שתף קטע נבחר

הגב ההלכתי של החשודים בטרור יהודי: "אתם דוגמה והשראה לכל עם ישראל"

תנועת "הסנהדרין החדשה", שבראשה עומדת קבוצת רבנים קיצונית, מחזקת את הצעירים היהודים שקיבלו צווי מעצר וצווי הרחקה מנהליים מיהודה ושומרון. "אשריכם שנתפסתם במאבקם הבלתי-מתפשר למען כיבוש וירושת ארץ ישראל כתורה ומצווה", כתבו הרבנים לחשודים בהשתייכות למעשי טרור

המלחמה של כוחות הביטחון מול פעילי הימין הקיצוני הגיעה אתמול (יום א') לשיא חדש עם ההחלטה לחלק צווי הרחקה מנהליים מיהודה ושומרון לחשודים בהשתייכות לתאי הטרור היהודי. כעת מתברר כי הפעילים ותומכיהם מקבלים חיזוק מתנועת "הסנהדרין החדשה", שפופולרית מאוד בקרב "נוער הגבעות".

 

"אשרינו שאתם מהווים דוגמה והשראה לדיינים ולכל ישראל הנאמנים", כתבו אנשי התנועה לצעירים, ש-11 מהם הורחקו למשך שישה חודשים משטחי יהודה ושומרון. תנועת "הסנהדרין החדשה" מאגדת בתוכה קבוצת רבנים בציונות הדתית והחרד"לית (חרדים-לאומיים).

מכתב התמיכה והרבנים. הרב אריאל (מימין) והרב שוורץ (צילום: עמית שאבי, יובל חן) (צילום: עמית שאבי, יובל חן)
מכתב התמיכה והרבנים. הרב אריאל (מימין) והרב שוורץ(צילום: עמית שאבי, יובל חן)

אף על פי שמדובר במוסד שאיננו מוכר על ידי הממסד הרבני, הצליחה ההתארגנות שהוקמה ב-2005 בטבריה למשוך אליה קהל תומכים מהציונות הדתית, בדגש על האוכלוסייה החרד"לית. עד לשנת 2008 כיהן

כנשיא ההתארגנות הרב עדין שטיינזלץ - חתן פרס ישראל למדעי היהדות ומעוטר פרס הנשיא.

 

עם עזיבתו של הרב התקרבו לתנועה יותר ויותר משתייכים ל"נוער הגבעות" ולימין הקיצוני. לאחר פינוי מאחז חוות גלעד ב-2011 פרסמו חברי "הסנהדרין החדשה" פסק דין שחולל סערה, וקראו לתקוף את השוטרים שבאו לפנות את המאחז. "חובה מן התורה על כל אדם מישראל לדבוק בארץ ישראל, ולהתנגד לעקירה במסירות נפש, ובכל מחיר, כפי שמוסרים את הנפש מול גוי", כתבו אז.

 (צילום: google maps ) (צילום: google maps )
(צילום: google maps )

אחד החשודים מקבל את צו ההרחקה המנהלי ( צילום: ארגון חוננו  ) ( צילום: ארגון חוננו  )
אחד החשודים מקבל את צו ההרחקה המנהלי( צילום: ארגון חוננו )

 

מיד לאחר הרצח הכפול בכפר הפלסטיני דומא התכנס בית הדין לענייני עם ומדינה של "הסנהדרין החדשה" בירושלים, ולנוכח הוצאת צווי המעצר המנהליים וצווי ההרחקה המנהליים פרסם בית הדין הודעת תמיכה הימין הקיצוני. "בית הדין בחסות הסנהדרין, היושב בהר ציון בירושלים הקדושה, בא בזאת לחזק רוחכם ולמעט צערכם לפי שנתפסתם על כבוד שמים וכבוד עם ישראל במסירות נפשכם על קדושת העם והארץ", כתבו הרבנים ישראל אריאל, דניאל הכהן

סטבסקי ויואל שוורץ.

 

הרבנים שחתמו על ההודעה נחשבים קיצוניים ביותר בדעותיהם, אך למרות זאת הם זוכים לתמיכה בציונות הדתית. הרב אריאל, שעומד בראש מכון המקדש, נמנה בעברו עם רשימת תנועת כ"ך לכנסת. הרב הכהן סטבסקי נחשב לאחד מקיצוני רבני חב"ד, והרב שוורץ נודה מקהילתו בשכונת מאה שערים בירושלים לאחר שיזם את גיוסם של חרדים לנח"ל החרדי.

 

"חזקו ואמצו אתם ומשפחותיכם בכל מסכת הרדיפות וההתנכלויות. אשריכם שנתפסתם במאבקכם הבלתי-נלאה והבלתי-מתפשר למען כיבוש וירושת ארץ ישראל כתורה וכמצווה", כתבו הרבנים. "בית הדין ישתדל לתת מענה ממוקד על כל תיק ותיק תוך התייחסות למצב המבהיל שבו נעצרים ונחקרים עשרות רבות של אזרחים בארץ ישראל במעצרים בעלי אופי גזעני, במעצרים מנהליים ללא כל אשמה, עדות וראיה. המתנכלים הללו פוגעים במיטב המערים נפשם, חלבם ודמם ומאודם לקיומו של כל ישראל בארץ ובגולה ובזכותם העולם קיים - מורחקים מבתיהם ופרנסתם ותלמודם בידי הערכאות וזרועותיהם ושולחיהם כבימי המתייוונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרב ישראל אריאל
צילום: עמית שאבי
צילום: יובל חן
הרב יואל שוורץ
צילום: יובל חן
מומלצים