שתף קטע נבחר

כסף לאברכים ומבני דת: כל הישגי החרדים

ש"ס ויהדות התורה השיגו 3 מיליארד שקל בתקציב. חלק הארי הוא קצבאות הילדים ומע"מ 0, אבל ברשימה גם תוספת לגננות בחינוך החרדי וקידום בניית 5,000 דירות בבית שמש, ביתר עילית ואלעד. "בסך הכול מחזירים לנו את מה שלקחו מאיתנו"

שלושה מיליארד שקל בתקציב 2016 - זה מה שהצליחו המפלגות החרדיות להשיג במהלך המשא ומתן על תקציב המדינה לשנה הבאה, שעדיין לא אושר בכנסת. בעוד בעיתונות החרדית חוגגים את ההצלחה הגדולה, יש גם מי שמצנן את ההתלהבות וטוען: בסך הכול החזירו לחרדים את מה שלקחו מהם בשנים שבהן ש"ס ויהדות התורה לא היו שותפות בממשלה.

 

ההישגים המרכזיים של ש"ס ויהדות התורה בתקציב המדינה המתגבש - תוספת של 1.13 מיליארד שקל לקצבאות הילדים ו-600 מיליון על מע"מ אפס - אינם סקטוריאליים, אבל גם לציבור הבוחרים שלהן דאגו המפלגות החרדיות: הסעיפים הבולטים הם גידול של כ-275 מיליון שקל בשנה בתקציב הישיבות וגידול הבטחת ההכנסה לאברכים בהיקף של כ-84 מיליון שקל.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שלושת מיליארד השקלים יבואו לידי ביטוי בהוצאות שנתיות קבועות שהממשלה מחויבת אליהן גם בשנים שיבואו לאחר מכן. הסכום צפוי לגדול משנה לשנה בעקבות הצמדה למדד המחירים לצרכן ולקצב גידול האוכלוסייה. ההוצאה העיקרית היא על הגדלת קצבאות הילדים. קצבת ילד שני ושלישי תגדל מ-188 שקל בחודש ל-280 שקל בחודש, ובנוסף המדינה תפריש סכום של 50 שקל בחודש לכל ילד עבור חיסכון שייפתח בגיל 18. כמו כן הקצה האוצר סכום של 600 מיליון שקל בשנה למימוש של הטבת מע"מ אפס על תחבורה ציבורית, חשמל ומים. אופן מימוש ההטבה לא סוכם עדיין, אך ההוצאה השנתית סוכמה.

 

ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות כוללים עוד מספר רב של סעיפים, שעיקרם החזרת תקציבי מערכות החינוך החרדיות למצבן ערב העברת תקציב 2014-2013, שבמסגרתו קוצצו תקציבים אלה. הסעיפים כוללים התחייבות להחזיר את תקציבי הישיבות ושעות הלימוד במערכות החינוך החרדיות והחזרת תקציבי התרבות וההסעות לרמתם ב-2012.

 

בנוסף, ההסכמים כוללים צעדים חדשים שדרשו החרדים, כמו הגדלת הסבסוד לטיפולי שיניים, הגדלת התקציב למבני דת, הגדלת היקף המלגות לסטודנטים חרדים והעברת חוק הבטחת הכנסה לאברכים. העלות הכוללת של הצעדים הללו היא כמה מאות מיליוני שקלים.

השר דרעי. החרדים קיבלו בחזרה את מה שקוצץ ב-2012 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90) (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
השר דרעי. החרדים קיבלו בחזרה את מה שקוצץ ב-2012(צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
  

סגן השר ליצמן. לא כל התוספות הן סקטוריאליות (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
סגן השר ליצמן. לא כל התוספות הן סקטוריאליות(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

לבסוף, רשמו הסיעות החרדיות שני הישגים משמעותיים בתחום הדיור והחינוך לגיל הרך. הוסכם כי יבוטלו הקריטריונים למיצוי כושר השתכרות בזכאות למעון יום מסובסד, ובזכאות לדירה במכרזי מחיר למשתכן. כמו כן, התחייב האוצר לקדם בנייה של 5,000 דירות על קרקע מדינה בערים בית שמש, ביתר עילית ואלעד, שבהן מתרכזת האוכלוסייה החרדית. הבטחה זו חשובה במיוחד על רקע כוונת האוצר לשווק את כל הדירות על קרקע מדינה במכרזי מחיר למשתכן. למעשה, הסיעות החרדיות והאוצר הסכימו ביניהם על שיווק של 5,000 דירות במחיר מוזל לאוכלוסייה החרדית בלבד.

 

במסגרת תקציב 2016 יבוטל הקיצוץ בסעיף התרבות בחינוך החרדי ויחזור לרמתו ב-2012, הסבסוד לטיפולי שיניים לילדים בני 14-12 יורחב בהדרגה עד שנת 2020, ותקציבה של התוכנית לזהירות בדרכים במסגרת רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס יחזור לרמתו ב-2012. כמו כן יוגדלו התקציבים למבני דת ולתרבות תורנית במשרד החינוך.

 

עיתונות המגזר החרדי חגגה את הניצחון כבר עם החתימה על ההסכמים הקואליציוניים הנדיבים, ולאחר שבממשלה הושגו הבנות בנוגע לתקציב בירכה שוב על המוגמר, אולם הרחוב החרדי מתעקש לצנן את ההתלהבות. "המצב בהחלט ישתפר, אבל לא באופן דרמטי", הבהיר מנכ"ל איגוד מנהלי הישיבות, שלמה ברילנט. "בסך הכול מחזירים לנו את מה שלקחו".

 

ברילנט מסביר כי ב-2012 - השנה האחרונה לחברוּת המפלגות החרדיות בממשלה לפני הקדנציה הנוכחית - תקצבה המדינה את הישיבות ב-5,725 שקל על כל תלמיד (לא נשוי) בשנה, ואברכי הכולל (הנשואים) היו זכאים למלגת קיום בסך 10,305 שקל לכל אחד. ב-2013, שבה ש"ס ויהדות התורה היו באופוזיציה, קוצצו הסכומים ל-3,930 ו-7,074 שקל (בהתאמה), ובשנה שאחריה ל-2,880 ו-5,184 שקל – כ-50% מהסכום המקורי. גם הבטחת ההכנסה אינה חדשה, וכבר ניתנה בעבר

לחלק מהאברכים (מעוטי יכולת שעמדו בקריטריונים) – אך בוטלה פעמיים על ידי בג"ץ. כעת הובטח לחרדים כי הקצבה ללומדי התורה תוחזר בחוק, בניסיון למנוע התערבות נוספת מצד בית המשפט.

 

"עכשיו רק מחזירים את המצב לקדמותו", הסביר ברילנט. "הכסף הזה שהמדינה מוסיפה יאפשר לישיבות בסך הכול להחזיק את התלמידים שנמצאים כמעט שנה שלמה בתנאי פנימייה, ולאברכי כולל הוא יעזור להאכיל את ילדיהם, לא יותר מזה. כל בר דעת מבין שמדובר בסכומים זעומים שלא באמת אפשר להתקיים מהם, לא לפני הגידול וגם לא אחריו".

 

הישג נוסף שנזקף לזכותו של יו"ר ש"ס אריה דרעי מבטיח עדכון שנות ותק לגננות של "מעיין החינוך התורני" בהיקף של כ-42 מיליון שקל. ברשת הגנים של התנועה מסבירים כי עד היום הפלה משרד החינוך לרעה את הגננות ביחס למקבילותיהן במוסדות אחרים, ולא הביא בחשבון את הוותק בעבודה לעניין תקצוב שכרן.

  


פורסם לראשונה 12/08/2015 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
אברכים יקבלו הבטחת הכנסה
צילום: עמית שאבי
צילום: עידו ארז
השר דרעי. דאג לגננות
צילום: עידו ארז
מומלצים