שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "באבא ג'ון" - מועמד ישראל לאוסקר

  "באבא ג'ון" של יובל דלשד זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר, והוא מועמד ישראל לאוסקר הזר, למרות היותו דובר פרסית. ארז תדמור זכה בפרס הבימוי על "ארץ פצועה", רועי אסף בפרס השחקן ומורן רוזנבלט בפרס השחקנית. שמי זרחין ו"המילים הטובות" יצאו בידיים ריקות

  "באבא ג'ון" הוא הסרט שייצג את ישראל במירוץ אל האוסקר - כך נקבע הערב (ב') בסופו של טקס פרסי אופיר של האקדמיה הישראלית לקולנוע, אשר נערך במשכן לאמנויות הבמה באשדוד."באבא ג'ון" זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר של השנה, ויצא לדרך כמועמד ישראל לפרס הסרט הזר בטקס האוסקר ה-88. המפסיד הגדול הוא שמי זרחין עם סרטו "המילים הטובות", שהוביל את רשימת המועמדויות ב-12 קטגוריות ולא זכה באף אחת מהן. "באבא ג'ון" זכה בחמש מתוך שמונה המועמדויות בהן התמודד.

   

  כדי להגיע לאירוע השיא של הקולנוע העולמי, שיתקיים בבוורלי הילס ב-28 בפברואר, 2016, יהיה על הסרט להיאבק על קולם של חברי האקדמיה האמריקנית לקולנוע ולהימנות על חמשת המועמדים הסופיים שיוכרזו ב-14 בינואר. בדרך יהיה עליו לגבור על נציגי מדינות מכל העולם, ולעבור את הניפוי הראשוני, אשר ייערך כבר בחודש דצמבר הקרוב. 

   

  "באבא ג'ון" הוא דרמה משפחתית דוברת פרסית בבימויו של יובל דלשד ובכיכובם של השחקנים האמריקנים ממוצא פרסי נביד נגהבן (המוכר כאבו נאזיר מ"הומלנד") ודיוויד דיאן, וכן הילד אשר אברהמי. הסרט, שהיה מועמד לשמונה פרסי אופיר, עוסק ביחסי אב ובן טעונים בישוב חקלאי בנגב, כשברקע משבר בין-דורי הסובב סביב העסק המשפחתי: לול תרנגולי הודו. לצד פרס הסרט הטוב ביותר, גרפה ההפקה ארבעה פרסים נוספים: צילום, מוזיקה, ליהוק ועיצוב אמנותי.

   

  למרות היותו של הסרט דובר פרסית ברובו, ולא עברית, לא נמנעת השתתפותו בטקס האוסקר בקטגוריית הזר שמגבילה את המועמדים רק מבחינת נוכחות השפה האנגלית בהם. הסרט יוקרן לראשונה בישראל במסגרת בפסטיבל חיפה.

   

  שרת התרבות מירי רגב והקאסט של הזוכה "באבא ג'ון", שהופק ע"י משה אדרי, לאון אדרי ודוד זילבר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  שרת התרבות מירי רגב והקאסט של הזוכה "באבא ג'ון", שהופק ע"י משה אדרי, לאון אדרי ודוד זילבר

  את פרס הבמאי הטוב ביותר קיבל ארז תדמור, על סרטו "ארץ פצועה". בפרס השחקן הראשי זכה רועי אסף על משחקו בסרט "ארץ פצועה", קטגוריה בה התמודד פעמיים, כשהשתתף גם בסרט "חתונה מנייר" בתפקיד ראשי. בפרס השחקנית הראשית זכתה מורן רוזנבלט על משחקה בסרט "חתונה מנייר". הפתעה גדולה נרשמה כאשר נורמן עיסא קטף את פרס שחקן המשנה, על משחקו בסרט "מלחמת 90 הדקות", של הבמאי איל חלפון. עיסא גבר על רועי אסף ("המילים הטובות") ודביר בנדק ("ארץ פצועה"). את פרס שחקנית המשנה קיבלה דבורה קידר, על משחקה בסרט "ציפורי חול".

   

  השחקן הטוב ביותר. רועי אסף (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  השחקן הטוב ביותר. רועי אסף(צילום: אבי רוקח)

  השחקנית הטובה ביותר. מורן רוזנבלט (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  השחקנית הטובה ביותר. מורן רוזנבלט(צילום: אבי רוקח)

  המנחה, טל פרידמן, פתח את הטקס עם מפגן הומור סאטירי במיוחד, שכלל שידור קטע מסרטון השוקולד, שזוהה על ידו כסרט זוכה פרסים של דאעש. הוא המשיך והקדיש לבר רפאלי את הסרטים "חומות של תקווה ו"השמיים יכולים לחכות" ולבסוף אף שיחרר עקיצה לשרת התרבות, מירי רגב, שנכחה בטקס, כשהזמין אותה ואת הקהל לצפות בסרט דוקו על המחזאי והסופר הרוסי, אנטון צ'כוב, שאת כתביו, הודתה רגב, כי לא קראה מעולם. את קטע הפתיחה נעל פרידמן עם חיקוי של למיילי סיירוס, כשהוא נטול חולצה ומתנועע לצלילי השיר "wrecking ball".

   

  למען האמת, כמו פרידמן, רבים מבין הדוברים דאגו להזכיר את צ'כוב בדבריהם. מדובר בעקיצה כיוון שהמחזאי הרוסי המהולל לא היה כל כך פופולארי בקרב הקולנוע הישראלי. העקיצות לא הפסיקו גם כשדודו ארז ניגש אל רגב ושאל אותה אם הוא יכול לקבל תמיכה לסרט שבכוונתו להפיק אשר יכלול הקרנה של דגל ישראל במשך 90 דקות ובסופו רול קרדיטים. דקות לפני סיום הטקס, כששרת התרבות עלתה על הבמה, גם היא הרשתה לעצמה להזכיר את צ'כוב ולשבחו.

   

   

  כולם דיברו על צ'כוב. מירי רגב על הבמה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  כולם דיברו על צ'כוב. מירי רגב על הבמה(צילום: אבי רוקח)

  מנכ"ל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז, אשר מסיים החודש את תפקידו אחרי ארבעה עשורים, זכה בפרס מפעל חיים. גרבוז בן ה-67 שעדיין לא נמצא לו מחליף (מינויה של איסי וינטר אבקסיס נדחה לאחר מחאת המועמדים האחרים לתפקיד וגילויים על אי עמידתה בתנאים), נחשב ללוחם עז על חופש הביטוי ועמד פעמים רבות מול לחצי הממסד הפוליטי, שניסו להתערב בתכני הסינמטק. גרבוז קרא מעל הבמה לסיים את הכיבוש ולעשות שלום, במעין התרסה לרגב ולממשלה אותה היא מייצגת.

   

   

  רשימת הזוכים המלאה:

   

  הסרט הטוב ביותר: "באבא ג'ון"

  במאי: ארז תדמור, "ארץ פצועה"

  שחקן ראשי: רועי אסף, "ארץ פצועה"

  שחקנית ראשית: מורן רוזנבלט, "חתונה מנייר"

  שחקנית משנה: דבורה קידר, "ציפורי חול"

  שחקן משנה: נורמן עיסא, "מלחמת 90 הדקות"

  תסריט: אלעד קידן, "היורד למעלה"

  עריכה: אריק להב ליבוביץ', "היורד למעלה"

  סרט תיעודי ארוך: "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים", של מור לושי

  סרט תיעודי קצר: "מרוששות", של ג'ולי שלז

  סרט קצר: יונתן דקל, "אחד באפריל"

   

  עיצוב אמנותי: יהודה אקו, "באבא ג'ון"

  מוזיקה מקורית: אייל סעיד מני, "באבא ג'ון"

  עיצוב תלבושות: קרן אייל מלמד, "חתונה מנייר"

  צילום: עפר ינוב, "באבא ג'ון"

  מעצבי פסקול: ויטלי גרינשפן ואביב אלדמע, "היורד למעלה"

  ליהוק: נעה אלה, "באבא ג'ון"

  איפור: אורלי רונן ושירן כהן היימן, "ארץ פצועה"

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוראי ליברמן
  באבא ג'ון
  צילום: יוראי ליברמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים