שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

כך יעשה לחרדים שמנסים להשתלב

עשרה ימים מאז פתיחת שנת הלימודים ותלמידות בית הספר הדתי "אוהלי תורה" עדיין יושבות בבית ומחכות ליום בו יוכלו לשוב אל ספסל הלימודים. המועצה המקומית יסוד המעלה: "קיימים פתרונות מערכתיים איכותיים באישור ובתיאום עם משרד החינוך"

 

 

יותר מעשרה ימים חלפו מאז נפתחה שנת הלימודים, אך תלמידות בית הספר הדתי "אוהלי תורה" שביסוד המעלה עוד יושבות בבית. בזמן שבני גילם מגיעים מידי יום לכיתות ולומדים באופן מוסדר, בית הספר שלהן תחת צו סגירה והן לומדות במחתרת בבית – ולא בגלל האובך והחול. אם במקומות אחרים אנחנו רגילים לשמוע ביקורת על הסתגרות החברה החרדית מול הציבור הישראלי, כאן מדובר בדוגמא הפוכה. המשפחות החרדיות בוחרות להשתלב בחברה הכללית.

 

בית הספר פועל מזה 4 שנים ובו 28 תלמידות בין כיתות א-ד . עד השנה לא הייתה כל בעיה אלא שלדברי ההורים ראש המועצה החדש החליט לסגור את בית הספר ובהמשך גם את גני הילדים לגילאי 3-6. ב-27.7.2015, הוציא משרד החינוך ביטול לרישיון גן הילדים ומתחם בית הספר בגין עבירות בנייה ושימוש לא תקין במבנה.  

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

לדברי ענת וספי, מייסדת בית הספר, ראש המועצה הוא האשם: "הוא דאג לכך שהמקום יהיה לא חוקי". גם ערן כהן, מזכיר של בית הספר ושל גן הילדים, מפנה אצבע מאשימה אל ראש המועצה. "הוא הוליך שולל את משרד החינוך ומשרד החינוך ביטל לנו את הרישיון", אמר.

 

לפני חצי שנה כתב ראש המועצה, אילן אור, כי: "הרשות המקומית ביסוד המעלה בראשותי מתנגדת בכל תוקף להקמת בית ספר חרדי מכל סוג במועצה המקומית יסוד המעלה. המועצה המקומית יסוד המעלה הינה ישוב בעל צביון חילוני. לא ניתן יד למסגרת שאינה מבטאת את צביון היישוב ואף חותרת תחתיה".

 

הפתרונות שהציעה המועצה לתושבים רחוקים מלספק אותם. אפשרות ראשונה היא לשלוח למוסדות החילונים במקום. אפשרות נוספת היא להשתמש בהסעות של המועצה לעיר צפת. במקרה הטוב מדובר ב- 40 דקות נסיעה.

 

וספי משוכנעת שאם אור היה מגיע ובוחן את מצבן של התלמידות במו עיניו, המצב היה משתנה. "הילדים הקטנים האלה צריכים לעלות על הסעות? זה לא נתפס. מי ייתן את הדין שילד בן שלוש יעלה על הסעה לצפת? ראש המועצה, אם הוא היה רואה את הילדות האלה ומביט להן בעיניים, והיה עושה פה סיבוב ומתבשם ממה שקורה פה, זה לא היה עובר את התהליך הזה כי שום לב יהודי לא היה נותן לדבר הזה לקרות", אמרה.

מהמועצה המקומית יסוד המעלה נמסר כי היא: "מגלה רגישות רבה לצורכי האוכלוסייה המגוונת המתגוררת בישוב יסוד המעלה. למגזרים שונים המבקשים ללמוד במסגרות לימוד ייחודיות , קיימים פתרונות מערכתיים איכותיים באישור ובתיאום עם משרד החינוך. המועצה המקומית יסוד המעלה פועלת עפ"י חוק ומנהל תקין ובתאום מלא עם משרד החינוך ,הועדה לתכנון ובנייה ורשויות החוק הנוספות העוסקות בנושאים רגישים אלה . טובת הילדים והתלמידים ובטיחותם נמצאת בסדר עדיפות עליון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
לא נעים לראות בית ספר סגור
צילום: חסן שעלאן