שתף קטע נבחר

סליחה ומחילה: חלומות על כיפורים

בכיפור גורלו של האדם נחתם בשמיים, ולכן לחלום ביום זה ישנה משמעות כמסר לשנה הקרובה שיכול להתקבל ברמה אישית לחלום או לעם ישראל שהנו מסר אמת - דפנה ביסמוט מפרשת חלומות

יום הכיפורים חל ב-י' בתשרי, יום שבו האדם עומד יחיד מול בורא עולם ועושה חשבון נפש על מעשיו. חשבון הנפש הוא אישי ולכן היום מוקדש לסליחה וצום, כשהמטרה היא התנקות ושחרור מתבניות, מחשבות ומעשים שהאדם לא רוצה יותר בחייו. הצום, שמשמעו עינוי, כולל איסור אכילה ושתייה, סיכה, רחיצה, נעילת הסנדל (נעלי עור) וקיום יחסי אישות. האדם ביום זה מודע לקביעות שמוחלטות בשמים ונחתמות לשנה החדשה.

 

חלומות על יום כיפור משקפים את ההיבט האישי בחיינו וכן חשבון אישי, בקשה למחילה, תפילה ופחד מפני שינוי ואף אסון. מאחר שחלומות מהווים ראי של הנשמה, אני מקנה חשיבות לעיתוי שבו החלום מופיע, לכן החלומות שיעלו כאן הם חלומות שחלמו אותם לפני יום הכיפורים.

הפירוש לחלום יהיה בהתאם לארכיטיפים (סמלים) או להתנהלות בחלום. לרוב הפירוש מחזק דברים שהוזכרו לעיל ומגיעים מהאני הפנימי כגורם של לחץ להתמודד ולשנות.

 

חלום קרוב ליום הכיפורים משקף היבטים חשובים של החולם:

  1. חשבון אישי בחייו.
  2. שינויים עתידיים שיהיו כהחלפת עבודה, חתונה, מציאת זווג, הריון.
  3. צורך במחילה מהסביבה או סגירת מעגלים עם אנשים שמהווים חלק מחייו.

  

בכיפור גורלו של האדם נחתם בשמיים, ולכן לחלום ביום זה ישנה משמעות כמסר לשנה הקרובה שיכול להתקבל ברמה אישית לחלום או לעם ישראל שהנו מסר אמת.

 

"בצהרי יום כיפור חלמתי שמישהי נותנת לי חזיר קטן להחזיק ביד ואני זורקת אותו" - החזיר בחלום בא כניגוד ליהדות. החלום מחדד לחולמת את הדילמות שלה בנושא הדת וחזרה בתשובה. בחלום החולמת זורקת את החזיר שמסמל את ההחלטה שהחולמת רוצה לעשות בכוון היהודי דתי.

 

"הזמן לכאורה ערב יום כיפור בהכנות לחג. היינו אמורים לנסוע לבית הורי לפני שהחג ייכנס. אבי ניגש אליי ואמר שהוא ואימי יחזרו הביתה באוטו שלי ואחי ייקח את האוטו של אבי. התעצבנתי שהם ייסעו דרך ארוכה עם האוטו הקטן שלי, שהוא פחות נח ונעים, בעוד אחי ייסע באוטו הגדול של אבי. הייתה לי הרגשה כאילו הם נותנים לו יותר ממה שמגיע לו" - החלום הוא בערב יום כיפור. חלום על יום כיפור הוא חלום שדורש מהחולם לבדוק את מעשיו ולמצוא את הפגמים בהתנהגותו ולתקנם. הרכב בחלום מסמל את דרכה של החולמת בחיים ולצורך העז שלה להניע את חייה בכוון חדש. תיקון דרכה בחיים ושל אחיה כלפי הוריה.

 

"חלמתי בכיפור שאשתי ואני גרים בחדר קטן ואז אנו מקבלים חדר יותר גדול ברמה גבוה עם חלון גדול וסלון. לא עוברות שניות ואני מוצא את עצמי דוחף עגלה ומרים תכולה של דירה באזור כפרי לא מוכר" - החלום נחלם בכיפור והמסר הוא שבמהלך השנה הקרבה החולם עומד להתחיל התחלה חדשה כשהשינוי יהיה הדרגתי כפי שנרמז בחלום "מחדר קטן לחדר גדול עד לדירה".

 

חלומות עם מסר לתיקון

מאחר וביום כיפור עלינו לכפר על מעשינו, ציון יום כיפור בחלום בא לסמל ולדרוש מהחולם לתקן את דרכיו בחיים, על הצורך בחיבורו לבוראו וליעודי הנשמה

חלום על אכילה ביום כיפור. התענית (צום) היא מיסודות יום הכיפורים כשמטרתה ניקוי הגוף והנפש.

 

"הלילה חלמתי שאני אוכלת ביום כיפור. אני בבית שלי עם עוד אנשים. בעלי חוזר מבית הכנסת והמכנס הלבן שלו מוכתם בכתם של יין" - בחלום החולמת מודעת לאיסור האכילה בכיפור, המראה על הצורך שלה בהתבוננות פנימית כפי שבעלה עובר. המכנס מסמל מעטפת חיצונית שמכילה התנהלות חיצונית עם הסביבה שיש כתם - מעשה לא מוסרי או תקין. בעלה של החולמת חוזר מבית הכנסת מתהליך של התבוננות פנימית ותפילה והופעת הכתם על המכנס מסמלת טיפול "בכתם האישי" ובבקשת מחילה מהבורא.

סליחה מבורא שמיים ובין אדם לחברו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סליחה מבורא שמיים ובין אדם לחברו(צילום: shutterstock)
 

 

"אנו בימים שלפני חג שבועות. חלמתי (נדמה לי שפעמיים באותו הלילה) שנזכרתי בכך שסוף השבוע יום כיפור" - החולמת מציינת שאנו לפני חג השבועות שמסמל התחדשות בחיים אך החלום הוא ההיפך - עינוי וסבל ביום כיפור. מאחר וישנה החלפה בין החגים המסר לחולמת שהיא צריכה לשקול בשנית את החלטותיה מאחר שבניגוד למה שהיא חושבת שהחלטותיה יביאו שינוי והתחדשות למעשה הן שגיאה ויובילו להיפך לעינוי וסבל.

 

"בחלום כיפור לא נכנס עדיין. עשיתי בייביסיטר בכיפור בבית לא מוכר בלי דלתות. במקלחת ראיתי שני ילדים בן ובת עירומים שצחקו נראה לי מוזר ששני אחים מתקלחים יחד. חיכיתי לאבי הילדים והגיע מישהו עם זקן. אני זוכרת התלבטתי אם אצום השנה או לא" - בחלום, הבית הוא זר וההתנהלות בבית מהווה ההיפך מחייה האישיים שיש בהם סדר ומשמעת. הופעת יום כיפור והעובדה שהחולמת לא נמצאת בביתה מסמל על חוסר יציבות בחייה ונטילת אחריות על חייה. הבייביסיטר והזקן מסמלים בחלום את הצורך לשמור על כללים שלא ברורים או מקובלים בחייה של החולמת.

 

חלום על חשיבות של יום כיפור כחשבון נפש בין אדם לחברו

ביום כיפור האדם מבקש לכפר על מעשיו במס' מעגלים:

  • בינו לבין הבורא
  • בינו לבין חברו

 

בעבירות של בין אדם לבורא, תפילה ותענית מכפרות, אך ביחסים של בין אדם לחברו, המחילה היא רק אם האדם מבקש סליחה מחברו וחברו סולח לו. לכן ביום כיפור נהוג לבקש סליחה מחברים.

 

"בחלום אני עם חברתי ביום כיפור ואני מרגישה שהאוויר מלא בכבדות ולפתע אני רואה אדם זקן שבוכה לקדוש ברוך הוא ומבקש ממנו שיוריד גשם כי העולם בסכנה. ואז החל לרדת גשם על העלים הירוקים, וכל הצמחייה הירוקה,שפע של צמחייה" - בחלום החולמת חשה את הכעס בין אנשים כאנרגיה שלילית ומבקשת שכעס זה יתנקה. הזקן בחלום מסמל את חשיבותה של בקשת הסליחה בין אדם לחברו ביום כיפור ובכוח השפעתה על הכלל בהורדת הגשם שמצליח לנקות את הסכנה.

 

"חלמתי שאני רואה את בעלי יושב בתא כלא קטן מוקפד נקי ומסודר, הוא יושב שם כשאני מגיעה לקראתו נכנסת

לתא וממהרת שנלך כי תכף מתחיל המשפט. מיד אחר כך אני רואה אותנו צועדים במסדרון אפור מעט וצר, אבל נקי, לכיוון חדר בית המשפט. תמונה נוספת בחלום שאנחנו יושבים מול השופט היושב מוגבה מאיתנו ומכריז כי הוחלט שהוא זכאי מעונש מוות והוא חופשי ומשוחרר. הייתי מאושרת ושמחה.

 

"יש לציין שבכל הזמן הזה בעלי נהג בשלווה ורוגע ואפילו מעין חיוך ובכלל לא חשש או הביע דאגה כלשהי. לאחר מכן אני רואה את בעלי נועל נעלים חדשות. אני מבקשת ממנו להוריד אותן למרות שהן חדשות כי צריך להשאיר כל מה שקשור למקום הזה ולעבר מאחור ושאנחנו הולכים להתחיל דרך חדשה ושנתחיל הכל מההתחלה דף נקי וחדש. החלום מסתיים בכך שהוא מסכים להשאיר הכל מאחוריו ולצאת איתי לעתיד חדש" - ביום כיפור האדם מבקש מבורא עולם שירשום אותו בספר החיים לשנה הקרובה. בית המשפט בחלום הוא סימבול לגזר הדין שבעלה של החולמת מקבל מלמעלה - ביטול עונש מוות.לפי החלום בעלה עמד בפני גזירה קשה מאוד שבוטלה. בחלום החולמת מבינה שהנס שקרה לבעלה ולשניהם יחדיו דורש להניח את העבר מאחור ולהתחיל מחדש.

 


פורסם לראשונה 21/09/2015 12:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים