שתף קטע נבחר

פריצת דרך באבולוציה: "התגלה אדם קדמון"

היסטוריה בחקר המין האנושי: 1,500 עצמות השייכות ל-15 בני אדם, רובם ילדים, התגלו במערה בדרום אפריקה. החוקרים סבורים כי מדובר בקרוב משפחה לא מוכר של האדם הקדמון וכינו אותו "הומו נאלדי". אלו מאפייניו

פריצת דרך בחקר האבולוציה: עצמות מ-15 שלדים של מין אנושי שעד כה ככל הנראה לא היה ידוע לחוקרים התגלו במערה בדרום אפריקה. "אני גאה להציג בפניכם מין חדש של אדם קדמון", אמר לעיתונאים פרופ' לי ברגר מאוניברסיטת ויטווטרסרנד ביוהנסבורג. הם קראו למין החדש "הומו נאלדי", אבל יש אחרים הטוענים כי זהו בכלל מין מוכר, שנע ונד בעבר ברחבי אפריקה.

 

 

האדם הקדמון ב-ynet, כתבות נוספות

על האש קדמוני: מה אכלו הניאנדרטלים?

שיניים תחילה: החוליה החסרה באבולוציה

עיניים כחולות, עור כהה. זהו אירופאי קדמון  

 

העצמות נמצאו בתא קטן וחשוך במערה בדרום אפריקה, והחוקרים משערים כי הם שרידים של קרוב משפחה עתיק של האדם. העצמות אותרו לאחר שהמחפשים עברו בסדק צר במעלה מערת "Rising Star", כ-50 ק"מ מיוהנסבורג, ואז ירדו במדרון ארוך וצר אל קרקע התא הקטן, 40 מטר מתחת לאדמה.

1,500 עצמות, מ-15 שלדים (צילום: ROBERT CLARK/NATIONAL GEOGRAPHIC, LEE BERGER/UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND) (צילום: ROBERT CLARK/NATIONAL GEOGRAPHIC, LEE BERGER/UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND)
1,500 עצמות, מ-15 שלדים(צילום: ROBERT CLARK/NATIONAL GEOGRAPHIC, LEE BERGER/UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND)

מוח קטן. הומו נאלדי (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF) (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF)
מוח קטן. הומו נאלדי(צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF)

הכניסה לתא דינאלדי הייתה כה צרה, 20 ס"מ בלבד רוחבה, עד שלשם כך הובאו שש חוקרות רזות במיוחד, היחידות שיכלו לחפור ולהוציא את העצמות. תמונות ממצלמותיהן הועברו בסיב אופטי למרכז שליטה מחוץ למערה.

 

הגברים בגובה 1.50 מ', הנשים יותר נמוכות

הנשים הוציאו לא פחות מ-1,500 עצמות שונות, השייכות ל-15 בני אדם. השרידים שייכים ככל הנראה לפעוטות, מתבגרים ולאדם מבוגר מאוד. כאלף חלקי עצמות נוספים נמצאים עדיין במערה, מכוסים באבק רך העוטף את האדמה.

 

מוביל הפרויקט, שנתמך על ידי "נשיונל ג'אוגרפיק", מאמין כי העצמות - שעדיין לא תוארכו - שייכות לקרוב משפחה קדמוני של האדם. החוקרים כינו את אותו אדם קדמוני "הומו נאלדי". הפירוש של המילה נאלדי הוא "כוכב" (Star) בססוטו, השפה הדרום אפריקנית המקומית - כשם המערה.

מציגה את הממצאים (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/JOHN HAWKS) (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/JOHN HAWKS)
מציגה את הממצאים(צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/JOHN HAWKS)
 

 (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF) (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF)
(צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF)

השיניים של האדם הקדמון החדש (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF) (צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF)
השיניים של האדם הקדמון החדש(צילום: AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/ BRETT ELOFF)

"גילינו מין חדש, זה דבר מדהים", אמר הפלאונתולוג ברגר, שהוביל את המחקר. לדבריו, אותו יצור היה רזה, בעל מוח קטן וארוך רגליים וגבוה - יחסית כמובן. גובהם של הגברים היה כ-1.50 מ', הנשים היו מעט נמוכות יותר.

 

שילוב בין קוף קדמון לאדם מודרני

בחינת העצמות הראתה כי באותו אדם קדמון יש שילוב בין קוף קדמון לאדם המודרני. המוח שלו קטן יחסית, כמו של גורילה. שיניו קטנות. בית החזה פרימטיבי ונראה כשל קוף, אבל הידיים "מודרניות" יותר, ומתאימות להכנת כלים בסיסיים. הברכיים מותאמות להליכה, אבל האצבעות מעוקלות, דבר שנראה אצל קופים המעבירים זמן רב מחייהם על עצים. הממצאים פורסמו במגזין הרשת "eLife".

 

עם זאת, מומחים אחרים סבורים כי המסקנה שאליה הגיעו החוקרים מוקדמת מדי, לפחות על פי העדויות שנאספו עד עתה. העצמות, הם טענו בפני ה"גרדיאן", נראות דומות מאוד לעצמות מוקדמות של הומו ארקטוס, אחד האבות הקדמונים המוכרים, שנדד באפריקה לפני 1.5 מיליון שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ROBERT CLARK/NATIONAL GEOGRAPHIC, LEE BERGER/UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND
כמה מהעצמות שאותרו
צילום: ROBERT CLARK/NATIONAL GEOGRAPHIC, LEE BERGER/UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND
מומלצים