שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אני מבהירה להם מראש שבחיים לא נשכב"

  רננה מגדירה את עצמה כ'אפורה': יש לה משיכה מינית חלשה מאד אבל היא לא רואה את עצמה שוכבת עם אנשים. גם צור, בן ה-33, ישמח להכיר אישה למטרות זוגיות, אבל אין לו צורך במגע. הכירו את הא-מיניים: אנשים שסקס אינו חלק מהחיים שלהם

  כבר בגיל ההתבגרות, גילה צור וייסבלום (33) שמשהו אצלו שונה, אך הוא לא ידע בדיוק כיצד להגדיר את זה. "בסביבות גיל 17-18 הבנתי שאני לא כמו השאר. שאני לא אוהב לדבר על סקס ולא מתחבר לזה כמו שאר הגברים. תמיד הייתי רואה את המחקרים שאומרים שגברים חושבים על סקס כל 3 או 5 שניות ואף פעם לא הבנתי מאיפה מגיעים הנתונים הללו, כי אותי זה אף פעם לא עניין, ובטח שאני לא חושב על זה כל כמה שניות".

   

   "רק לפני חמש שנים, אחרי צפייה בפרק בסדרה 'האוס' שעסק בא-מיניים, פתאום גיליתי את המושג הזה, א-מיניים. אחרי זה התחלתי להתעניין ולקרוא וזה הסתדר לי עם התחושות שהרגשתי".

   

  אתה לא נמשך לאף מין או שבכל זאת יש מין מועדף עליך?

  "אני מה שנקרא 'א-מיני הטרו-רומנטי'. אני אוהב נשים מבחינה אסתטית ואינטלקטואלית, אבל אין לי פנטזיות מיניות עליהן. אני לא חושב עליהן ערומות, ובטח שאין לי את המחשבות הללו כלפי גברים. אני אוהב קשרים ושיחות עם נשים וכיף לי יותר לדבר איתן".

   

  אתה מחפש זוגיות?

  "אני לא שולל, אבל לא מחפש באופן פעיל כי אני גם אוהב להיות לבד. אני נהנה מהעניין של המחוות הזוגיות או הרומנטיות, אבל אני לא נהנה מהמין. עשיתי את זה בעבר, אבל מבחינתי זאת פעולה מכנית וזהו. אם הצד השני רוצה, אני יכול לעשות את זה בפעם ב..., אבל בטח שלא איזום את זה. הייתי בטינדר ובכל מיני אתרי היכרויות אחרים, אבל כל פעם שהתחלתי לנהל שיחות, הרגשתי שאלו שיחות סרק משעממות שפשוט לא מובילות לשום מקום".

   

  אתה לא מעוניין במשפחה או ילדים?

  "אין לי צורך בילדים ואני גם לא חושב שזה נכון להביא ילדים במצב של העולם היום. יש מספיק ילדים רעבים וחרא בעולם ולא צריך להביא עוד ילדים למצב הזה".

   

  יכול להמשך לנשים אינטלקטואלית, לא מינית. צור (צילום: אוסף פרטי) (צילום: אוסף פרטי)
  יכול להמשך לנשים אינטלקטואלית, לא מינית. צור(צילום: אוסף פרטי)

   

  ואיך הסביבה שלך מקבלת את זה?

  "אני נמצא בסביבה די מקבלת, אבל מעבר לזה אני לא צריך להוכיח את עצמי לאף אחד. אם מישהו שואל שאלות אני עונה, ואם בוחרים לא להאמין לי או לא לקבל את זה אז שיהיה להם בהצלחה. אני יודע מה אני מרגיש ומי אני, והאמת היא שלא יצא לי להיתקל ביותר מדי אנטי לזה כי אני לא חושב שזה עוד מספיק מוכר כדי שיהיו אנשים שיתנגדו לזה".

   

  "רוב האנשים עוד לא יודעים מה זה א-מיני. אני גם חושב שזה נתפש כפחות בעייתי נניח מפוליאמוריה או ממשיכה לאותו המין, שבחלק מהדתות למשל זה אסור. אז אתה לא נמשך מינית למשהו שאסור, אתה פשוט לא נמשך, נקודה".

   

  בין הצבעים

  גם בקרב הא-מיניים לא הכל שחור ולבן, וישנם שמגדירים את עצמם "אפורים". רננה אורן (31), זמרת ויוצרת, היא מה שנקרא 'אפורה'. "א-מיניים הם אנשים שאין להם משיכה מינית בכלל. לי יש משיכה מאוד חלשה, וזה איפשהו בתחום האפור בין מיני ל-א-מיני".

   

  ומה לגבי חשק מיני?

  "יש לי חשק מיני, אך הוא לא מתבטא במין. אם אעשה את זה, זה יהיה רק בשביל הצד השני וזה כנראה לא יגיע ממני. גם כשאני רוצה מישהו, אני אף פעם לא רוצה לעשות את זה. בנוסף לזה אני גם לא מעוניינת בילדים או להיכנס להריון אז בכלל אין לי סיבה להיכנס לשם".

   

  איך גברים מגיבים לזה?

  "אני מאוד כנה וישירה לגבי זה, ואני נפגשת מראש רק עם מי שמבין שאין סיכוי שיהיה סקס. יש לי כרטיס באתר היכרויות בו מצוין שאני אפורה - לא מעוניינת בילדים ומחפשת קשר ללא מין. רוב הגברים נכנסים בגלל התמונה ואז קוראים את התיאור ומחליטים לא לפנות אליי. אני רואה את זה באתר לפי היחס המטורף בין מי שנכנס לפרופיל שלי או עושה לייק לבין מי שפונה אליי, ברמה של אלפי כניסות ולייקים לעומת פניות בודדות בלבד".

   

  "אני נפגשת רק עם מי שמבין שלא יהיה סקס". רננה (צילום: אוסף פרטי) (צילום: אוסף פרטי)
  "אני נפגשת רק עם מי שמבין שלא יהיה סקס". רננה(צילום: אוסף פרטי)

   

  ומה קורה עם אלו שבכל זאת פונים?

  "יש כאלה שמוכנים 'לבוא לקראתי' ולנסות, ולפעמים הם מנסים בשביל שבריר הסיכוי שיצליחו. יש גם כאלו שמתחילים לעשות איתי משא ומתן ומתחילים לשאול דברים כמו האם אהיה מוכנה לעשות דברים אחרים מלבד החדירה עצמה, מה בדיוק אני רוצה לעשות ומה לא. זה מצחיק שזה ככה עוד לפני שנפגשים, אבל זה מצב שחייבים לעשות בו תיאום ציפיות".

   

  "לפני כארבעה חודשים יצאתי עם בחור שמאוד רציתי כי הוא היה חכם, חריף ומעניין. אחרי שלושה שבועות שיצאנו, הוא נטש אותי כשהבין שבאמת לא יהיה סקס. אחרי הפרידה הזאת כתבתי את השיר 'אפורה', שמתאר בדיוק את הסיפור הזה".

   

  איך החברה שלך מקבלת את זה?

  "אחת הסיבות שהחלטתי לפרסם את השיר הייתה שהיה לי חשוב להעלות את זה על סדר היום. אין היום בחברה קבלה מלאה של הקהילה הא-מינית. אנחנו חיים בחברה מינית שמצפה מאתנו להימשך מינית ולא מבינים שאפשר להתקיים בלי מין. אנשים תמיד חושבים שמשהו לא בסדר איתי, שנאנסתי או שעברתי איזו טראומה אבל זה רחוק מלהיות המצב".

   

   

   

  "כנראה שעוד לא מצאת את האחד"

  מנהל פורום הא-מיניים בתפוז, שהעדיף להישאר בעילום שם, מוסיף על דבריה של רננה: "לאנשים קשה לקבל א-מיניות בגלל שכביכול עבורם, מין הוא דבר טבעי. חוסר משיכה מינית נראה להם כמו הפרעה הורמונאלית, טראומת ילדות או שמנסים לבטל אותנו בכל מני תירוצים אחרים כמו חוסר חשק או התנזרות, שאלה דברים שלא קשורים כל כך. האמרה הכי נפוצה שנאמרת לא-מיניים היא: 'אז כנראה שעדיין לא מצאת את הגבר או הבחורה הנכונים שיעשו לך את זה'".

   

  "עלי לציין כי אלו דברים שנאמרים מתוך בורות וחוסר הבנה. נכון שלא מגלים כלפינו אלימות כפי שלצערי קורה לקהילה הלהט"בית, אבל חוסר הקבלה כלפינו מתבטא יותר בצורה מילולית ובניסיונות לשלול אותנו כי עדיין אין מספיק מודעות או קבלה של א-מיניים/ות".

   

  "אני כן רואה שבקרב האוכלוסייה הצעירה היום יש קצת יותר מודעות, כי הצעירים שגדלו לתוך האינטרנט יותר חשופים למידע כמו הפורום, דף הפייסבוק, אתרים ובלוגים מכל העולם, בהם הם יכולים לקרוא מידע ולהכיר עוד אנשים כאלו. בפורום למשל, חוץ מדיונים, מענה לשאלות ותמיכה, אנחנו גם עורכים מפגשים בהם אנחנו מדברים, משתפים ומתעדכנים אחד עם השני וכך מרחיבים את מעגל ההיכרויות והאפשרויות לזוגיות וחברות".

   

   

  ואיך בני זוג מגיבים לזה?

  "לפי רוב המקרים שראיתי בפורום ולפי מחקרים ומקרים מהעולם, זוגיות של אדם מיני וא-מיני כמעט תמיד נכשלת, ואני הייתי ממליץ לא-מיניים לא להיכנס לזוגיות עם מיניים, אלא למצוא מישהו שמראש מגיע באותה תחושה ורצון א-מיני. בפורום יש לוח היכרויות לא-מיניים המחפשים זוגיות ואני מתחיל לראות את הנושא מתפתח קצת יותר גם באתרי היכרויות בחו"ל. כמובן שזה לא קל, כי זה שיש אישה א-מינית לא אומר בהכרח שאתאהב בה. הסיכויים למצוא בן או בת זוג נמוכים בגלל שאין הרבה א-מיניים/ות. א-מיניות היא אמנם בסיס משותף למערכת יחסים אבל ברור שצריך גם את כל מה שמעבר".

   

  כמה אנשים כאלו באמת יש?

  "בעבר פורסמו מחקרים וסקרים בחו"ל שהעריכו ש-1% מהאוכלוסייה הם א-מיניים, אבל מדובר במחקרים ישנים ולא מדויקים שלא דיברו על א-מיניות ולא חקרו א-מיניים. להערכתי, היום אנחנו מדברים על בערך 3% מהאוכלוסייה - אם מחשיבים את הא-מיניים על כל הגוונים שלהם, הרי גם בתוך אוכלוסיית האמיניים יש גם אפורים, דמי-מיניים וא-רומנטיים למשל. אני מזמין את כל מי שמתעניין בנושא או מרגיש שאולי הוא כזה בעצמו ולא כל כך בטוח/ה, להיכנס לפורום לקרוא, לשאול ולבקש עצה אם צריך".

   

  לפייסבוק של עדי רם

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוסף פרטי
  רואה עצמה כאפורה. רננה אורן
  צילום: אוסף פרטי
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים