שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האמר צבאי מת, יחי האושקוש החדש

  מכרז רכב השטח הענק של צבא ארה"ב להחלפת ההאמר הוותיק, הצפוי להשפיע בעתיד גם על צה"ל, הוכרע לטובת חברת אושקוש. לא מכירים? קבלו הצצה ראשונית

  היכונו למחליף ההאמר. אושקוש (Oshkosh), יצרנית משאיות וכלי רכב צבאיים מויסקונסין, ארה"ב, זכתה במכרז היוקרתי להחלפת ההאמר, רכב השטח הרב-משימתי הוותיק של הצבא האמריקאי. עד היום נמסרו כ-300 אלף יחידות ממנו לעשרות צבאות בכל רחבי העולם לרבות ישראל, אשר קלטה אותו באמצע שנות ה-90. בעתיד צפוי הרכב הזוכה מתוצרת של אושקוש, אשר מספר יחידות ממנו הגיעו לארץ זה מכבר לצרכי ניסוי, להכנס לשירות סדיר בצה"ל ולהחליף את ההאמר המזדקן.

   

   הרכב הזוכה של אושקוש, בדרך לארץ?

   

  הרקע לפרויקט "מחליף ההאמר" שיצא לדרכו תחת השם JLTV (ר"ת Joint Light Tactical Vehicle, רכב שטח טקטי תרגום חופשי), הוא הניסיון שצבר הצבא האמריקאי במלחמת עירק, אשר הובילה במהלך השנים לשינוי מתבקש בצרכי הצבא. ההאמר, הרכב הממוגן העיקרי בשימוש הכוחות הלוחמים, תוכנן במקור כרכב רב-משימתי אך לא ממוגן דיו. מספר רב של נפגעים הביא את הצבא האמריקאי לתכנן ערכת מיגון ייעודי, אך זו הותקנה כ"תוספת" על המרכב - בדומה לכלי רכב ממוגנים אחרים המשרתים גם בצה"ל. אלא שבאופן זה התקלה עמידות פחותה מפני מטעני צד, ולכן התרחב השימוש במשאיות גדולות, כבדות ומסורבלות מדי בעיקר לסביבה עירונית וצפופה.

   

   (יצרנית) (יצרנית)
  (יצרנית)

   

   

  דרישות הצבא האמריקאי הפעם, לפרויקט החדש והמודרני, התבססו אם כך על רכב שנבנה מראש כממוגן, עם כושר העמסה רב יחסית (בין 1.6 ל-2.3 טון), יכולת עבירות גבוהה בכל שטח, התאמה פשוטה לפלטפורמות ייעודיות שונות (סיור, תקיפה, הובלת שישה לוחמים, מנהלה, חילוץ ועוד) ומגוון משימות כמו סיור, איסוף מודיעין, מפקדת קישור ולוחמה בשטח בנוי. עוד התבקשו החברות המתחרות במכרז לתכנן רכב שניתן להטיסו במסוקי CH-47 צ'ינוק ו-CH-53 (יסעור בחיל האוויר הישראלי) במתלה מטען חיצוני או צמד במטוס C130 (הרקולס).

   

   (יצרנית) (יצרנית)
  (יצרנית)

   

   

  הגרסה הזוכה של אושקוש מכונה L-ATV, ומדובר למעשה באח קטן ל-M-ATV, משאית שלקחה חלק מרכזי בלחימה בעירק. יחידת הכוח - מנוע V8 טורבו-דיזל בנפח 6.6 ליטר והספק מרבי של כ-400 כ"ס, עם תיבת שישה הילוכים אוטומטית - תאיץ את הכלי למהירות מירבית של 112 קמ"ש, בטווח נסיעה מרבי של 480 ק"מ. למרות שהמכרז לא דרש זאת, אושקוש תציע גם מנוע טורבו-דיזל-היברידי שמשפר את תצרוכת הדלק ב-35% (ובכך גם את הטווח), ומסוגל לספק גם את דרישות מערכות החשמל ברכב, ללא עזרת מנוע הדיזל.

   

   (יצרנית) (יצרנית)
  (יצרנית)

   

  לאושקוש L-ATV מערכת מיתלים נפרדים מתוחכמת, עם מהלך מתלה מאד מרשים של 50.8 ס"מ המסוגל להעניק לכלי הגדול יכולת עבירות יוצאת דופן בשטח - נקודה חשובה במיוחד לרכב ממוגן במשקל 6.4 טון, ובעובדה שבמרבית כלי הרכב הממוגנים, יכולת השטח מוגבלת לשבילים כבושים בלבד.

   

  אושקוש תייצר בשלב ראשון 16,901 יחידות שיכנסו לשירות מבצעי על פי הערכות ב-2018, כשסך הכמות המתוכננת בשלב ראשון עומדת על 49,100 יחידות עבור צבא היבשה, ו-5,500 יחידות עבור המארינס. עלות כל אחד מכלי הרכב, מוכנים לשימוש, תעמוד על-פי הערכות בין 250 ל-400 אלף דולר, בהתאם לגרסה.

   

  האמר, נח על משכבו בשלום (יצרנית) (יצרנית)
  האמר, נח על משכבו בשלום(יצרנית)

   

  במכרז המשותף לצבא היבשה, למרינס ול-USSOCOM (מנהלת המבצעים המיוחדים של צבא ארה"ב), אשר נחשב לאחד הגדולים בתעשייה ומוערך בכ-30 מיליארד דולר, התמודדו גם החברות לוקהיד מרטין ויצרנית ההאמר - שייצור הופסק ב-2010 -  AM ג'נרל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים