שתף קטע נבחר

עסקי הירש: סיוע ביטחוני, סילוק מוקשים ותאי גזע

אחרי פרישתו מצה"ל הקים המפכ"ל המיועד גל הירש שורת חברות, שפעלו תחת מעטה סודיות. תביעות משפטיות, בהן נגד טבע ב-19 מיליון שקל, שפכו אור על אופי העסקים: מפינוי מוקשים בחוף ראשל"צ ועד סיוע לוגיסטי בגיאורגיה

סילוק מוקשים מרצועות חוף, הדרכה לוגיסטית ואסטרטגית בגיאורגיה ותרופות המבוססות על תאי גזע אנושיים לטיפול בפצועי קרבות. אלו רק חלק מהתחומים שבהם עוסקות החברות וחברות הבת שבראשן עומד תא"ל (מיל') גל הירש, המיועד לתפקיד המפכ"ל. חלק מהתחומים נחשפו במהלך תביעות שהגיש הירש לבית המשפט, בהן נגד חברת טבע.

 

לאחר שפרש מצה"ל בשנת 2006, אחרי פרסום מסקנות ועדת אלמוג לבחינת אירועי החטיפה בגזרת זרעית שהובילה לפתיחת מלחמת לבנון השנייה, הקים הירש חברה לייעוץ ביטחוני, "דיפנסיב שילד", ולה חברות בת (חלקן רשומות כ"מפירות חוק" באתר רשם החברות). חברות אלו מתמחות בכמה תחומים, כמו ייעוץ, שיווק בינלאומי, הנדסה ואינטגרציה, ניהול פרויקטים והדרכות. על פי אתר החברה, מקור כוחה נובע מהעובדה שמכהנים בה בתפקידי מפתח בכירים לשעבר במערכת הביטחון הישראלית.

 


 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

הירש ומשרדי חברת דיפנסיב שילד, אחת החברות שבבעלותו (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
הירש ומשרדי חברת דיפנסיב שילד, אחת החברות שבבעלותו(צילום: יריב כץ)

מכתבו של גל הירש לשלמה ינאי מחברת טבע ()
מכתבו של גל הירש לשלמה ינאי מחברת טבע
 

אף על פי שרוב הפעילות של החברה נשמרת תחת מעטה סודיות, כמה תביעות משפטיות שהוגשו לבתי המשפט חושפות את פעילותה ברחבי העולם. האירוע האחרון שבו עלתה חברתו של הירש לכותרות הייתה בספטמבר 2014, לאחר שזכתה במכרז לניהול הפרויקט לפינוי מוקשים מרצועת חוף בראשון לציון, שבו בוצעו בעבר אימונים צבאיים. עלות הפרויקט, שתוקצב על ידי עיריית ראשון לציון, לאחר מאבק מתמשך עם משרד הביטחון, מוערכת בסכום של יותר מ-13 מיליון שקל.

 

לפני כשנתיים הגישו "דיפנסיב שילד אחזקות" ו"די.ג'י.אג'יליטי קונספט", חברות בניהולו של הירש, תביעת ענק בסך 19 מיליון שקל נגד חברת טבע. התביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז, מלמדת על דרך הפעולה של הירש, שיצר קשרים עם בכירים בעולם העסקי תוך ניצול קשריו כבכיר לשעבר במערכת הביטחונית.

 

לטענת הירש, מגיעות לו עמלות תיווך על עסקת ענק בשווי 6.8 מיליארד דולר שנרקמה בין טבע לחברת ביו-טכנולוגיה אוסטרלית בשם מזובליסט. החברה האוסטרלית מתמחה בין היתר בפיתוח תרופות המבוססות על תאי גזע, שלטענת הירש יכולות לעזור לחיילים ואנשי צבא לשעבר. "החברה מתחייבת להעמיד לרשות 'מזובליסט' את רשת הקשרים ואת המוניטין של תא"ל (מיל') גל הירש, לרבות את ניסיונו הקרבי-מבצעי הנרחב", ציטטו עורכי דינו בכתב התביעה שהגישו בשמו של הירש.

 

 

עם הגשת התביעה טענו עורכי הדין כי רק בזכות קשריו של הירש עם מנכ"ל טבע לשעבר, האלוף (מיל') שלמה ינאי, העסקה יצאה לפועל. "היכרות זו התבססה על הקשר הוותיק בין יו"ר דפנסיב, תת-אלוף (מיל') גל הירש, ומנכ"ל טבע דאז, אלוף (מיל') שלמה ינאי, וזאת על רקע שירותם הצבאי", נכתב בתביעה.

 

חברת טבע הציגה את הקשר בין השניים כ"היכרות כללית ושטחית בלבד. הירש וינאי לא שירתו יחד באותם מקומות בצבא, קיים בין השניים פער גילאים משמעותי, לא היה ביניהם קשר כלשהו בצבא, מלבד אולי כמה מפגשים אקראיים רבי משתתפים". בנוסף ציינו עורכי הדין של טבע כי "לאחר שחרורו של הירש מהצבא הוא אכן פנה לינאי בבקשה לקבל עצה לחיים, כפי שעשו עשרות קציני צבא אחרים עם פרישתם מהצבא. ינאי אכן ניאות לפגוש את הירש כפי שנפגש עם קצינים רבים כמותו", ציינה חברת טבע בתגובתה לתביעה, שעדיין מתנהלת בבית המשפט.

 

על פי הרשום באתר חברת דיפנסיב שילד, החברה מספקת ציוד צבאי, ציוד קרבי וציוד מתקדם לעבודות משטרתיות. כמו כן היא מספקת מערכות טכנולוגיות לסוכנויות ביטחון ממשלתיות ועוד. על פי פרסומים זרים, חברתו של הירש הדריכה את יחידות העילית של הצבא הגיאורגי בלחימה בשטח בנוי וסיפקה להן ציוד לחימה ואימונים. באותם ימים התנהלה לחימה בין גיאורגיה לרוסיה וכמה חברות ישראליות פעלו במדינה, בהן של הירש ושל האלוף (מיל') ישראל זיו, כך על פי פרסומים זרים. על פי הערכות, באותן שנים עמדו עסקאות למכירת ציוד לחימה וציוד אימונים לכוחות בגיאורגיה על סכום של כ-500 מיליון דולר. בין היתר רכש הצבא הגיאורגי תחמושת, טילים טקטיים ונ"מ, ציוד תקשורת, מזל"טים ושדרג צריחי טנקים בשריון אקטיבי.


פורסם לראשונה 26/08/2015 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים