שתף קטע נבחר

"גל הפליטים - פלישה איסלאמית לאירופה"

מנהיג הימין הקיצוני בהולנד חירט וילדרס אמר שהעובדה שהפליטים נוהרים מהים התיכון לדרום אירופה ואז צפונה מצביעה שהם מהגרי עבודה ולא פליטים. "המוני גברים בשנות ה-20 עוטים זקנים ושרים אללה אכבר ברחבי אירופה. זו פלישה שמאיימת על השגשוג, הביטחון, התרבות והזהות שלנו"

"אם אתה בורח מהמדינות הבטוחות אתה עושה זאת בשביל לקבל הטבות ובית". וילדרס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"אם אתה בורח מהמדינות הבטוחות אתה עושה זאת בשביל לקבל הטבות ובית". וילדרס(צילום: MCT)

 

מנהיג הימין הקיצוני בהולנד חירט וילדרס כינה היום (יום ה') את גל הפליטים ששוטף את אירופה "פלישה איסלאמית". וילדרס אמר את הדברים במהלך דיון בפרלמנט שחשף את המחלוקות העמוקות בין המחוקקים בשאלת אופן התגובה של הולנד למשבר המהגרים הגדול.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, קרא אתמול למנהיגי האיחוד האירופי לחלק ביניהם את המוני המהגרים הנכנסים ליבשת דרך יוון ואיטליה. כמה מדינות באיחוד מתנגדות לרעיון שיחייבו אותן להסכים על מכסות מהגרים. גרמניה בראשות הקנצלרית אנגלה מרקל מובילה את המהלך והיא נחשבת לקולטת הגדולה ביותר של מבקשי מקלט, ואילו הממשלה השמרנית בהולנד אמרה שהיא תקלוט בשטחה עוד מהגרים אם כל מדינות האיחוד האירופי יסכימו לעשות כן.

 

עוברים בדנמרק בדרך לשבדיה העשירה והליברלית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עוברים בדנמרק בדרך לשבדיה העשירה והליברלית(צילום: EPA)
בתחילת הדיון הפרלמנטרי אמר וילדרס כי גל הפליטים שעובר דרך הונגריה ומדינות אחרות הוא "פלישה איסלאמית לאירופה, להולנד".

 

"המוני גברים צעירים בשנות העשרים לחייהם עוטים זקנים ושרים אללה אכבר ברחבי אירופה. זו פלישה שמאיימת על השגשוג, הביטחון, התרבות והזהות שלנו", אמר וילדרס.

 

עשרות אלפי בני אדם, רובם בורחים ממלחמת האזרחים ומ"המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסוריה, מנסים להגיע לגרמניה. קנצלרית גרמניה מרקל כבר אמרה שהיא תאפשר להם להישאר במדינה ואף הודתה שרבים מהם יקבלו בסופו של דבר אזרחות גרמנית משום שלא יוכלו לחזור לבתיהם. וילרדס אמר כי העובדה שהפליטים נוהרים מהים התיכון צפונה מצביעה על כך שמדובר במהגרי עבודה ולא בפליטים. 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"טורקיה, יוון, מקדוניה וסרביה הן מדינות בטוחות", אמר הלאומן ההולנדי, ש"מפלגת החירות" בהנהגתו מובילה בסקרי דעת הקהל במדינה.

 

קרוב ל-54 אחוזים מהמצביעים ההולנדים מתנגדים לקליטת יותר מ-2,000 מהגרים נוספים, כפי שהוצע בעבר, ואין ספק שהם לא יתמכו בהצעה האירופית החדשה לקלוט יותר מ-9,000 מהגרים. ממשלתו של ראש ממשלת הולנד מארק רוטה מסרה ביום שישי שהיא מוכנה באופן עקרוני לקלוט נתח גדול ממבקשי המקלט שנכנסו לאירופה, אך רק כ"פתרון זמני". בטווח הארוך, הולנד מעוניינת בהקמת מקלטים בטוחים עבור הפליטים בסמוך לאזורי סכסוך, והיא תתרום השנה 110 מיליון אירו (123 מיליון דולר) כדי לשפר את המקלטים הקיימים בתוך סוריה ובסמוך אליה.

 

הפוליטיקאי שמעצבן את המוסלמים בעולם

וילדרס, אישיות שנויה במחלוקת בארצו ובעולם בכלל, הקדיש את עצמו בעשור האחרון למאבק בהשפעת האיסלאם על החברה המערבית. בעבר הוא הסעיר את העולם המוסלמי כשהכין סרט ביקורתי על הקשר שבין הקוראן לבין הטרור והשווה בין הקוראן לבין ספרו של הצורר הנאצי אדולף היטלר, "מיין קאמפף".

 

התבטאויותיו השנויות במחלוקת ו"סרט הקוראן" שפרסם וילדרס הציתו גל מחאה בעולם המוסלמי וגרמו להעלאת הכוננות הביטחונית בהולנד. עם זאת, הם גם הפכו את וילדרס לאחד הפוליטיקאים הפופולרים ביותר בהולנד.

 

ממשלת הקואליציה השברירית של רוטה עמדה בפני פירוק בחודש אפריל האחרון בשל מדיניותה בנוגע למבקשי המקלט. הממשלה ההולנדית מתכננת להקשיח את עמדתה כלפי אנשים שבקשותיהם למקלט מדיני נדחות ולהפסיק את סיוע המזון והמקלט שלהם לאחר כמה שבועות.

 

ובינתיים ביבשת האירופית, הופסקה תנועת הרכבות בין הונגריה לבין אוסטריה עקב תפוסת שיא שנגרמה בעקבות משבר המהגרים. כמה חברות מסחריות הודיעו על השבתה מוחלטת של פעילות ורשויות התחבורה בשתי המדינות אישרו כי התנועה הופסקה לחלוטין. עיקר העומס מורגש ברכבות שנוסעות מהונגריה לאוסטריה, משם ממשיכים רבים מהפליטים לגרמניה.

 

אמש דווח כי צבא הונגריה החל לערוך תרגילים צבאיים כהכנה לחייליו לקראת תפקידם בהגנה על גבולה הדרומי של המדינה מפני כניסה של מבקשי מקלט. בבודפשט מתכננים לשלוח חיילים לעזור למשטרת הגבולות להתמודד עם אלפי המהגרים המגיעים מסרביה מדי יום.

 

ארצות הברית מצדה, לאחר שספגה ביקורת על אי סיוע למהגרים, תגדיל ככל הנראה ל-75 אלף את מספר הפליטים שתקלוט בשנה הבאה - 5,000 יותר משקלטה השנה. כך דיווחו כמה מקורות אמריקניים בכירים. אף שלא דווח כמה מהם יגיעו מסוריה, מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר כי ארצו מחויבת לקבל יותר מבקשי מקלט משם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
תמיד שנוי במחלוקת. וילדרס
צילום: MCT
מומלצים