שתף קטע נבחר

ההורים מחו על מינוי הירש מול ביתו של ארדן, שהודיע שייפגש איתם

הורים שכולים ממלחמת לבנון השנייה הפגינו מול ביתו של השר לביטחון פנים נגד מינוי המפכ"ל המיועד. "מי שברח מאחריות בלבנון, יברח גם עכשיו". הפגישה - הבוקר

 

 

 

 

מחאת המשפחות השכולות נגד מינויו של תא"ל (מיל') גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה המשיכה גם אמש (ה'). נציגי המשפחות התכנסו מחוץ לביתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן במטרה שיחזור בו מהמינוי מעורר המחלוקת: "שהשר יודה שטעה, וייתן את התפקיד למישהו ראוי שלא ברח מאחריות. מי שברח מאחריות בלבנון יברח מאחריות גם עכשיו", אמר אחד ההורים. לשכת השר יצרה קשר עם ההורים וזימנה אותם לפגישה עם השר מחר בבוקר.

 

ועדת טירקל צפויה להתכנס ביום שלישי כדי לדון במינויו של הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה. בדיון יציג השופט בדימוס יעקב טירקל את בקשת ההורים השכולים ובכירי המשטרה לשעבר שמתנגדים למינויו.

 

מכתב של אחד ההורים השכולים שמתנגדים למינוי של הירש ()
מכתב של אחד ההורים השכולים שמתנגדים למינוי של הירש
 

בין נציגי משפחות חללי מלחמת לבנון השנייה, הגיע הערב לביתו של השר לביטחון פנים ארדן גבי לב, אביו של סמ"ר הרן ז"ל מקיבוץ מעיין ברוך שנפל במלחמה בגיל 20. למרות הנסיעה הארוכה מגבול הצפון, לב לא מוכן להשלים עם מינוי של מפקד האוגדה לשעבר הירש לשוטר מספר 1. "גל הירש גרר את הצבא והמדינה למלחמה ולא לקח אחריות", האשים לב. "הוא עשה הרבה שגיאות בלחימה ועדיין לא מודה שהוא ידע שתתרחש חטיפה, בהתאם לכל ההערכות המוקדמות והתרחישים שעלו בפיקוד הצפון. זה מקרה קלאסי של אדם שמאשים את כולם ואומר 'יהיה בסדר'. למרות שאמרו לו שמדובר במבצע, הוא הפך את זה למלחמה עם הרוגים ופצועים".

 

לטענת לב, לאחר שבנו נהרג הוא חקר את הלחימה וגילה לטענתו שהירש לא הקשיב למפקדי השטח שפעלו תחתיו. "המג"ד של הבן שלי רצה לעבור עם הטנקים בחושך כדי שלא יהיו חשופים לנ"ט, והירש אמר לו שלא מעניין אותו כלום ושיצאו עכשיו, באור, כי ככה זאת מלחמה. הגדוד קיבל פקודה לנוע לגבעה לחיפוי למסוקים והם עברו בתוך 'שמורת טבע' שבה כבר החיזבאללה הכין בונקרים. הטנק של המ"פ של הבן שלי התהפך, טנק אחר חטף טיל וגם הטנק של הבן שלי חטף טיל קורנט".

 

חיים צמח מול ביתו של ארדן. "הירש לא ראוי להיות אחראי על חיי אדם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיים צמח מול ביתו של ארדן. "הירש לא ראוי להיות אחראי על חיי אדם(צילום: עידו ארז)

להפגנה מול ביתו של השר ארדן הגיעו 12 נציגים של המשפחות השכולות, שקראו לארדן לצאת ולדבר איתם. חיים צמח, אבא של עוז ז"ל: "איך אפשר למנות איש שאינו מודל לחיקוי, איך אחנך את הילדים שלי? אני לא מוכן שמדינת ישראל תיתן לו הזדמנות שנייה. אני לא רוצה שאף אזרח במדינת ישראל יהיה שכול. נעשתה טעות, וזה הזמן לתקן. שיביאו את מי שרוצים מתוך המשטרה ומחוצה לה. אני לא אסלח לו על זה שהוא שלח את החיילים אל מותם. אמרו לי לפחות חמש פעמים שגל הירש בדרך אלי. הייתי מוכן להתחבק איתו, למרות שזה מבחינתי כמו להתחבק עם קיפוד או דורבן, הייתי מוכן לסבול ולהידקר. אם כמפקד הוא היה מסתכל לי בעיניים - והוא לא יכול, אז הוא לא ראוי להיות אחראי על חיי אדם. עד היום הוא לא נפגש איתי ועם עוד משפחות. הוא פוחד, ופחדן לא יכול להיות מפכ"ל".

 

יואב צור, אביו של איתמר ז"ל: "אנחנו כהורים שכולים לא יודעים הרבה, אבל את גל הירש אנחנו מכירים כי הוא השפיע על חיינו יותר מכולם. כמפקד האוגדה הוא הזניח את העבודה שלו, שלוש שעות אחרי אירוע החטיפה הוא הוציא טנק לאירוע חניבעל. הוא לא ממושמע ולא ראוי, כך עלה גם בוועדת הצבא של האלוף דורון אלמוג ויורם יאיר (יה יה), שמצאו שהאוגדה התנהלה בצורה מחפירה. עכשיו הוא ינהל את משטרת ישראל? הוא לא ראוי ולא שילם את חובו לחברה. הוא אלוף הקשקושים. וינוגרד יכול לסלוח להירש עד מחר, איך הוא ניקה אותו? אני יודע שיש לגל הירש כישורים, אבל לא לתפקיד המפכ"ל". 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

המשפחות השכולות ליד הבית של השר ארדן, הערב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
המשפחות השכולות ליד הבית של השר ארדן, הערב(צילום: עידו ארז)

כבר אתמול בצהריים הגיעו הורים שכולים לביתו של ארדן והודיעו כי בכוונתם להקים במקום אוהל מחאה. "לא נזוז עד שהמינוי יבוטל", אמר חיים צמח, שבנו עוז נהרג ביום האחרון של מלחמת לבנון השנייה. שלשום בערב החלו להתאסף ההורים השכולים מול ביתו של ארדן במחאה על המועמד שיובא לאישור ועדת טירקל לשוטר מספר 1, ואמש הם שבו לשם. "עד היום הירש לא הגיע אלינו, הוא לא יכול להתסכל לנו בעיניים. איך אדם כזה יהיה מפכ"ל", אמר צמח.

 

צמח ציין כי בכוונת ההורים לשגר מכתב לוועדת טירקל למינוי בכירים בשירות הציבורי וכן מכתב גם לראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני לא מאשים את גל הירש, אלא את השר ארדן ואת ראש הממשלה", כותב צמח במכתב. "הפרדוקס בממשלה הנוכחית הוא ששר החינוך הצהיר שיגדיל את התקציב לערכים והישגים - והשר לביטחון פנים ממנה מפכ"ל שלא יכול להיות מודל לחיקוי ודוגמה אישית".

 

צפויה בדיקה יסודית

ביום שלישי יציג השופט טירקל בפני חברי הוועדה גם את בקשתם של ההורים השכולים המתנגדים למינוי להעיד ולהציג את טיעוניהם בפני הוועדה. כמו כן תוצג בקשת המפכ"לים לשעבר וניצבים בדימוס לדון בהתנגדויות שלהם למינויו של הירש. ההערכה היא שביום שלישי לא תתקבל החלטה של ועדת טירקל אם לאשר את המינוי או לפסול אותו.

 

ועדת המינויים הבכירים שבראשה ניצב השופט בדימוס טירקל אמורה לבחון את טוהר המידות של המועמד, אולם סמכויותיה לא נעצרות שם. מקור משפטי בכיר העריך אתמול כי בשל רגישות המינוי והיותו לכאורה שנוי במחלוקת, צפויה הוועדה להידרש לבדיקה יסודית ומיוחדת.

 

בשנת 2007 כבר דחתה הוועדה את מינויו של יעקב גנות לתפקיד המפכ"ל, אף שזוכה בעבר מעבירות שונות שיוחסו לו, כמו שוחד. אין ספק שהמהומה שהתחוללה אחרי הודעת השר גלעד ארדן על המינוי הצפוי, בעיקר לנוכח חלקו של הירש במלחמת לבנון השנייה, לא תיעלם מעיני הוועדה.


פורסם לראשונה 27/08/2015 17:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
סערה סביב מינויו של גל הירש
צילום: יריב כץ
ההפגנה של ההורים השכולים, אתמול
מומלצים