שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחפשים מנהיג חזק לעם חלש
  הרוחות סוערות סביב כבר חודשים, אולם גל הטרור המכה בימים האחרונים מעלה את רמת הביקורת על אוזלת יד ההנהגה והרשת מוצפת במחאה. האם אי פעם היה לנו מנהיג שכולם היו מרוצים ממנו או שאולי העם עצמו הוא הבעיה? הרב בני לאו על מנהיגות משה ויהושע, והקשר להווה שלנו

  בשיתוף 929

   

  רוצים מישהו שיוביל בכל התחומים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רוצים מישהו שיוביל בכל התחומים(צילום: רויטרס)

  מאז החל גל הטרור האחרון יש תחושה שכמעט בכל שעה עולה עוד סרטון, פוסט, ציוץ או כל היגוג אחר שמוחה על אוזלת יד ההנהגה ובראשה חולשתו של העומד בראש המדינה.

   

  כולם מדברים זה עם זה אבל אף אחד לא מקשיב - האם עתידנו שחור?

   

  כמה פעמים שמעתם את המשפט "מחפשים מנהיג חזק"? מה בעצם מתחבא מאחורי המשפט הזה? תחושת עומק של חוסר בטחון מייצרת חיפוש מתמיד אחר דמות סמכותית שתהיה מסוגלת

  לגרש מעולמנו הסטרילי את כל הרעות המערערות את תמונת החיים האידיאלית שיצרנו.

   

  מנהיג חזק יכניע את האויבים אחת ולתמיד, מנהיג חזק ייצב את הכלכלה, מנהיג חזק יעמוד מול המונופולים הגדולים במשק ולא יתכופף אל מול טייקונים, מנהיג חזק יעמוד בהיכלי מלכי העולם ולא יירתע מלשאת את קומת ישראל בגאון, מנהיג חזק. 

   

  המסע שלנו בתוככי התנך מאפשר לייצר דיאלוג קבוע בין החוויה הקיומית בת זמננו לבין סיפורי היסוד של העם שלנו. חיבור שמצביע על העובדה הפשוטה שגם בשיא הקדמה הטכנולוגית מהות האדם לא השתנתה וטבעו נשאר יצוק כשהיה בימים קדמונים - נע על ציר שבין ריבון לעבד.

   

  כשיצאנו ממצרים, היינו עם של עבדים ללא עמוד שדרה וללא שום יכולת עמידה על רגלי עצמנו. יצאנו מבוהלים מבית העבדים במצרים והובלנו במדבר על ידי מנהיג שנשא אותנו במו ידיו, כאילו היה אבינו מולידנו או שמא אמנו הורתנו.

   

  כמה קש האכלנו את משה? כמה השתדל לפייס את האלוהים בכל עת שחטאנו? כמעט ולא היה רגע של נחת בכל שנות המנהיגות שלו.

   

  דור שלם של עבדים מת במדבר בימי הקדנציה שלו. דור חדש שנולד במדבר כבר לא

   קורץ מהחומר של ההורים. הם לא נולדו בשלשלות ובחוויית שורדי אדונים אלא באו לעולם חופשי של מדבר ועיניהם נישאו אל ארץ נושבת. "דור ראשון לגאולה". לא יראים ולא מתנצלים. עומדים על רגלי עצמם וחותרים לריבונות ולחרות.

   

  משה המנהיג הכריזמטי היה מתאים לדורו. איש חזק לעם חלש. את מקומו תופס בפיקוד יהושע בן נון, איש שעולה לבמת ההיסטוריה כמפקד צבא אמיץ שיודע להחזיק את לוחמיו במהלך קרב ארוך ללא הפוגה (הקרב נגד העמלקי, כמסופר בספר שמות פרק יז).

   

  לאחר מכן הפך יהושע להיות משרת משה, צמוד לאדונו ולא מש מאוהלו. דמותו של יהושע אינה מכילה את עוצמת הכריזמה של המנהיג - האב. חכמים ביטאו זאת במשפט קצר וקולע: "פני משה כפני חמה ופני יהושע כפני לבנה".

   

  הכול יודעים שללבנה אין מקור אור עצמאי אלא כולה מוארת מהחזר האור של החמה. כך מנהיגותו של יהושע - יונק את כוחו מכוח השנים שהיה ספון בקרבת משה המואר באור האלוהים. אבל דווקא יהושע יהיה מסוגל להעביר את העם ממציאות של תלות למציאות של אחריות וריבונות.

   

  משה היה "פני חמה" וככזה - לא הותיר מקום לחיים בסביבתו. המנהיגות שלו היתה גדולה ובלעדית. כשם שהייתה חיונית לזמנה, כך הייתה עשוייה להיות נטל בהישארותה. לכן נגזר עליו להסתלק.

   

  יהושע היה זה שמסוגל לייצר מנהיגות משלבת. במקום המטה האחד והיחיד

  של משה הפך המנהיגות להיות של "ראשי מטות" - הרבה מנהיגים אותנטיים המייצגים את כל שבטי ישראל. יחד עם הכהן הפכה המנהיגות למשלבת את כל כוחות העם. בשילוב ידיים זה נכנסו ישראל לארץ ובהנהגת יהושע הובילו למימוש המשימה של כיבוש ונחלה.

   

  כעת, בתוך מסע הקריאה של פרקי התנך (929), אנו נמצאים על קו פרשת המים במעבר מיהושע לשופטים. כשיהושע יסתלק יוותרו השבטים כל אחד בנחלתו. האם יהיה איזה עמוד שדרה שיחזיק את כל השבטים לתמונת "עם".

   

  האם הגיבוש שהיה לנו ביציאת מצרים ובמעמד הר סיני חלף עם ירושת הארץ? על כך - בפרקים הבאים.

   

  • לאתר מיזם 929  - תנך כפי שלא הכרתם
  • את מיטב הפרשנויות ניתן גם לקרוא באפליקציה החדשה של המיזם, שמושקת בימים אלה
  • 929 מוציא את התנך גם לשטח : מפעיל מעל 100 קבוצות לימוד ברחבי הארץ ובכל שבוע יוצא טיול על פי סיפורי התנך

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם
  מחפשים מנהיגות אחרת
  צילום: אבי מועלם
  הרב בני לאו
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים