שתף קטע נבחר

בלי הסמכויות: מתווה הגז אושר בכנסת

ברוב של 51:59 אושר מתווה הגז במליאה. נתניהו מחא כפיים, אבל למהלך החשוב יותר - העברת הסמכויות לממשלה - הוא לא השיג רוב ושוב דחה את ההצבעה. אדלשטיין: לא למחוא כפיים. שר האוצר כחלון לא נכח בהצבעה

 

 

מתווה הגז אושר בכנסת, אבל ההצבעה על העברת הסמכויות לא תתקיים גם היום (ב'): ברוב של 59 תומכים מול 51 מתנגדים אושרה במליאה ההצבעה על מתווה הגז, לאחר דיון שארך שעות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם מחא כפיים בסיום ההצבעה, אבל למהלך החשוב יותר - העברת הסמכויות לממשלה מידי שר הכלכלה אריה דרעי - הוא לא הצליח להשיג רוב, ולכן החליט שוב לדחות את ההצבעה.

 

זו הפעם השנייה בחודש וחצי שנתניהו לא מצליח להעביר את ההחלטה בכנסת. מדובר באחת הסוגיות הסבוכות ביותר שהעסיקו את קואליציית ה-61 מאז הקמתה, בעיקר בשל הקושי לגייס רוב ובחירתם של חלק מחברי הממשלה לא להשתתף בהצבעה בשל ניגוד עניינים. לאחר שנתניהו מחא כפיים, נזף בו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואמר: "אין צורך למחוא כפיים". שר האוצר משה כחלון נעדר מההצבעה, כמו גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן השוהה בחו"ל. ח"כ אורלי לוי מישראל ביתנו הצביעה נגד.

 

אישור המתווה לא מספיק לממשלה משום שהסמכויות של שר הכלכלה, שמחכה למינוי של מחליף לממונה על ההגבלים העסקיים, הן חלק בלתי נפרד מההחלטה וללא הסמכויות המתווה לא מאושר באופן סופי. גורמים בקואליציה אמרו כי ההצבעה על מתווה הגז היא עניין הצהרתי בלבד, שכן אין לו משמעות לקדם את המתווה. 

 

אחרי אישור המתווה בכנסת אמר ראש הממשלה נתניהו כי "זה יום גדול למדינת ישראל. אני מחויב להביא את הגז, את מאות המיליארדים למדינת ישראל, לחינוך, לבריאות ולרווחה. אנחנו מסלקים מכשול אחר מכשול. שיפרנו את המתווה, העברנו אותו בממשלה וכעת בכנסת. יש עוד מכשול אחד. אתם מכירים אותי כשאני רוצה משהו, אני משיג אותו. יהיה גז לישראל, בשביל הביטחון האנרגטי שלנו. הדבר הזה יושג".

 

נתניהו אמר עוד: "מה אמרו בהתחלה? 'אנחנו לא מכירים מתווה', 'פתחנו את המתווה'. אמרו 'תביאו את זה לממשלה'. הבאנו את זה לממשלה וזה עבר ברוב של 19. אחר כך אמרו ש'זה לא עבר בכנסת', העברנו את זה בכנסת. נותר מכשול אחד ונתגבר עליו".

 

כמעט שלוש שעות נאמו חברי הכנסת בזה אחר זה. יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, תקף את הממשלה מעל בימת המליאה. "זה מדהים לראות בדיון כל כך חשוב מליאה שחצי ממנה ריקה. זו דוגמה עצובה וחמורה להתנהלות הממשלה. רק שטיקים וטריקים. לעקוף סמכויות, לפטר ולאיים. העיקר לא להנהיג ולא לעמוד מול הציבור בכנות".

 

 

מהמחנה הציוני נמסר: "לאחר שנתיב דרעי לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים לא צלח, נתניהו התנהל כמו אחרון העבריינים וניסה לסחוט באיומים את חברי הקואליציה והאופוזיציה כדי לעקוף גם את שר הכלכלה. מביך היה לראות את חברי הכנסת 'כולנו', שהגיעו לכנסת כדי לדאוג לציבור, מצביעים בעד מתווה הגז שלוקח את מאזרחי ישראל את האפשרות ליהנות מהגז השייך להם ולהעביר את הרווחים לחברים של ביבי".

 

עוד לפני ההצבעה התייחס ראש הממשלה לדיון בכנסת בטקס הרמת כוסית לראש השנה עם עובדי משרדו. "אנחנו מתגברים על מכשול אחר מכשול ומתקדמים לדבר שייתן לנו בשלוש השנים הקרובות בין 8 ל-10 מיליארד דולר מהשקעות חדשות במדינת ישראל. אנחנו מעבירים עכשיו בכנסת את מתווה הגז".

 

כבר בשלב מוקדם הודיעו השרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ כי לא יצביעו, ובשל כך חשש בנימין נתניהו להביא את סוגיית העברת הסמכויות והמתווה למליאה ולהסתכן בהפסד בהצבעה. עיכוב נוסף שנגרם נוצר בשל התעקשותו של השר דרעי לאשר את המתווה במליאה לפני שיחתום על העברת סמכויות, ובנוסף רצונו להמתין למינוי של ממונה חדש על ההגבלים העסקיים. בסופו של דבר, וכמו בפעם הקודמת, נתניהו אכן דחה את ההצבעה על העברת הסמכויות.

 

פרט לישראל ביתנו, סיעות האופוזיציה הצביעו נגד מתווה הגז. חברי הכנסת של המחנה הציוני התבקשו לדחות נסיעות וטיסות ולהתייצב להצבעה. הקיזוזים שבכל זאת התאפשרו הם של חיים ילין (יש עתיד) עם בני בגין (הליכוד), ויאיר לפיד השוהה בחו"ל, שהתקזז עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, היושב שבעה על אביו. בנוסף התקזז ח"כ יעקב פרי מיש עתיד עם השר ישראל כץ.


פורסם לראשונה 07/09/2015 10:04

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים