שתף קטע נבחר

רובים מ-1948: ריקי שלח על "טוביאנסקי"

כדי לצלם את הסרט "טוביאנסקי", נדרש הבמאי ריקי שלח להשיג פצצות, רובים ומכוניות מתקופת מלחמת העצמאות. את המטוסים הוא כבר הוסיף בגרפיקה ממוחשבת. צפו ב"הערות הבמאי"

 

"ב-1948 דיברו טיפה אחרת, מאשר מדברים את העברית היום. המנהגים היו אחרים", מספר הבמאי ריקי שלח על "טוביאנסקי", סרט חדש בבימויו. "ג'יבלי היה בצבא, יש לו פקידה, שאז ההתייחסות אליה בצבא, היתה אחרת. לקחנו על עצמנו איזושהיא חירות בכך שלקחנו את פקידתו אהובתו פילגשו של ג'יבלי - והפכנו אותה למעין פמיניסטית בזעיר אנפין, בתקופה הכל כך לא פמיניסטית של העניין". צפו בהערות הבמאי על צילומי הסרט.

 

"טוביאנסקי" - סרטו של שלח לפי תסריט מאת הסופר והח"כ לשעבר מיכאל בר-זוהר - מגולל את הסיפור המקומם סביב הוצאתו להורג של קצין צה"ל מאיר טוביאנסקי. הוא הועמד מול כיתת יורים לאחר משפט שדה זריז במהלך מלחמת העצמאות, שבו נמצא אשם בריגול נגד ישראל. שנה לאחר חיסולו, הובהרה חפותו מעל לכל ספק.

 

 (צילום: עופר נעים) (צילום: עופר נעים)

הסרט מתאר את דמותו של טוביאנסקי (בגילומו של מיכה סלקטר), רב-סרן יהיר ששירת בצבא הבריטי,

בכיר בחברת החשמל הירושלמית, שמתמנה עם תחילת הסרט למפקד שדה התעופה של חיל האוויר בירושלים. בינתיים נרעשת הארץ סביב פגיעה ישירה שסופגים מתקנים אסטרטגיים בעיר על ידי הירדנים, ובקרב אנשי המודיעין מתחזקת הסברה שמסתובב בשטח בוגד.

 

בנימין גיבלי (עוז זהבי), מפקד המודיעין הצבאי בירושלים, מקבל ראיות-לכאורה שטוביאנסקי הוא המרגל, ומצליח לשכנע בכך את איסר בארי (פולי רשף), ראש המודיעין בצה"ל. ביחד עם שני קציני מודיעין נוספים, אברהם קדרון (מיקי לאון) ודוד קרון (אורי פפר), הם חוטפים את טוביאנסקי, סוחטים ממנו "הודאה", ואחרי משפט שנערך בכפר הערבי הנטוש בית ג'יז, פוקדים על הוצאתו להורג. כל אותה עת טוביאנסקי אינו זוכה לייצוג משפטי, כאשר ארבעת "שופטיו" משמשים למעשה כחוקרים ותליינים.

 

"שמנו לב לפרטים הכי קטנים, כולל באיזה אקדחים השתמשו במעבר הגבול", מספר שלח על האתגר בצילומי הסרט התקופתי. "המכוניות למשל, היו חייבות להיראות חדשות משנת 1948, אז צחצחנו ומירקנו אותן, וכך גם עם הג'יפים. היינו צריכים גם מטוסים - שאותם ואת הפיצוצים כבר הוספנו בגרפיקה ממוחשבת".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריקי שלח על הסט של "טוביאנסקי"
לאתר ההטבות
מומלצים