שתף קטע נבחר

נפטר איזי רהב, ממייסדי שייטת 13: "אדם, מפקד, מנהל מזהיר"

יצחק רהב היה מפקד הקומנדו הימי וסגן מפקד חיל הים. לאחר שהשתחרר שיקם את נמל חיפה, היה מנכ"ל רשות הנמלים ובנק ישראל. "הייתה לו יושרה מטורפת, הוא השאיר לנו את ההומניות והכבוד לכל אדם באשר הוא אדם"

  

"לוחם וקצין עז רוח עם נשמה אנטי-מיליטריסטית, אדם מצפוני, חכם ורחב אופקים, נון-קונפורמיסט ובעל לב רחב". כך מגדירים מכריו את יצחק (איזי) רהב, שהלך אתמול לעולמו בגיל 89.

 

רהב היה ממייסדי חיל הים ושייטת 13 (הקומנדו הימי), ולאחר שהשתחרר מהצבא שימש כמנכ"ל רשות הנמלים ובנק ישראל. "הוא היה לוחם ומפקד בהגנה, בפלמ"ח ובפלי"ם, ולימים מפקד שייטת 13 בשתי קדנציות ואחד ממעצבי דמותה", כך תיאר אותו חבר המשפחה, ההיסטוריון והסוציולוג, פרופסור עוז אלמוג בדף הפייסבוק שלו. "רהב השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף משנה (תפקידו האחרון היה סגן מפקד חיל הים), וכיהן בכמה תפקידי ניהול ברמה הלאומית שבכולם התגלה כמנהל מזהיר. בין השאר נחשב למי ששיקם את נמל חיפה. הוא היה דמות הצבר במיטבה – יפה נפש כפשוטו. הוא הרבה לחייך אל העולם והעולם חייך אליו בחזרה. איזי יחסר לנו מאוד, לא רק משום שהיה אדם נדיר ומהמקסימים שהכרתי, אלא משום שהולכים ומתמעטים בארצנו האנשים מהזן שלו".

 

רהב נולד ב-1926 בירושלים התגייס בשנת.1944 לפלמ"ח וצורף לפלוגה ו' בעין חרוד. במרס 1946 הוא התנדב לפלוגה הימית של הפלמ"ח ונשלח לקורס מפקדי סירות. כשפרצה מלחמת העצמאות מונה לתקופה קצרה למפקד העיר העתיקה בירושלים. ב-1950, חצי שנה לאחר הקמת שייטת 13 הוא מונה למפקדה. לאחר מכן כיהן שוב כמפקד השייטת בין השנים 1953 ל-1957. בהמשך פיקד רהב על המשחתת אח"י אילת וכיהן כסגן מפקד חיל הים.

 

ב-1967 פרש משירותו הצבאי, אך גם לאחר מכן עשה חיל וכיהן בשורה של תפקידים בכירים: ניהל את נמל חיפה מ-1968 ועד 1977, ומ-1977 עד 1982 כיהן כמנכ"ל רשות הנמלים. לאחר מכן ניהל את המועצה לשיווק פרי הדר, ומ-1985 עד 1992 כיהן כמנכ"ל בנק ישראל. 


רהב (מימין) במפגש מפקדי שייטת 13 לדורותיהם (צילום: זהר שחר "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר
רהב (מימין) במפגש מפקדי שייטת 13 לדורותיהם(צילום: זהר שחר "ידיעות אחרונות")
 

אמנון בנו סיפר ל-ynet: "בשבילנו הוא היה אחד האנשים שהכי אהבתי והערכתי כבן אדם. אבא היה אחד האנשים היותר הומנים וצנועים שהכרתי, במיוחד דווקא על רקע הרקורד הצבאי שלו. לנו הוא השאיר את ההומניות והכבוד לכל אדם באשר הוא אדם, ואני מקווה שנלך בעקבותיו. הצניעות האמיתית והלא מתהדרת הייתה משהו ב-DNA שלו. הייתה לו יושרה מטורפת, הוא תמיד פעל לפי צו מצפונו ולבו ומעולם לא הלך לתפקיד מתוך רדיפת תואר, אלא נקרא לדגל ובא לעשות את העבודה כמו שצריך".

 

אלוף בדימוס זאב אלמוג, לשעבר מפקד שייטת 13 במלחמת ההתשה ומפקד חיל הים: "איזי היה איש הפלי"ם (פלוגה י' של הפלמ"ח) ושירת בחוליית החבלה הימית שלה. הוא הצמיד מוקש לאוניית גירוש בריטית במפרץ חיפה באותם ימים,

וגם נלחם בירושלים כמפקד בניסיונות הפריצה לעיר העתיקה. כאשר הייתי רב טוראי בנח"ל הגעתי אליו וביקשתי להתנדב לשייטת. הוא הושיב אותי במכוניתו, נסענו לפיקוד הנח"ל ביפו ואיזי אמר להם 'אל תחפשו אותו, הוא אצלי'. הוא פיקד על השייטת בגיל צעיר ולימים היה מפקד שייטת המשחתות ואז סגן מפקד חיל הים בששת הימים. כמחאה על מחדלי חיל הים במלחמה, הוא עזב את השירות והשתחרר. אנחנו חשבנו שזו אבידה כבידה מאוד".

 

אלמוג מספר כי רהב התריע בשנות ה-50 לגבי מה שידוע בארץ כ"עסק הביש", הפעלת המחתרת היהודית במצרים שעסקה בחבלה. "הוא הבחין מלכתחילה שזה הולך להיות עסק ביש וניסה לשכנע את הפיקוד הגבוה לחדול מכך, אבל לא שעו לו. היו לו תכונות באמת יוצאות דופן, כאדם, כלוחם וכמפקד. לא הכרתי ישר ממנו ומסור לתפקידיו ושליחותו, דבקותו במשימה הייתה בשבילנו אות ומופת. בכח האישיות הזו הוא שכנע אותנו להמשיך לשרת".

 

רהב הותיר אחריו אישה, בת ובן, ונכדה אחת, הלוויתו תתקיים מחר בשעה 9:00 בבית העלמין מורשה ברמת השרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים