שתף קטע נבחר

שני ענקי הרוח שחזו את העתיד

בין כסה לעשור נסתלקו מן העולם שניים מגדולי הרוח של המאה העשרים - שחזו מה שיקרה לנו היום, והם לא טעו... הרב ד"ר מיכאל לייטמן בטור מיוחד על הרב יהודה אשלג (בעל הסולם) ובנו ממשיך דרכו, הרב ברוך שלום אשלג לציון יום פטירתם

בשיתוף "קבלה לעם"

 

בלילה גשום וקר בשנת 1979 לא הצלחתי להירדם, מחשבות הטרידו אותי. לפתע מצאתי את עצמי ליד ההגה, נוסע בלי כיוון. שלט גדול קטע את מחשבותַי: "בני ברק". נכנסתי. הרחובות היו שוממים. בפינת רחוב "חזון איש" נתקלתי בעובר אורח. "איפה לומדים כאן?" שאלתי, הוא הסתכל עלי וענה, "סע עד קצה הרחוב, שם תראה פרדס. ממול".

 

לטורים נוספים של ד"ר לייטמן

הסוד לשנה מוצלחת

הרצח הפוליטי הראשון בתולדות ישראל

 

כך לראשונה פגשתי את מורי, הרב ברוך שלום אשלג, בנו הבכור וממשיך דרכו של "בעל הסולם" - גדול המקובלים של המאה העשרים. מרגע זה השתנו חיי לבלי הכר.

 

במשך שתים-עשרה השנים הבאות שימשתי כעוזרו האישי ותלמידו, וספגתי ממנו את כל מה שאני יודע בחכמת הקבלה. יום יום הוא הסתגר בקומה השנייה וכתב. כך נולדו מאמריו העמוקים שסוללים היום בפני כל אדם את הדרך הרוחנית המתאימה ביותר בשבילו. איש לפניו לא כתב בשפה כה פשוטה ומעשית. כמו אבא המדריך את ילדיו במשעול הדרך, הוא אוחז בידי הקוראים, ומוליך אותם עד אשר יגלו את המשמעות האמיתית לחיים.

הוא ידע שהתרופה היחידה לסבל הצפוי לישראל ולעולם היא להשיב את האחדות שתמיד היתה יסוד האומה, אחרת יקומו עלינו לכלותנו. בעל הסולם (באדיבות ארגון "קבלה לעם") (באדיבות ארגון
הוא ידע שהתרופה היחידה לסבל הצפוי לישראל ולעולם היא להשיב את האחדות שתמיד היתה יסוד האומה, אחרת יקומו עלינו לכלותנו. בעל הסולם(באדיבות ארגון "קבלה לעם")

הרב"ש המשיך את דרכו של אביו, "בעל הסולם", המקובל שהתפרסם בכך שכתב את פירוש "הסולם" לספר הזוהר. שניהם ספגו את החכמה העתיקה של שרשרת המקובלים שקדמה להם, והיו החוליה שהתאימה אותה לדורנו. "שמח אני שנבראתי בדור כזה, שכבר מותר לפרסם את חכמת האמת", כותב בעל הסולם.

 

עת לעשות

בשנת 1922, אחת-עשרה שנים לפני שהיטלר עלה לשלטון, חוזה בעל הסולם את סכנת ההשמדה הנשקפת לעם היהודי באירופה.

 

הוא מתריע בכאב בפני ראשי הקהילות היהודיות בוורשה, כי החרב הנאצית החדה כבר מונחת על צווארם. הוא דוחק בהם להתאחד ולשוב לארץ ישראל, אך הם מסרבים להטות אוזן לקריאותיו ומחרימים אותו, והוא עולה לישראל לבדו. מלחמת העולם השנייה הגיעה ולא פסחה על חברי אותה הקהילה היהודית, שנספו כולם במחנות ההשמדה.

 

בשנות השלושים עושה בעל הסולם מאמצים עילאיים להיפגש עם ראשי היישוב: דוד בן-גוריון, זלמן שזר, משה שרת, חיים נחמן ביאליק, חיים ארלוזורוב ואישי ציבור נוספים. הוא מנסה לדבר איתם על חשיבות האחדות ועל הצורך לחבר את חלקי היישוב היהודי המתהווה בארץ ישראל.

ידיעה שפורסמה בעיתון "המודיע" לאחר פטירתו של הרב ברוך שלום אשלג (צילום מסך, מתוך עיתון המודיע) (צילום מסך, מתוך עיתון המודיע)
ידיעה שפורסמה בעיתון "המודיע" לאחר פטירתו של הרב ברוך שלום אשלג(צילום מסך, מתוך עיתון המודיע)

ב-1940, למרות הסתייגותם של החוגים החרדיים מהעיסוק בחכמת הקבלה, בעל הסולם מוציא לאור עיתון בשם "האומה" - העיתון הראשון מסוגו הנושא מסר חברתי-רוחני לאחדות העם היהודי. מתנגדיו פונים לשלטון הבריטי ודואגים לסגירת העיתון.

 

בעל הסולם צפה שדווקא בימינו יאבד האדם אחיזה בדת, הבסיס המדיני יתפורר והפלגנות החברתית תחריב כל חלקה טובה - עד שהאנושות תישאר ללא מענה. הוא ניסה לדבר על כך עם כל מי שהסכים להיפגש איתו. הנושא בער בו והוא הרגיש את צו השעה. הוא ידע שהתרופה היחידה לסבל הצפוי לישראל ולעולם היא להשיב את האחדות שתמיד היתה יסוד האומה, אחרת יקומו עלינו לכלותנו.

 

הדור האחרון

מסר האחדות שאותו נשא בעל הסולם, רלוונטי מתמיד. גלי השנאה והאנטישמיות הגואים מאיימים על המשך קיומנו. "אנחנו נתאספנו כאן לתת יסוד על בניין חברה, לכל אלה המעוניינים ללכת בדרכו ובשיטתו של בעל הסולם", פתח מורי, הרב"ש, את מאמרו הראשון.

כשני מיליון תלמידים ברחבי הארץ והעולם רואים את עצמם כממשיכי דרכם של שני המאורות הגדולים (צילום: קבלה לעם) (צילום: קבלה לעם)
כשני מיליון תלמידים ברחבי הארץ והעולם רואים את עצמם כממשיכי דרכם של שני המאורות הגדולים(צילום: קבלה לעם)

לאחר הסתלקותו ב-1991, החלו להתקבץ אנשים שבלבם בער הרצון לגלות את תכלית קיומם. אט-אט נוסדה קבוצת "בני ברוך", הקרויה על שמו של הרב ברוך אשלג, שהפכה לארגון "קבלה לעם".

 

בכל בוקר אנחנו לומדים בספרי המקובלים: "תלמוד עשר הספירות", ספר הזוהר עם פירוש הסולם וגם כתבי בעל הסולם והרב"ש. משתדלים להמשיך ולהפיץ את השיטה לכל מי שחפץ, בדיוק כפי שמסר לי מורי את חכמתו של אביו.

 

כיום אנחנו מונים כשני מיליון תלמידים ברחבי הארץ והעולם, ורואים את תפקידנו כממשיכי דרכם של שני המאורות הגדולים, וכמו שהדגיש בעל הסולם, "אך ורק בהתפשטות חכמת הקבלה ברוב עם, נזכה לגאולה השלמה".

 

בימים אלה אנו מציינים את הסתלקותם של שניים מגדולי הדור. אני תקווה שנשכיל לפסוע בדרכם בנאמנות.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, עומד בראש תנועת "קבלה לעם " העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו, "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209, או צרו קשר כאן .

 

בשיתוף קבלה לעם

 


פורסם לראשונה 24/09/2015 11:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
צילום: קבלה לעם
כשני מיליון תלמידים ברחבי הארץ והעולם. ארגון בני ברוך
צילום: קבלה לעם
מומלצים