שתף קטע נבחר

על פליטת פה קטנה, שחשפה גישה שלמה

תמים מי שחושב כי האמירה של השדר שאמר לרב סתיו שאינו רב הייתה עוד פליטת פה של אישים במגזר החרדי כנגד אישים בציונות הדתית, אין כאן פליטה, יש כאן גישה!

השאלה עתיקת היומין "מיהו יהודי?" התחלפה השבוע בשאלה "מיהו רב?". 

 

במהלך דיון בסוגיית הגיור ברדיו קול-חי החרדי, עלו מספר דוברים לשידור והביעו את דעתם בנושא. ראשון הדוברים היה הרב משה קליין, דיין ופוסק הלכה חרדי, שזכה לבמה ולכבוד הראוי לו, כאשר עם פתיחת הראיון, הדגיש השדרן אבי מימרן להקדים לשמו ולקרוא לו "כבוד הרב". מייד לאחריו עלה לשידור הרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם ויו"ר רבני צהר, ארגון המוביל בימים אלה רפורמה בנושא הגיור אשר עומדת במחלוקת עם המוסדות החרדים ועם פלגים ברבנות הראשית. בשונה מהפתיח לו זכה הרב החרדי, הרב קליין, את כניסתו של הרב סתיו לשידור קדמו רק המילים "שלום לך". נשמע קטנוני?! עוד רגע תבינו כי מדובר בהקטנה מכוונת של רב בישראל.

 

עוד בשלב מוקדם בראיון קבע הרב סתיו כי לצערו הויכוח הפך להיות פוליטי, בסוגייה שלמעשה צריכה להיות הלכתית גרידא. תחושותיו של הרב סתיו כי עומד הוא בלב דיון פופוליסטי, רק בשל דעותיו השונות מהמיינסטרים במגזר החרדי, לא הטעו אותו; רגעים ספורים לאחר תחילת הראיון, אמר השדרן מימרן לרב סתיו כי הוא דמגוג, הרב סתיו שהיה מופתע מהיחס ביקש שלא לדבר כך לרב בישראל, בתגובה הוסיף בעזותו השדרן מימרן וקבע בפשטות: "אתה לא רב!". ברגע זה קטע הרב סתיו את השיחה, אמר שלום וניתק. אין לי היכרות אישית עם הרב סתיו, אך מהיכרות עם גישתו ותפיסת עולמו, מאמין אני כי כאב הוא יותר את ביזוי כבוד התורה מאשר את כבודו.

 

הרב דוד סתיו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרב דוד סתיו(צילום: גיל יוחנן)

 

מייד בתום הראיון געשה הרשת, בפרט בחוגים הדתיים. ח"כים מהימין הודיעו כי לא יתראיינו יותר לרדיו זה וקבוצות מסויימות אף דרשו את פיטוריו של השדרן הסורר. אלא שמהקשבה מעמיקה להקלטת הראיון, אני יכול לומר כמעט בוודאות כי אין מדובר בשדרן סורר, אלא בגישה המקבלת רוח גבית ממגזר שלם בכל הקשור ליחס המחפיר כלפי הציונות הדתית, אנשיה ורבניה.

 

אמנם השדרן מימרן, שכנראה נלחץ מעט מהעליהום התקשורתי, מיהר להתנצל במהלך ראיון בגלי צה"ל, אך כאמור אני לא קונה התנצלות זאת, לא כי חלילה יש לי רצון לעורר מחלוקת בעם, אלא כי אני מאמין שאין בהתנצלות זאת ממש, שכן הגישה נשארה עומדת בעינה.

 

ראייה לדברי אני יכול להביא מהמשך הראיון, כאשר מייד עם ירידתו של הרב סתיו משידור, אמר השדרן מימרן, כמעין מתרץ את יחסו: "..כולנו שמענו מה מרן עובדיה יוסף חשב על דוד סתיו...", גם פה, שלא במקרה המילה "רב" נעלמה.

 

סיבה שנייה לכך שאני חושב כי ההתנצלות הייתה צעד לקוני שלא מבטא חרטה, טמונה דווקא לא ביחסו של מימרן, כי אם בתשבחות אליו זכה הוא מהטוקבקיסטים באתר של רדיו קול-חי. תפיחות על השכם בצורת מילים כמו "שאפו/סחטיין/תותח/אמרת לו את האמת בפנים" עברו כחוט השני אצל רבים מהמגיבים והמגבים במגזר החרדי.

 

כמו בקרחון ענק, מה שנגלה מעל פני הים, קטן בהרבה מזה שנמצא מתחת. תמים מי שחושב כי היתה זאת עוד פליטת פה של אישים במגזר החרדי כנגד אישים בציונות הדתית, אין כאן פליטה, יש כאן גישה! וכמו בכל וויכוח, כדאי שנשים את הדברים על השולחן ורק אחר כך נטפל בסוגיות הנגלות מעל פני השטח.

 

רק לפני שבועיים ציינו את צום ט' באב על חורבן הבית אשר חרב משום "שלא נהגו כבוד זה בזה", לצערי כנראה שהשלישי עדיין מתמהמה מאותה סיבה.

 

בציפייה לאחדות.

 

הכותב הוא מנהל סינמטק דימונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישי יפרח
עודד הרוש
צילום: אבישי יפרח
מומלצים