שתף קטע נבחר

מתנה לחג: המס על הבירה יופחת בכ-46%

שר האוצר כחלון חתם על צו המפחית את המיסוי על האלכוהול: החל מהלילה יופחת המס על הבירה בכ-46%, והמס על משקאות משכרים יופחת ב-21%. בכך בוטלה העלאת המסים שנקבעה לפני כשנתיים: "התברר כי לא הביאה לתוצאות החזויות ואף היו לה השלכות שליליות", אמר כחלון

שר האוצר כחלון חתם על צו המפחית את המיסוי על האלכוהול: החל מהלילה יופחת המס על הבירה בכ-46%, והמס על משקאות משכרים יופחת ב-21%.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

בשנת 2012 הוכפל המס על הבירה, ונקבע כי ייקבע מס של 4.33 שקלים לליטר בירה בריכוז של מעל 3.8% - רמת מס גבוהה משמעותית מזו הנהוגה במדינות ה-OECD. החל מהלילה, שיעור המס על בירה זו יעמוד על 2.33 שקלים לליטר. בירה בבקבוק לשימוש חוזר שמכילה כוהל בריכוז של עד 3.8% תישאר פטורה ממס קנייה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ממשרד האוצר נמסר כי בחינת התוצאות של העלאת המס הקודמת על בירה הראתה כי למרות ההכפלה של המיסוי, הדבר כמעט ולא השפיע על היקפי הצריכה של בירה. המשמעות כי הטלת המס בשנת 2012 נפלה רובה ככולה על ציבור הצרכנים ללא תועלת ממשית לעניין צמצום השתייה המזיקה.

 

כחלון אמר היום: "נמשיך לפעול להורדת יוקר המחיה בישראל ולהקל על הצרכנים בכל מקום בו ניתן. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה ולא נהסס לתקן עיוותים במס ככל שנדרש ולהקל על האזרחים. המהלך מבטל העלאת מס שנקבעה לפני כשנתיים, שהתברר כי לא הביאה לתוצאות החזויות ואף היו לה השלכות שליליות, והוא מבוצע לאחר בחינה מעמיקה של רשות המסים שתומכת במהלך".

 

שר האוצר כחלון. "העלאת המס הקודמת לא הביאה לתוצאות החזויות - ואף היו לה השלכות שליליות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר האוצר כחלון. "העלאת המס הקודמת לא הביאה לתוצאות החזויות - ואף היו לה השלכות שליליות"(צילום: גיל יוחנן)

הצו אושר בהמלצתם של צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ובהשתתפות נציגי רשות המסים, לפיהן יש לבטל את השינויים שנעשו במיסוי בירה בשנת 2012 ובמיסוי אלכוהול בשנת 2013. ובכך אימץ כאמור מחדש את שיעור המס שהיה קיים עד שנת 2012 - שעמד על כמחצית משיעורו הנוכחי על פי המתווה המקורי כפי שהוצע על ידי רשות המסים. שינוי המס ייכנס לתוקפו הלילה בחצות, לאחר פרסומו ברשומות.

 

הצוות התייחס גם למיסוי המוטל על משקאות משכרים (כגון וודקה, וויסקי, עראק, ג'ין וכו'). מנכ"ל האוצר מסר לשר כי בחינת העלאת המס בשנים 2014-2015 הצביעה כי למרות התכנון המקורי, הרי שהעלאת מס הקנייה כלל לא הביאה לתוספת הכנסות במונחים ריאליים. בהתאם להמלצות הצוות, נדרש שינוי מבני מיידי גם בשל ההתפתחויות השליליות בענף האלכוהול -התפתחות של תעשייה פיראטית שמייצרת משקאות מזיקים לבריאות, פגיעה בציבור העוסקים הישרים שנאלצים להתמודד עם שוק שחור בהיקפים לא מבוטלים ופגיעה בציבור הצרכנים בשל העלאת המס.

 

בהתאם לכך הופחת מס הקנייה על משקאות משכרים מ-106.9 שקלים לליטר כוהל, ל-85 שקלים.

 

כחלון הסביר כי בהחלטתו זו חוזרת ישראל למתווה המקורי, שכן יש להילחם בראש ובראשונה תעשיית המשקאות הפיראטית שעושה שימוש בכוהל לא ראוי למאכל אדם, תוך דאגה לבריאות הציבור ובמקביל, להביא להפחתה של המס - שבשל התחרות העזה בענף המשקאות המשכרים צפוי כי היא תתגלגל לציבור הצרכנים. בכך, מיושמת ההחלטה לסייע ככל שניתן להפחתת יוקר המחייה ולבטל צעדים שהשיתו מיסוי כבד על הציבור בישראל.

 

הפחתת המס יוצרת לכאורה אובדן של כ-100 מיליון שקל להכנסות המדינה ממסים, אך במשרד האוצר טוענים כי המהלך צפוי להיות מאוזן פיסקלית, תודות לאכיפה מוגברת מתוכננת בתחום זיוף והברחת אלכוהול.

 

צפו בפסטיבל הבירה בתל אביב: 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים