שתף קטע נבחר

"80% מהרווקים משקרים בנוגע לגובה שלהם"

מחקר שנערך בקרב רווקים ורווקות בניו יורק מצא כי מרבית הרווקים הפעילים באתרי ההיכרויות נוטים לסלף את נתוני הגובה והמשקל שלהם. למה הם עושים את זה ואיך תופסים את השקרנים?

בשיתוף אלפא

 

לפני כשנתיים יצא יואב לדייט עם שרון, אישה נחמדה שפגש במרחב הווירטואלי. הכל היה טוב ויפה עד שקרה דבר מוזר: באחד מן הימים גילה יואב כי בפרופיל אתר ההיכרויות הפחיתה שרון שלוש שנים מגילה, בעוד שרון גילתה שיואב הסתיר את אחד מתחומי העיסוק שלו (הוא עבד אז בתור מתדלק בתחנת דלק והיה נבוך מכדי לחלוק איתה את המידע הרגיש). כיוון ששניהם לא יכלו לשאת את השקר, ויותר מכך - את המבוכה – החליטו לסיים את הקשר באיבו והלכו איש ואישה לדרכו ולדרכה.

 

עוד בנושא:

משמידי אהבה: סודות, שקרים והרגלים רעים

10 שקרים שנשים מספרות וגברים בולעים

 

שרון ויואב הם לא עופות נדירים: "כ־80 אחוזים ממשתמשי אתרי ההיכרויות מסלפים באופן כלשהו את נתוני הגובה והמשקל שלהם", מספרת פרופ' קטלינה ל. תומה, פרופ' במחלקה לאמנויות התקשורת באוניברסיטת וויסקונסין־מדיסון. במחקר שערכה תומה בעשרות פרופילים מקוונים של רווקים ורווקות מניו יורק, היא גילתה כי נשים מפחיתות, בממוצע, כארבעה קילוגרמים ממשקל גופם, ואילו גברים מפחיתים קילו אחד כשהם נדרשים להזין את הנתון הזה בפרופיל המקוון שלהם.

 

אז אולי קילו אחד זה לא משמעותי, אבל כשמדובר בגובה, כאן מתגלה כי גברים הם השקרנים הגדולים יותר, שנוהגים להוסיף לעצמם כ־1.5 סנטימטרים בממוצע. התחום שבו שני הצדדים הפגינו דווקא כנות מקסימלית, הוא הגיל. מדוע? מכיוון שלגבי סילוף המשקל והגובה אפשר להיתמם ("נשקלתי לפני פסח!"), אבל אף אחד לא יכול לטעון ששכח באיזו שנה נולד.

 

במחקר נוסף שערכה, גילתה תומה כי תמונות הפרופיל של נשים צולמו, בממוצע, שנה וחצי לפני מועד העלתן לאתר. החדשות הטובות הן שאלו שקרים קטנים, מכיוון שבסופו של דבר, כפי שקרה למיודעינו יואב ושרון, הכל צפוי להתגלות בשלב כזה או אחר.

 

"אופס, נראה לי שנתפסתי על שקר" (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
"אופס, נראה לי שנתפסתי על שקר"(צילום: Shutterstock)

 

שקרים שקטים, שקרים קטנים

במחקר שערכו כמה חוקרים מאוניברסיטת קורנל, נמנו האינדיקטורים הלשוניים שעלולים להסגיר את השקרן. ראשית, טוענים החוקרים, שקרנים ימעטו להשתמש בגוף ראשון (זו תופעה הקשורה בריחוק פסיכולוגי מהסיטואציה ובאשמה), ישתמשו הרבה בביטויי שלילה – "לא" ו"אף פעם" (דרך נוספת שבה השקרן חוצץ בינו ובין הטקסט), ומרבית הטקסטים שלהם יהיו קצרים (כך פוחת הסיכוי שייתפסו).

 

 

באתר ההיכרויות אלפא טוענים שהפלטפורמה הנכונה מייתרת את הצורך לאתר את השקרן, שלא לדבר על כך שגביית תשלום חודשי לכשעצמו, הוא אפקט מסנן. "בהכללה גסה, המעוניינים ליצור זהות בדויה באינטרנט נמנעים משימוש באתרים בתשלום ומהשארת פרטים מזהים. התשלום לאתרי היכרויות לא רק משפר את איכות האתר אלא גם, ואולי בעיקר, מבטיח את אמיתות זהות הרשומים באתר ויוצר סביבה בטוחה", לדבריהם.

 

תהא אשר תהא דרך סינון השקרנים, יש להבדיל בין מי שמציג זהות בדויה ובין מי שמסלף מעט את העובדות לטובתו. אחרי הכל, רווקים ורווקות משקרים כי הם רוצים לענות על הציפיות של קהל היעד שלהם. יתרה מזאת, נדמה שסילוף מידע הוא פרקטיקה כמעט הכרחית במצב הזה, שבו עליכם לבלוט לחיוב בין מאות מועמדים.

 

השקר הוא בדרך כלל תוצאה של המתח בין הרצון לומר את האמת ובין הידיעה שהאמת איננה זוהרת כל כך, ויש בו גם משהו חיובי: הוא מעודד את השקרן לצמצם את הפער בין האני האידיאלי המוצג בפרופיל ובין אני המציאותי – לעזוב את תחנת הדלק ולמצוא עבודה טובה יותר או להוריד כמה קילוגרמים. אילו רק היה ניתוח לשינוי שנת הלידה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
כולם עושים את זה. שקרים קטנים
צילום: Shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים