שתף קטע נבחר

יונים וחריונים: כך הציג שגריר שוויץ באיראן את נתניהו

שגריר שוויץ באיראן הציג קריקטורה של יונים עושות צרכים על נתניהו. "הוא לא התכוון להעליב", אמרו בשוויץ. משרד החוץ הישראלי: מעשה מכוער

"איראן, עכשיו או לעולם לא" נכתב מעל. הקריקטורה ()
"איראן, עכשיו או לעולם לא" נכתב מעל. הקריקטורה

כמו במדינות אחרות בעולם גם בשוויץ החלו לעבוד במרץ על חיזוק היחסים הכלכליים עם איראן מרגע חתימת הסכם הגרעין ולקראת הסרת הסנקציות. אך אמש שגריר שוויץ בטהרן לקח את הדברים צעד אחד קדימה, ובאירוע לעידוד הסחר בין המדינות הציג קריקטורה בה יונים עושות את צרכיהן על ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשרד החוץ בברן פרסמו הסתייגות רשמית מהקריקטורה, ובירושלים כינו זאת "מעשה מכוער ואיבוד שיקול דעת בסיסי וכבוד עצמי תוך ניסיון להתחנף לאיראנים".

 

כתבות נוספות ב-ynet

סערה עולמית בברידג': "אלופים ישראלים רימו"

זו כבר לא אגדה: רכבת הזהב הנאצית נמצאה

 

השגריר ג'וליו האס אירח בציריך מאות אנשי עסקים ובכירים איראנים ושוויצרים. במהלך הכינוס הוא הקרין על מסך ענק את הקריקטורה שבה נראות היונים נושאות את דגלי ארצות הברית ואיראן תחת הכיתוב "איראן, עכשיו או לעולם לא". כשהתמונה מאחוריו הוסיף האס: "אני חושב שקיימת הזדמנות ממשית להעריך את השוק. איראן היא אי של יציבות באזור שאינו בטוח".

האס בכנס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האס בכנס(צילום: רויטרס)
  

 

משרד החוץ השוויצרי פרסם הסתייגות וכינה את הקריקטורה "שנויה במחלוקת". "אנו מצרים על השימוש בקריקטורה וחושבים שהיא חסרת טעם", נכתב בהודעה רשמית, "השגריר האס לא התכוון להעליב אף אחד באמצעותה, אך אם כך קרה הוא מתחרט ומבקש של סליחתו של כל מי שיכול היה להיעלב".

 

בירושלים הגיבו בחריפות. "ישראל מגנה בתוקף את המעשה המכוער וגם דוחה את דבריו של השגריר השוויצרי שאיראן מהווה עוגן של יציבות במזרח התיכון" אמרו במשרד החוץ, "מה שהתרחש מוכיח שהסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן יוצר תמריץ בלתי נשלט להזרמת מיליארדי דולרים לאיראן מבלי שזו נדרשת לשנות את מדיניות הטרור והתוקפנות שלה. תאוות הבצע גורמת גם לאיבוד שיקול דעת בסיסי וכבוד עצמי תוך ניסיון להתחנף בפני המשטר האיראני". היום נציגים שווייצרים בכירים פנו לישראל והתנצלו על הדברים.

 

זו לא התקרית הדיפלומטית הראשונה בין ישראל לשוויץ. ב-2009 ישראל החזירה את שגרירה מברן במחאה על כינוס של האו"ם בז'נבה בו נכח נשיא איראן דאז מחמוד אחמדינג'אד. ישראל גם ביקשה משוויץ בעבר להפסיק לרכוש גז טבעי מהאיראנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקריקטורה השנויה במחלוקת
מומלצים