שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP, אלכס קולמויסקי

סעודיה מתרצה: תומכים בהסכם הגרעין

הממלכה הערבית שחששה מההסכם עם איראן מיישרת קו עם הבית הלבן. לאחר פגישה בין מלך סעודיה לאובמה, אמר שר החוץ אל-ג'ובייר כי הנשיא האמריקני הבטיח שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. "ההסכם יתרום לביטחון"

 

 

אחרי שהשיג רוב לאישור הסכם הגרעין בקונגרס, נשיא ארצות הברית ברק אובמה הצליח להשיג גם את תמיכתה של סעודיה, אחת מיריבותיה הגדולות של איראן במזרח התיכון. אמש נועד אובמה בבית הלבן עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז. לאחר הפגישה אמר שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר כי מדינתו תומכת בהסכם.

 

השר הסעודי אמר כי אובמה התחייב בפני מלך סעודיה שהסכם הגרעין ימנע מאיראן לפתח נשק גרעיני וציין כי הוא כולל פיקוח של אתרים חשודים והדגיש כי קיים מנגנון להחזרת העיצומים במקרה של הפרת ההסכם מצד טהרן.  

אובמה ומלך סעודיה בבית הלבן, אמש (צילום: AP ) (צילום: AP )
אובמה ומלך סעודיה בבית הלבן, אמש(צילום: AP )
  

"ההסכם יתרון לביטחון וליציבות באזור בכך שיימנע מאיראן להשיג יכולות גרעיניות", אמר השר הסעודי. "אנחנו מקווים שהאיראנים יועילו לעצמם בהזדמנות זו שהעולם נפתח בפניהם, ויפנו את ההכנסה שתיווסף למימון פיתוח מקומי". השר הסעודי אף הגדיל להכריז כי "כעת יש לנו בעיה אחת פחות להתעסק איתה, בהקשר האיראני". לדבריו, סעודיה יכולה להתרכז בהתמודדות מול ה"פעילות המרושעת" שבה מעורבת איראן באזור.

 

בעיתונות הסעודית דיווחו הבוקר בהרחבה על ביקור המלך שזכה לסיקור חיובי. גורמים בכירים אמריקנים שצוטטו בעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, סיפרו כי אובמה התחייב כי ממשלו מחויב לביטחון של מדינות המפרץ ומחויב לזרז את הגעת משלוחי הציוד הצבאי האמריקני לאזור בהתאם להסכמים שנחתמו בין הצדדים.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

לדבריהם, אובמה דאג להרגיע את דאגתה של סעודיה מההשפעה הגוברת של איראן באזור וההתערבות שלה במדינות השונות. דוגמה לסיקור החיובי לביקור ניתן היה למצוא הבוקר בעיתון הסעודי "אל-ווטן", המזוהה מאוד עם בית המלוכה. בכותרת נכתב: "הסכמה סעודית-אמריקנית לטיפול במשברים (באזור - ר"ק)". בידיעה אחרת דובר על שביעת הרצון של סעודיה מהערובות של אובמה בנושא הגרעין האיראני.

 

יש לציין כי שר החוץ הסעודי, אל-ג'ובייר, כבר אמר בעבר, לאחר הפגישה של שרי החוץ של מדינות המפרץ עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בדוחא, כי סעודיה תומכת בכל הסכם שימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני וכי הערבויות שניתנו בזמנו מהצד האמריקני נראות מספקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה ומלך סעודיה בבית הלבן
צילום: AP
מומלצים