שתף קטע נבחר

בן עמי בטאבה: מעולם לא היינו קרובים יותר להסכם

בהצהרה המשותפת לסיכום שיחות טאבה אמרו שני הצדדים שחלה התקדמות במשא ומתן, אולם לא ניתן היה להשלים אותו בגלל הזמן הקצר שנותר עד לבחירות. מגעים לפסגת ברק -ערפאת באמצע השבוע. ברגותי: ההודעה אינה שווה את הדיו שבו נכתבה; האינתיפאדה תימשך, וצפויה בה הסלמה בשבועות הקרובים

במסיבת העיתונאים לסיכום שיחות טאבה אמר אמש (שבת) שר החוץ, שלמה בן עמי: "ספק אם היה סבב שיחות מעמיק כל כך, רציני כל כך ומפורט כל כך, שהביא אותנו למצב בו אנחנו יכולים לטעון בודאות כי מעולם לא היינו קרובים יותר להסכם בינינו מאשר בשעה הזאת".
"נכנסנו להתדיינות טכנית ועקרונית על פרטים בכל קבוצות העבודה", אמר בן עמי, "אין בידינו הסכם, יש בידינו בהחלט מצע, פלטפורמה, בסיס להסכם שניתן יהיה לבצע אותו אחרי הבחירות בישראל. אני משוכנע שאם היה בידינו זמן פוליטי איכותי יכולנו להשלים את הצריך השלמה במו"מ.
אנחנו מסיימים עכשיו את השיחות בתקווה שיהיה שלב נוסף בהידברות ובמגעים באמצעות פגישת מנהיגים באמצע השבוע. היו יוזמות בינלאומיות בנושא, ואני מקווה שזה יתבצע. אנחנו מסיימים את השלב הזה בשיחות בינינו בתחושת הישג, שאנחנו קרובים להסדר, אבל גם בתחושה שאין בידינו כרגע זמן פוליטי איכותי שיאפשר את קיום ההסכם, ונחזור אליו כשיסתיים ההליך הדמוקרטי בישראל".

אבו עלא: הסרנו הרבה מהערפל סביב עמדות הצדדים

יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא, שהיה ראש הצוות הפלסטיני בשיחות טאבה, אמר כי סיבוב השיחות בטאבה היה החשוב והרציני ביותר במו"מ על הסדר הקבע.
לדבריו, הסירו הצדדים הרבה מן הערפל סביב עמדות הצדדים, והצדדים ומנהיגיהם יוכלו לקבל החלטות ברורות יותר בעתיד. אבו עלא ציין כי הושגה התקדמות בכל הסוגיות, אך נותרו גם פערים לא קלים, כי "הסוגיות הנדונות, סוגיות הסדר הקבע אינן קלות". אבו עלא אמר כי הוא מקוה שהשיחות בטאבה יחזירו את האמון בין הצדדים וישימו קץ "לתוקפנות נגד הפלסטינים ולפעולות ההרג".
אבו עלא הוסיף כי לא היה די זמן להגיע להסכם בסיבוב הנוכחי עקב הקרבה לבחירות בישראל. הוא הדגיש כי המו"מ אינו "בין אבו עלא ובן-עמי, או בין עבד ראבו או יוסי שריד, אלא מדובר במו"מ בין שני צדדים, שתי ממשלות, ומה שהגענו אליו הוא דבר שיחייב את שני הצדדים גם בהמשך". הוא הוסיף כי "אם שרון ינצח, וזה לא ענייננו מי ינצח, זאת תהיה בחירת העם בישראל. אם שרון ירצה להמשיך במו"מ, אנו נברך על כך, אך אם ינסה להתחמק מההשגים, ניאבק בכך בכל האמצעים העומדים לרשותנו".
יו"ר הצוות הפלסטיני ציין כי הבעיה המרכזית והעקרונית ביותר שנותרה ללא הכרעה, "ובלעדיה לא יושג כל הסכם", היא "זכות שיבה, שהיא קו אדום מבחינתנו, וזכות מקודשת". לדברי אבו עלא, הישראלים לא הכירו בזכות הזו, לכן נותרו הפערים עמוקים. בסיום דבריו אמר אבו עלא כי המצב בשטחים רע מאוד - לדבריו, "מעולם לא תיארנו שהמצב יחריף כל כך". הוא הוסיף: "אנו מקווים שהאוירה במו"מ תשפיע על המצב בשטח ותביא לשיפור המצב".
במקביל מנהלים ישראל והפלסטינים מגעים לקיום פגישת פסגה בין ראש הממשלה, אהוד ברק, לבין יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, באמצע השבוע. על פי מקורות פלסטיניים, הפגישה צפויה להיערך ביום שלישי או רביעי בשטוקהולם, שבדיה. לשכותיהם של ברק וערפאת טרם אישרו את קיום הפגישה. מחר צפוי ערפאת להיפגש עם השר שמעון פרס, בדאבוס.

שעת': הושגה התקדמות חלקית בסוגיית הפליטים

במהלך סוף השבוע אמר נביל שעת' כי הושגה התקדמות חלקית בסוגיית הפליטים. לדבריו, ההתקדמות נוגעת לנושא הפיצויים שיוענקו לפליטים, אך בסוגיה המרכזית - זכות השיבה, טרם הושגה פריצת דרך. גורמים המקורבים לשעת' הוסיפו כי חלה התקדמות משמעותית בסוגיית הגבולות וההתנחלויות. לטענת הגורמים, מציעה ישראל מעל 92 אחוז משטחי הגדה, עליהם דווח בתקשורת.
יאסר עבד ראבו, חבר בצוות המו"מ, אמר כי נושא ירושלים נידון אתמול לראשונה בטאבה, ולדבריו דחו הפלסטינים דחו את ההצעה הישראלית לריבונות משותפת בירושלים.

ברק עדכן את בוש בתוצאות השיחות

ראש הממשלה, אהוד ברק, שוחח אמש לראשונה שיחה מדינית עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, שטילפן אליו מוושינגטון. ברק עדכן את בוש בתוצאות השיחות בטאבה ואמר כי המשך התהליך המדיני יידחה עד לאחר הבחירות.
מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי בוש הביע הערכה רבה למאמצי ישראל להציג שלום ויציבות במזרח התיכון. לדברי יועץ התקשורת של ראש הממשלה, השיחה היתה חמה ולבבית והוזכרו בה השיחות הקודמות שקיימו השניים, במהלך ועידת קמפ דייויד ובתקופת מערכת הבחירות בארה"ב.

ברגותי: האינתיפאדה תימשך ואף תסלים

גורם ביטחוני פלסטיני בכיר אומר ל-ynet, כי לא התקבלו כל הוראות מיוחדות מההנהגה הפלסטינית למנגנוני הביטחון לפעול להרגעת השטח, אך הוא צופה איתותים בכיוון הזה בקרוב מאוד. להערכתו, מה שצפוי הוא המשך הרגיעה של התקופה האחרונה, אך לא הפסקה מוחלטת של האינתיפאדה, "שכן הפסקה של האינתיפאדה אינה תלויה ברשות בלבד והפלסטינים ממתינים לתוצאות הבחירות בישראל ולהתפתחויות שיהיו בעקבותיהן".
ראש התנזים, מרוואן ברגותי, אמר כי הודעת הסיכום בטאבה היתה הודעת בחירות, שמיועדת לקהל הישראלי ומבחינת הפלסטינים היא הודעה מאכזבת, שלא היה בה כל חדש. "הודעה זו אינה שווה את הדיו שבו היא נכתבה", דברי ברגותי.
לדבריו, האינתיפאדה הצליחה לשבור את הלאווים של ברק, אבל הדרך עדיין ארוכה עד שהישראלים יכירו בזכויות הפלסטיניות, לכן האינתיפאדה תימשך וצפויה בה הסלמה בשבועות הקרובים, עד שהישראלים יכירו בכל הזכויות הפלסטיניות.
לטענתו, הפלסטינים אינם חוששים משרון, לא יתחשבו בבחירות בישראל ולא ירגיעו את האינתיפאדה עד ליום הבחירות.
איסמעיל אבו שנב, מראשי החמאס אומר, כי התגובה של העם הפלסטיני לטאבה היא קריאה שיצאה מההנהגה העליונה של האינתפאדה, להסלים את האירועים ביום שני, שיסמל את הכניסה לחודש החמישי של האירועים.
לדבריו, שיחות טאבה לא הובילו לשום מקום והעם הפלסטיני נחוש להמשיך באינתיפאדה. "לצערנו, כשאנשי הרשות מדברים על שינוי בשטח הם מתכוונים לנסיגת הטנקים הישראליים מכניסות הערים וזה לא מספיק, לכן האינתיפאדה תימשך עד לסיום הכיבוש", אומר אבו שנב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
בן עמי במסיבת העיתונאים. יש בסיס להסכם
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
אבו עלא במסיבת העיתונאים. זה יחייב גם את שרון
צילום ערוץ 2
מומלצים