שתף קטע נבחר

החיסול תועד, התיק ייסגר בגלל עדות שקר

שני תושבי הנגב הואשמו בהריגתו של תושב הפזורה הבדואית בצומת הנגב. האירוע תועד במצלמת וידאו, אבל הפרקליטות צפויה לבטל את כתב האישום משום שהעד המרכזי הודה ששיקר: "אני והחוקר בישלנו את זה"

שני הנאשמים בהריגה שנטען כי תועדו במצלמות יורים למוות באדם בצומת הנגב שוחררו ממעצר, ומסתמן כי הפרקליטות תבטל את כתב האישום נגדם משום שהסתבר כי נאשם נוסף בפרשה, שהוביל למעצרם של שני הנאשמים העיקריים חסן בן לבאד זניד (30) וחסן בן עודה זניד (20), אמר לאחר שעלה על דוכן העדים כי שיקר לחוקרי המשטרה. באירוע נורה למוות איף אלאמטיל, תושב הפזורה הבדואית בשנות ה-40 לחייו.

 

סנגורו של אחד הנאשמים, עו"ד יוסי לין, שאל את העד אם בזמן מנוסתם של הנאשמים הוא היה במקום והוא השיב: "יכול להיות, אני לא זוכר באמת להגיד לך - הייתי או לא הייתי". כשנשאל "שיקרת בנקודה הזו?" השיב: "לך תדע אם שיקרתי או לא". כך המשיכה העדות:

 

סנגור: אתה צריך לדעת.

 

עד: אני עכשיו לא זוכר אם הייתי או לא הייתי.

 

זירת הרצח (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
זירת הרצח(צילום: הרצל יוסף)

הוא (החוקר) לחץ עליך?

 

כל החקירות שם... היו מהראש. המצאתי דברים.

 

המצאת.

 

עשינו סיפורים. בישלנו את זה אני והוא ביחד.

 

ביחד בישלתם.

 

כן. והוא עזר לי לעשות את כל זה... ואני לא אכזבתי אותו.

 

במהלך ניהול התיק גם גילו הסנגורים כי במסגרת האזנות הסתר שביצעה המשטרה, שיחה שסווגה "לא רלוונטית" התבררה כקריטית. זאת כיוון שהשיחה בוצעה מטלפון שהעד סיפר כי היה שייך לאחד הנאשמים, ובאיכון טלפוני הסתבר שבוצעה באזור הירי. אך בשיחה עצמה הנאשם כלל לא דיבר, מה שהעלה את החשד כי הטלפון כלל לא היה ברשותו.

 

"המשטרה הייתה שבויה בקונספציה בתיק הזה וחקרה כיוון חקירה אחד בלבד, דבר שגרם לה להתעלם מתמרורי אזהרה שלימדו כבר מלכתחילה שהעדות המרכזית בתיק שקרית", ציינו עורכי הדין לין וארז שלו. "חמור במיוחד היה סיווגה של שיחה 'לא רלוונטית', כך שאותה שיחה לא הועברה כחלק מחומר החקירה. רק במהלך המשפט ובעקבות בקשת ההגנה התגלתה אותה שיחה, שהיה בה כדי לשמוט את הבסיס תחת גרסתו המפלילה של העד במשטרה".

עורכי הדין ארז שלו ויוסי לין ()
עורכי הדין ארז שלו ויוסי לין

בכתב האישום שהוגש בבית המשפט המחוזי בבאר שבע הואשמו השניים בהריגה על רקע סכסוך בין שתי משפחות. בכתב האישום נטען כי השניים הצטיידו באקדח וברובה, וביום האירוע, כשהבחינו בקורבן בכביש 40, פתחו במרדף אחריו בזמן שהסיע שני ילדים עם צרכים מיוחדים. הוא נאלץ להימלט רגלית מהרכב בשל תקר באחד הגלגלים, והותיר מאחוריו את הילדים. במהלך מנוסתו הרגלית פגעו בו השניים.

 

במשטרה הפנו את הנושא לפרקליטות מחוז דרום וזו מסרה בתגובה: "במהלך הניהול של התיק ולאחר בחינה מחודשת של חומר הראיות, במיוחד לאחר עדותו של העד המרכזי, שאף הוא נאשם במסגרת פרשה זו, החליטה הפרקליטות להודיע לבית המשפט כי היא מבקשת לשחרר את הנאשמים מהמעצר. החלטות סופיות בתיק טרם התקבלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים