שתף קטע נבחר

8 טעויות נפוצות בריצוף הבית

אי הקפדה על רצף של קווי הריצוף, בחירת אריחים קטנים מדי וגימורים בעיתיים בפינות הם רק חלק מהטעויות. אז איך מונעים אותן? המקצוענים עם התשובות

מרצפים את הבית? זכרו כי ריצוף נשאר שנים ארוכות. קבלו את הטעויות הנפוצות שבעלי מקצוע עושים בעת ריצוף הבית, והקפידו לדרוש את מה שמגיע לכם. החל מבחירה נכונה של גודל אריחים, תכנון ומדידות מדויקות לפני שמתחילים לרצף, שמירה על רצף הקווים, עד שיפוע נכון במקלחון והימנעות מפאנלים עקומים.

 

עוד בנושא:

מה חשוב לדעת לפני שמתקינים פרקט

הכסף שלכם על הרצפה

איזה סוג ריצוף מתאים לאיזה חדר בבית

 

1. לא מקפידים על רצף של קווי הריצוף במעבר בין חללים שונים

אחד הדברים הכי חשובים בריצוף הוא לשמור על רצף של קווי הריצוף בבית. "חשוב להקפיד על הרצף גם במעבר לחדרים אחרים, כדי ליהנות מתחושת המשכיות", אומר עדי ארד מארד פיתוח ויזמות.

 

מתי אין חובה להקפיד על המשכיות? "אם ישנו הבדל בין גודל האריחים במעבר לחדר אחר סמוך, אין משמעות לקווים", אומרת מעצבת הפנים שרון גולן. "אם לעומת זאת שומרים על אותו גודל אריחים ורק משנים את הדוגמה שלהם או את הצבע, כדאי לשמור על קווי הריצוף".

 

2. לא עושים מדידות נכונות ומרצפים עקום

"אם הקירות 'עקומים' ניתן לרצף את החדר כך שהאריחים יהיו באלכסון", מציע ארד. "אם הקירות רק מעט עקומים ניתן להתגבר על כך באמצעות ריצוף האריחים במקביל לקיר, על-ידי מדידות נכונות ומיקום האריחים שצמודים לקיר כך שקו האריח לא יהיה קרוב מדי לקו הקיר".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

ארד הוסיף: "אם לדוגמה רוחב האריחים הוא 60 ס"מ, ניתן לחתוך את האריחים כך שהקו של כל אריח הוא במרחק של כ-30 ס"מ מהקיר. בנוסף, כדאי להשאיר את האריחים החתוכים באזורים פחות בולטים בחדר, ככל הניתן, למשל באזור שמוסתר ממילא על-ידי ריהוט, או בפינות, ולא באזור שהכי גלוי לעין בחלל החדר".

 

3. התעלמות מבטן שיש באריחי קרמיקה מלבניים

"בבחירה של אריחי קרמיקה גדולים במיוחד ומלבניים צריך להקפיד לוודא שאין בטן קטנה במרכז האריח", אומרת גולן. "אחרת, זה יגרום לתחושה של גבעות קטנות בין האריחים, ותוך כדי הליכה יהיו קפיצות גובה של כמה מ"מ".

 

אז איך פותרים את הבעיה? גולן: "אם זה קורה, ניתן להתגבר על כך באמצעות ריצוף לא בצורת מחברת חשבון, אלא כמו קיר לבנים, כך שהאריח הצמוד יהיה ממוקם במרכז האריח הקודם ולא ישירות מעליו.

 בדרך זו נפתור את הפרשי הגבהים. זה קורה גם למי שקונה אריחים יקרים מחברות מובילות, ולעתים קשה להבחין בכך במבט ראשוני וחשוב לבדוק היטב את האריחים לפני תחילת הריצוף".

 

במוקד השירות של המקצוענים מוסיפים: "אפשרות נוספת לריצוף הבית היא הדבקת ריצוף. מדובר בהתקנת של האריחים החדשים על הריצוף הקיים, מה שמייתר את הפירוק ומוזיל את העלויות, אולם לא בכל מקרה הדבר אפשרי והוא תלוי בסוג הריצוף הקיים ובכך שהוא במצב תקין, למשל, לא מומלץ להדביק קרמיקה חדשה על גבי קרמיקה קיימת".

 

4. הפאנלים לא בקו הריצוף או בקו הקיר

"פעמים רבות נוטים לזלזל בריצוף הפאנלים", אומר ארד. "חשוב מאוד להקפיד שהפאנלים אכן מקבילים לקו של האריחים שברצפה. אם הם סוטים ב-2 מ"מ עד חצי ס"מ זה בולט לעין ומכוער".

 

שאול ניסים מא.ש. שדרוג פנים ושיפוצים מוסיף: "גובה הפאנלים הסטנדרטי הוא כ-7 ס"מ. ישנה נטייה לא להשקיע בריצוף הפאנלים בפינות. ההמלצה היא להקפיד על חיתוך בזווית של 45 מעלות ככל שהאריח מאפשר זאת כי התוצאה שמתקבלת הרבה יותר יפה".

 

גולן: "אחד הדברים שיוצרים פאנל איכותי זה הקפדה על יישור של קו הקירות בחלק התחתון. לעתים לקיר יש בטן ואז יש רווח בין הפאנלים לבין הקיר. יישור באמצעות טיח פותר מראש את הבעיה, וממילא כשמרצפים נוהגים גם לצבוע לאחר מכן את קירות החדר".

 

5. בחירת אריחים קטנים מדי

גולן: "כיום המגמה היא לבחור באריחי ריצוף כמה שיותר גדולים. לבחור אריחים קטנים מדי לחדר שהוא גם ככה קטן יוצר תחושת עומס ומחנק. לא כדאי לבחור באריחים קטנים בגודל של 30 ס"מ או 45 ס"מ, אלא ללכת לכיוון אריחים של 60 ס"מ ומעלה. זה הרבה יותר מרשים ונותן תחושה מרווחת בחלל כשלא רואים כמות צפופה מדי של קווים בריצוף".

 

מוסיף ניסים: "בחלל כמו סלון ומטבח כדאי לרצף באריחים שגודלם 60 ס"מ ומעלה, זה נותן תחושה של חלל גדול. בחדרי אמבטיות ושירותים אפשר לגלוש מהסלון והפרוזדור עם האריחים הגדולים, אבל לחיפוי הקירות לרוב בוחרים באריחים קטנים יותר".

 

6. אי הקפדה על פוגות ויישום לא טוב של רובה

"צריך לקחת בחשבון שלעתים יש שינוי קטן במידות של האריחים", אומרת גולן, "לכן, חשוב מאוד לרצף עם פוגות (מרווחים קטנים בין האריחים) ולא צמוד מאוד, כדי לפתור את הפרשי הגודל האלו.

 גם אריחים שמוגדרים כ-80 ס"מ, יכולים להגיע לעתים בגודל של 79.8 ס"מ, והדרך להתגבר על כך היא באמצעות משחק עם הפוגות"

 

בנוסף, בשלב יישום הרובה חשוב מאוד להקפיד על ניקוי הריצוף לפני. "ברגע שמיישמים רובה על משטח מלא באבק נוצרים מרווחים ברובה והיא מתפוררת ויוצאת", אומרת גולן. "ההמלצה שלי היא להשקיע ברובה אפוקסית. אמנם היא יותר קשה ליישום ולכן לא תמיד בעלי מקצוע אוהבים לעבוד איתה, אבל כיום ניתן להסתפק גם ברובה חצי אפוקסית שהיא קלה ליישום ולמרות שהיא מעט יקרה יותר, היא בעלת יתרון משמעותי בעמידות".

 

כיצד בוחרים גוון לרובה? ניסים: "ההמלצה היא לבחור רובה בגוון קרוב ביותר לגוון השולט של האריח. כדאי להשקיע ברובה איכותית כדי למנוע זליגת מים דרך האריחים".

 

גולן: "אם רוצים להדגיש את האריחים ניתן לבחור בגוון רובה כהה יותר מזה של האריחים, אבל זה מומלץ בעיקר לריצוף משטחים מחוץ לבית".

 

7. שוכחים לעשות שיפוע באזור המקלחון או מדרגה בכניסה לחדר רטוב

ארד: "יש אנשים שפשוט לא דואגים לשיפוע באזור המקלחון בחדר האמבטיה. זה גורם לבעיות ניקוז של המים. כדאי לבצע שיפועים ב-45 מעלות לכיוון פתח הניקוד, כך שכל המים זורמים לנקודה האמצעית במקלחון. בנוסף, חשוב להקפיד על מדרגה של סנטימטר עד סנטימטר וחצי, כך שמים לא יזלגו מחדר האמבטיה לכיוון המסדרון או לכיוון חדר שינה סמוך. זה חשוב בייחוד בחדרי אמבטיה הסמוכים לחדר שינה, ואשר מרוצפים בפרקט. אם מים זולגים החוצה זה הורס את הפרקט".

 

גולן: "כדאי לתכנן מראש את חלל המקלחון ולא לחתוך את האריחים אקראית כך שחלק מהאריחים שלמים וחלקם חתוכים באלכסון בכל מיני מידות שונות".

 

8. גימורים מכוערים בפינות, במדרגות ובנישות

"גם בריצוף וגם בחיפוי קירות כדאי להקפיד שהאריח השלם יהיה במקום שהכי גלוי לעין", מציעה גולן.

 "את הפחת ואת כל החיתוכים כדאי להשאיר לאזורים שהם מאחורי דלתות ומתחת לריהוט או מאחורי ארונות או מראות".

 

טעות נפוצה היא לא לדאוג לגימורים של פינות ונישות. באמבטיה, כשמכינים למשל נישה להנחת כלי הרחצה, כדאי להקפיד על הגימור. גולן: "ישנן אריחים שלא ניתן לחתוך אותם בחיתוך של 45 מעלות, מה שגורם לאחת הדפנות לחשוף את החלק הפנימי של האריח. במקרים כאלו ניתן להסתיר את החיבור באמצעות פס מתכת בצבע התואם לאריח".

 

מחפשים בעלי מקצוע לריצוף ושיפוץ הבית? לרשימת המומלצים

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים