין".

 

יעלון אומר כי האסטרטגיה האפקטיבית היחידה נגד איראן היא בהפעלת לחץ ש"שם מול המשטר דילמה מאוד ברורה: פצצה גרעינית או לשרוד כמשטר. אסטרטגיה זו מורכבת מבידוד המדיני של המשטר וסנקציות כלכליות משתקות. האלמנט הסופי של האסטרטגיה הוא אופציה צבאית אמינה: אם לא תציית להחלטת האו"ם, אתה הולך להיות מותקף".

 

שר הביטחון מגיב על התקוות שתלו במערב כי ההסכם יביא לרפורמות פוליטיות באיראן ואומר כי הוא רק יגביר את הפרת זכויות האדם בתוך המדינה: "הם עדיין משתמשים במנופים כדי לתלות אנשים בשווקים. זה לא הולך להיות האביב באיראן. אני מציע לכולם לשכוח ממקדונלדס בטהרן".

 

בתשובה לשאלה אם איראן אינה יכולה למלא תפקיד קונסטרוקטיבי במאבק נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש), השיב יעלון: "זה התפקיד הקונסטרוקטיבי היחיד שאיראן אולי יכולה למלא. בכל הסכסוכים האחרים באזור, בסוריה, תימן או רצועת עזה, האיראנים בצד הלא נכון. זה משטר אפוקליפטי, משיחי, המנסה להקים אימפריה שיעית.

 

יעלון נשאל: אם בעתיד ייכנסו לחדר הזה ראשי אמ"ן והמוסד ויספרו לך שאיראן התניעה מחדש את החלקים הצבאיים של פרויקט הגרעין שלה – האם היית ממליץ על תקיפה נגד מתקני הגרעין?

 

"במקרה כזה, נצטרך לדון בעניין", השיב שר הביטחון. "בסופו של דבר, זה מאוד ברור - בדרך זו או אחרת, תוכנית הגרעין הצבאית של איראן חייבת להיעצר. אנחנו נפעל בכל דרך ולא נהיה מוכנים לסבול איראן חמושה בנשק גרעיני. אנחנו מעדיפים שהדבר ייעשה באמצעות עסקה או סנקציות, אבל בסופו של הדבר, ישראל צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה.  

 

בתגובה לאמירתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות מייק האקבי שהשווה את ההסכם לפתיחת תנורי מחנות ההשמדה, אומר יעלון כי "יש לנו די מחלוקת עם הבית הלבן בנוגע לעסקה עם איראן. המצב מספיק גרוע בלי להזדקק לביטויים כאלה".

 

יעלון התייחס בראיון גם לנושא הטרור היהודי והודיע כי יפעל באמצעים הנמרצים ביותר והחליט לחתום על צווי מעצר מנהליים במקרים שבהם לא ידוע מי ביצע את המעשה, אך לא ניתן להביא את הראיות לבית המשפט מטעמי סודיות. מאידך, הוא מכנה את הביקורת על ההתיישבות היהודית ביש"ע כ"שלילת זכויות האדם", "טיהור אתני" ואף המונח הטעון "יודן-ריין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שר הביטחו יעלון
צילום: רויטרס
מומלצים