שתף קטע נבחר

נתניהו במוסקבה: קבענו מנגנון למניעת התנגשות בין צה"ל לרוסים

ראש הממשלה נועד עם פוטין כשהוא מלווה ברמטכ"ל ובראש אמ"ן. לדבריו, בפגישה הצליחו להגיע למנגנון שימנע אי הבנות בשמי סוריה: "צריך לחשוב על האפשרות השנייה של טיפול לאחר מעשה, כדי להבין את החשיבות". פוטין: מבין את דאגתך

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין נועדו היום (ב') במוסקבה, ולפי נתניהו הגיעו להבנות שימנעו התנגשויות בין צה"ל לכוחות הרוסים בשמי סוריה. בהצהרה בפתח הפגישה אמר נתניהו: "חשבתי שחשוב מאוד שאבוא הנה, גם כדי להבהיר את מדיניותנו, וגם לאפשר שלא תהיה שום אי הבנה בין כוחותינו". לאחר הפגישה אמר ראש הממשלה כי "קבענו מנגנון למניעת אי ההבנות הללו. זה דבר חשוב מאוד לביטחון ישראל".

 

בתדרוך לכתבים המדיניים, בתום הפגישה, ציין נתניהו כי הפסגה הוקדשה למצב הביטחוני: "המטרה שלי הייתה למנוע אי הבנות בין כוחות צה"ל לכוחות רוסים. קבענו מנגנון על מנת למנוע זאת. זאת התוצאה הראשונה והברורה של השיחה הזאת. מספיק לחשוב על האפשרות השנייה של טיפול באי הבנות הללו לאחר מעשה כדי להבין את החשיבות של הביקור הזה".

 

"אני מקווה ומאמין שהיעד - הגעה לתיאום שיוביל למניעת אי-הבנות בגבולנו הצפוני - הושג", הוסיף ראש הממשלה שציין כי "ישראל פועלת כל הזמן כדי למנוע את העברת הנשק המתקדם והקטלני מאדמת סוריה לחיזבאללה". במהלך הפגישה חשפו גורמים אמריקנים כי הרוסים מפעילים גיחות מל"טים בשמי סוריה, לאחר שתמונות לוויין שפורסמו בשבוע האחרון הראו מטוסי סוחוי 27 ומסוקי קרב בבסיס ההולך ומתהווה במערב המדינה.

 

לדברי נתניהו, הוא הבהיר לפוטין "בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שלא נסבול את ההתארגנות וההתחמשות שאיראן מובילה נגדנו ושננקוט בכל הפעולות שנקטנו עד היום וגם בפעולות אחרות. אני לא חושב שהיה ערעור כלשהו על הזכות הזאת ועל מה שאמרתי. הייתה נכונות לגרום לכך שתהא הכוונה של רוסיה אשר תהא בסוריה היא לא תהיה שותפה לפעולות תוקפניות של איראן נגדנו. הנשיא פוטין הבהיר את כוונותיו".

 

נתניהו עם פוטין, היום בקרמלין (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו עם פוטין, היום בקרמלין(צילום: AP)

נתניהו טען כי ישראל "איננה מתערבת בסוריה ואינה חלק מהמשבר הזה, אבל אנחנו כן חלק מהמזרח התיכון. אנחנו כן רואים כוחות רוסיים מגיעים לשם והיה חשוב למקד את הביקור הזה במניעת התנגשות אפשרית בין כוחות צה"ל לכוחות הרוסים. הצעתי דרך למנוע התנגשות בין כוחותיה של ישראל לכוחותיה של רוסיה". בנוגע לעובדה שהגיע למוסקבה עם בכירים צבאיים, אמר: "ביקשתי שהרמטכ"ל, ראש אמ״ן והמזכיר הצבאי יצטרפו לנסיעה, על מנת להבהיר את הדברים. קודם כל את העובדות, שנית את המדיניות שלנו ושלישית כדי לנסות ולהקים את אותו מנגנון".

 

לדברי ראש הממשלה, בשיחה עם פוטין הוא דיבר איתו גם על הפנסיות של יוצאי רוסיה שחיים בארץ: "בעניין הזה יש לי בשורה משמחת משום שפוטין אמר שהוא מכיר בצורך לפתור את זה ואמר שחושב שיצליח לפתור את זה בזמן הקרוב. הדבר הזה מצריך הוצאה תקציבית משמעותית שלהם. אנו קרובים לסיכום בנושא הזה. אני מקווה שנצליח לעשות את זה".

 

בתחילת הפגישה אמר נתניהו לפוטין: "לישראל ולרוסיה אינטרס משותף להבטיח את היציבות במזרח התיכון. ואני כאן בגלל המצב הביטחוני, שהולך ונעשה מורכב בגבולנו הצפוני. כידוע לך, בשנים האחרונות, וביתר שאת בחודשים האחרונים, איראן וסוריה מחמשות את ארגון הטרור הקיצוני האיסלאמי חיזבאללה בנשק מתקדם, שמכוון כלפינו וכבר נורו נגדנו, במהלך השנים, אלפי טילים ורקטות על ערינו. במקביל, איראן, בחסות הצבא הסורי, מנסה לבנות חזית טרור שנייה נגדנו מהגולן.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"המדיניות שלנו היא לסכל את העברות הנשק הללו, וכן למנוע יצירת חזית טרור ופיגועים נגדנו משטח הגולן. בנסיבות הללו חשבתי שחשוב מאוד שאבוא הנה, גם כדי להבהיר את מדיניותנו, וגם לוודא שלא תהיה שום אי הבנה בין כוחותינו. אני חייב להגיד מילה נוספת, גם בנימה אישית וגם בנימה לאומית - בכל המגעים בינינו, גם כשהסכמנוי וגם כשלא הסכמנו, השיח בינינו תמיד התנהל מתוך כבוד הדדי ומתוך פתיחות. אני בטוח שכך יהיה גם הפעם".

 

פוטין השיב: "אנו מודעים לעניין של ההפגזות נגד ישראל ומגנים כל הפגזות כאלה. ידוע לי שהפגזות אלה מבוצעות על ידי מערכות ביתיות. לגבי סוריה, אנו יודעים שהצבא הסורי הוא במצב כזה שאינו מסוגל לפתוח חזית חדשה. היעד העיקרי שלו הוא להגן על המדינה הסורית. יחד עם זאת, אני מבין את דאגתך ואני שמח מאוד שבאת כדי לדון בכל הסוגיות באופן מפורט".

 

נשיא רוסיה אמר עוד כי "אנו אף פעם לא שוכחים שבמדינת ישראל גרים הרבה מאוד יוצאי ברית המועצות לשעבר, ויש לכך השלכה מיוחדת על היחסים בין שתי המדינות. כל פעולותיה של רוסיה באזור היו תמיד אחראיות מאוד". 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מטוסים רוסיים בסוריה ()
מטוסים רוסיים בסוריה

 

בצעד יוצא דופן התלוו לראש הממשלה הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש אמ"ן הרצי הלוי והיועץ לביטחון לאומי יוסי כהן. כמו כן הצטרף שר הקליטה זאב אלקין, ששימש כמתורגמן הרשמי שלו.

 

בהודעת לשכת ראש הממשלה הבוקר נמסר שנתניהו ידון עם פוטין בפריסת הכוחות הרוסיים בסוריה. בפגישה מבקשת ישראל להבטיח שיישמר חופש הפעולה של צה"ל לפעול נגד העברת נשק מפר איזון מסוריה לחיזבאללה, סיכול פגיעה בחיילים ואזרחים, ושימוש בנשק כימי. עוד נמסר כי ישראל מבקשת ליצור תיאום מרבי ולהגיע להבנות שימנעו היתקלויות בין צה"ל לבין כוחות הצבא הרוסיים. בימים האחרונים כבר החלו מגעים בין הצבאות כדי לקבוע מנגנון תיאום כדי למנוע בעיות של זיהוי, בעיקר של כלי טיס.

 

הביקור האחרון של נתניהו ברוסיה היה באוקטובר 2013, וזהו למעשה הביקור הראשון של ראש המשלה במוסקבה מאז שפרצה המלחמה באוקראינה. באחרונה התפרסמו ברוסיה ידיעות שלפיהן באוגוסט נחתם הסכם עם רוסיה לגבי אספקת מזל"טים ישראליים לצבא בהיקף של 300 מיליון דולר. ישראל ביטלה בעבר עסקאות נשק עם אוקראינה בגלל לחץ רוסי.


פורסם לראשונה 21/09/2015 14:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתניהו ופוטין, היום במוסקבה
צילום: AP
מומלצים