שתף קטע נבחר

עלייה בכריתת שדיים מניעתית בקרב גברים

לצד העלייה במספר הנשים החולות בסרטן השד והתופעה בה נשים עוברות כריתת שדיים מניעתית, קיימת גם עלייה בשיעור במספר הגברים שעושים זאת, חלקם כדי להימנע מהמחלה וחלקם אחרי שגילו כי הם חולים. בעשור האחרון הייתה עלייה של כ-87 אחוזים בשיעור הגברים שעברו כריתה מניעתית

סרטן השד הוא השכיח ביותר בנשים, אבל תוקף גם גברים: כאחוז מכלל מקרי סרטן השד הוא בגברים, ונתונים חדשים מראים שיותר ויותר מהם עוברים כריתת שדיים מניעתית שנועדה להסיר כל רקמת שד מגופם ובכך למנוע את הסיכוי שהמחלה תתקוף.

 

קראו עוד על כריתת שדיים מניעתית:

כריתת שדיים מניעתית: הכל על הניתוח של ג'ולי

שחזור שד לאחר כריתה: איך זה מתבצע?

להציל את עצמך: קרן נתנזון עברה כריתה מניעתית

למה אנג'לינה ג'ולי הייתה צריכה לכרות השחלות?

 

הנתונים החדשים שפורסמו בגליון החדש של כתב העת JAMA של החברה האמריקנית לסרטן, מגלה כי מספר המטופלים הגברים שעברו מסטקטומיה, כריתת שד מניעתית, נמצא בנסיקה. המחקר כלל 6,332 גברים, ומתבסס על נתוני רישומי הסרטן הלאומיים בארה"ב.

 

מהנתונים עולה כי שיעור הגברים שעברו מסטקטומיה מניעתית עלה מ-3 ל- 5.6 אחוזים בין השנים 2004 ל- 2011. כלומר עלייה של 86.7 אחוזים. לשם השוואה, שיעור כריתות השד המניעתיות אצל נשים חולות סרטן שד, עלה מ-4.5 אחוזים ל-11 אחוזים בין השנים 2003 ל- 2011.

 

"אנחנו לא יודעים למה סרטן השד קורה אצל חלק מהגברים אבל ידוע שגורמים סוציו-דמוגרפיים שמשפיעים על הסיכון למחלה אצל נשים, נכונים גם אצל גברים", אמר ד"ר אחמדין ג'מאל, סרטן המכון למחקר באגודה האמריקנית לסרטן שעמד בראש מחברי הדו"ח.

 

הכירו את דן מילר שהחליט לעבור כריתת שד דו צדית:

 

"מוכן לעשות הכל כדי להחלים"

ממש כמו אצל נשים, הבחירה לעבור כריתת שד מניעתית בקרב גברים, אופיינית יותר לבני המעמד הסוציואקונומי הגבוה, בעלי ביטוח בריאות פרטי וממוצא לבן. אחד מהגברים האלה הוא דן מילר, בן 41 תושב וושינגטון, נשוי ואב לשתי בנות. הוא אובחן כסובל מסרטן השד מוקדם יותר השנה ויעבור בעוד כשבוע את הניתוח לכריתת השדיים.

 

במשפחתו של מילר מקרי סרטן שד רבים. אמו, סבתו ובנות דודות שלו נושאות את הגן BRCA2 הקשור לשכיחות גבוהה של סרטן שד. לפני כשמונה שנים הוא החליט לעבור בדיקה גנטית שאישרה כי גם הוא נושא את הגן. לפני מספר חודשים אובחן הגידול בשד השמאלי שלו.

 

מכיוון שידע כי הוא נושא את הגן, בחר מילר לעבור כריתה דו צדית של שני השדיים, על אף שהגידול נמצא רק בשד השמאלי שלו. הוא החל לעבור טיפולי כימותרפיה והקרנות לצמצום הגידול, ולאחריהן כאמור, יעבור את הכריתה הדו צידית.

 

"כמו כל חולי סרטן השד אני מלא מוטיבציה לעשות כל מה שצריך כדי להחלים" כתב מילר בבלוג שפרסם באינטרנט, "אני מקווה לעדכן בסתיו הקרוב, שאינני עוד חולה סרטן, ושאני במסלול להחלמה מלאה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP Photo/Patrick Semansky
גם גברים עוברים כריתת שד מניעתית
צילום: AP Photo/Patrick Semansky
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים