שתף קטע נבחר

התחבורה - הגורם המזהם ביותר בערים בארץ

דוח איכות אוויר לשנת 2014 של המשרד להגנת הסביבה חושף: חריגות קיצוניות של חנקן דו-חמצני נמצאו בשכונת שמואל הנביא בירושלים ובמרכז העיר וגם בתחנות מרכזיות בחיפה, ירושלים ובגוש דן

זיהום אוויר חריג - באזור תחנות מרכזיות: המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר (יום ד') לראשונה תמונת מצב שנתית של איכות האוויר הכוללת ניטור מספר רב של מזהמי אוויר, בהם חומרים רעילים ומסרטנים. הדו"ח מבוסס על מדידות בלמעלה מ-100 תחנות לניטור איכות אוויר הפרוסות ברחבי הארץ וב-14 נקודות דיגום. כמו כן, סוקר הדוח את רשימת מפגעי הריח לשנת 2014, מקורם וסטטוס הטיפול המשרדי בהם.

 

לקריאת הדו"ח המלא

 

בתחבורה נמדדה חריגה שנתית של חנקן דו-חמצני הנפלט מכלי רכב סמוך לכל הצירים במרכזי הערים הגדולות. חריגות קיצוניות נמצאו בשכונת שמואל הנביא בירושלים ובמרכז העיר, בתחנות תחבורתיות במטרופולינים הגדולים בחיפה, ירושלים ובגוש דן.

 

מפת הזיהום (מתוך דו"ח המשרד להגנת הסביבה)
מפת הזיהום(מתוך דו"ח המשרד להגנת הסביבה)

 

התחנה המרכזית בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
התחנה המרכזית בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בכל נקודות הדיגום נמצאו ריכוזים גבוהים של חומרים אורגנים נדיפים עבור בנזו-א-פירן ופורמאלדהיד שהם תוצר של שריפת דלקים בתעשיה ובתחבורה. באזור התעשייה הצפוני של אשדוד נמדדה חריגה שנתית של עופרת, פי 1.34 מהתקן וקדמיום פי 2.92 מהתקן ונמדדו ריכוזים גבוהים של ניקל וארסן. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי מדובר במתכות רעילות ומסוכנות ממפעלי מחזור מתכות ומצברים, בית הזיקוק, ומפעל לייצור חומרי הדברה.

 

חריגות שעתיות אחדות של גפרית דו-חמצנית נמדדו גם בתחנת הניטור באילת המושפעת מתחנת הכח בעקבה.

 

בשנת 2014 ביצע המשרד להגנת הסביבה 257 בדיקות פתע בארובות מפעלים, אשר כללו 42 מתקנים ב-35 מפעלים. בדיקות הפתע מבוצעות לצורך פיקוח ובדיקה של אמינות תוצאות הבדיקות התקופתיות המבוצעות ע"י המפעלים. בבדיקות נמצאו חריגות ב-8 מפעלים והם נמצאים בהליכי אכיפה על-ידי המשרד להגנת הסביבה.

 

גם בתחום מפגעי הריח התקבלו בשנת 2014 במשרד תלונות, הנמצאות בשלבים שונים של טיפול ואכיפה. באזור קרית גת נסגר אתר קומפוסט בר-עידן בעקבות מפגעי ריח. כמו כן הוגשו תביעות נגד מפעל "שמן" במחוז חיפה ומפעל "אסמי עז" במחוז דרום בגין גרימת מפגעי ריח בסביבה. בנוסף, הוגש צו סילוק מפגע לקיבוץ חצרים ושדה בוקר בגין פעילות חקלאית שגרמה למפגעי ריח בסביבה.

פועל להפחתת הזיהום. השר אבי גבאי (צילום: לאון טקאץ) (צילום: לאון טקאץ)
פועל להפחתת הזיהום. השר אבי גבאי(צילום: לאון טקאץ)

 

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, אמר: "דרוש שינוי דרמטי בטיפול בזיהום אוויר מתחבורה ומתעשייה בישראל. תוכנית הפעולה במפרץ חיפה היא רק ההתחלה ונוביל לצעדים נחרצים בערים נוספות"

 

החל משנת 2002 ישנה ירידה קבועה בזיהום האוויר מתעשיה ותחבורה ובכל התחנות נמדדה ירידה בריכוזי

 חנקו דו חמצני בעקבות שיפור באיכות הדלקים ובהחמרה בתקני הפליטה של כלי רכב. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי הם מרחיבים את הפעולות במאבק לצמצום זיהום האוויר על ידי עידוד ותמריצים למעבר מפעלים לשימוש בגז טבעי, הגברת פיקוח ואכיפה והרחבת הביקורות ובדיקות הפתע במפעלים, הסבת משאיות ואוטובוסים לשימוש בגז טבעי,סבסוד התקנת אמצעים להפחתת פליטות מרכבים כבדים, פרוייקטים לצמצום נסועה ברכבים פרטית ומעבר לתחבורה ציבורים ושימוש באופניים, הרחבת מערך הניטור ורשימת המזהמים הנבדקים והנגשת המידע לציבור .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך דוח מבקר המדינה
התחנה המרכזית בירושלים
צילום: מתוך דוח מבקר המדינה
מומלצים