שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סקר קווי לילה: היענות בקרב כ-70% מהצעירים
  קווי התחבורה הציבורית המופעלים בשעות הלילה לטובת מבלים צעירים זוכים להצלחה כבר שנים. נתונים עדכניים מוכיחים ששביעות הרצון גדלה באופן קבוע

  מרבית הצעירים מעדיפים לעשות שימוש בקווי לילה. סקר שנערך על-ידי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית מגלה כי שני שליש מהצעירים המבלים יעדיפו לעשות זאת באמצעות שירות "קווי הלילה" בעלות של נסיעת אוטובוס רגילה, ולא בדרכים אחרות יקרות ומגבילות יותר כמו מוניות או רכב פרטי. לדברי עורכי הסקר, בו השתתפו 501 נשאלים בגילאים 14-25, 66% רואים בחיוב את השימוש בקווי לילה ובחסכון הנגזר מכך בעלות הנסיעות, עם רמת היענות גבוהה במיוחד במרכז ובירושלים (70 ו-71 אחוזים בהתאמה), מעט פחות בשרון (67%), בצפון (62%) ובדרום (57%).

   

  תיעוד צעיר מאשתקד: קווי הלילה שווים או לא? 

  כתבת: שני ברינבואים, צילום: אריק אלון, עריכה: אלון אלבכרי

  כתבת: שני ברינבואים, צילום: אריק אלון, עריכה: אלון אלבכרי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ביחס הנבדק בין גברים ונשים בקרב הצעירים, נרשמה היענות גדולה במעט בקרב נשים (67 מול 64 אחוזים), ובאופן מובהק נרשמה העדפה בקרב גילאים שאינם מחזיקים ברישיון נהיגה (14-17), לעומת קבוצות שנים בוגרות יותר. נתוני הסקר מלמדים כי ככל שגיל המבלים עולה, ההיענות לשימוש בקווי לילה קטנה. כך למשל, בקבוצת הגיל 22-25 נרשמה היענות קטנה בכמעט חצי לעומת קבוצת גיל הנערים והנערות.

   

  בנוסף, גם בכל הנוגע לרמת ההשכלה נרשמו פערים גדולים, עם מידת היענות נמוכה יותר ככל שרמת ההשכלה עלתה. עם זאת יש לזכור כי בגילאי 14-17 אין משמעות להשכלה על-תיכונית או אקדמאית שהופיעו בסקר. שיוויון כמעט מוחלט נרשם בין חילוניים, מסורתיים ודתיים.

   

  וכמה כסף מוציאים?

  לפי הסקר, בבילוי ממוצע - הכולל את כל העלויות, לרבות דלק, חניה וכו' - מוציאים כ-40% סכום גבוה מ-100 שקלים עם כשליש שמוציאים בין 100 ל-200 שקלים, ו-9% שמוציאים מעל 200 שקלים בכל בילוי. נתון מעניין השייך לסעיף זה, קובע כי נשים מוציאות בממוצע יותר כסף מגברים בעת בילוי. 47% מהן מוציאות מעל 100 שקלים, לעומת רק 36% מהגברים. שלא במפתיע, סכום ההוצאה עולה עם הגיל, אך קשור באופן טבעי גם ליכולת ההכנסה. 83% מבני ה-22-25 דואגים לכסף בעצמם, בעוד רק 22% מהתיכוניסטים העידו כי הם אלה שחסכו את הכסף לבילוי.

   

  גם חלוקת ההוצאה למרכיבים מגלה נתונים מעניינים. כ-40% ממשתתפי הסקר הצעירים מוציאים עד 20 שקלים על תחבורה, בעוד 4% מהמבלים המשתתפים בסקר מוציאים בסעיף זה למעלה מ-100 שקלים בבילוי. גברים מוציאים פחות מנשים, ובכל שהגיל עולה, כך גם הסכום המוקדש לניידות בין הבית למקום הבילוי.

   

  קווי הלילה שהחלו לפעול לפני בדיוק שמונה שנים באופן ניסיוני, ובאופן מלא ב-2010, מכסים כיום כ-90 ערים ויישובים, מחצות ועד 04:00. לדברי משרד התחבורה, מדי שנה הם מסיעים כ-700 אלף צעירים בחופשים ובלילות חמישי ומוצאי שבת. לפי מחקר של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, באזורים בהם פועלים קווי לילה נרשמה ירידה מובהקת במספר התאונות והנפגעים בשעות הלילה.

   

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים