שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: עופר עמרם

  "מוטי לא היה בקונצנזוס, אבל אהבו אותו"

  מכריו של מוטי קירשנבאום ושותפיו לדרך הארוכה ברשות השידור ובערוץ 10 התקשו לעכל את הבשורה על מותו. חיים יבין: "במאי גאון, סאטריקן שאין כמוהו", רבקה מיכאלי: "הייתי בטוחה שהוא יהיה זה שיספיד אותי", דובי גל: "מנהיג חזק וכריזמטי", נדב אייל: "בכל כתבת טלוויזיה יש משהו ממוטי"

  הידיעה על מותו הפתאומי של מוטי קירשנבאום הבוקר (ו') היכתה בהפתעה ובזעזוע רבים מאלו שהכירו אותו לאורך השנים במהלך הקריירה הארוכה שלו בטלוויזיה. בחייו הכירו אותו כאדם חזק, שופע ביטחון עצמי, הומור וקסם אישי וגם חמימות. דבר לכתו בנסיבות כל כך לא צפויות בביתו שבמכמורת - יום לאחר שחגג יום הולדת 76 - היה בגדר חדשות רעות ובלתי נתפסות. 

   

  "מוטי היה משכמו ומעלה, אני לא יודע איפה להתחיל. הידיעה הזאת קורעת לב", אמר ל-ynet חיים יבין, שהיה שותף לעשייה של קירשנבאום במחלקת החדשות ברשות השידור, "הוא מקים הטלוויזיה, במאי גאון, סאטריקן שאין כמוהו. בחור עם ראש צלול. יחד עם זה, אדם שנטוע בתוך האקטואליה - היה לו תמיד מה להגיד. לוקחים מאיתנו תמיד את האנשים הכי טובים. בעין הבוחנת שלו, הוא גילה אותי. ואני מספר את זה רק כדי להצביע על הכישרון האדיר שלו".

   

  מוטי קירשנבאום (צילום: רונן פדידה) (צילום: רונן פדידה)
  מוטי קירשנבאום(צילום: רונן פדידה)
   

  בהודעה רשמית מטעם רשות השידור נמסר: "קירשנבאום היה מאבני היסוד של הטלוויזיה בישראל, ממעצבי התוכן ברשות השידור, היה מנכ"ל הרשות, ובלט במיוחד בזכות התכנית 'ניקוי ראש' ששודרה בשנים 1976-1974, והיוותה בסיס לתוכניות סאטירה שבאו אחריה. רשות השידור משתתפת בצערה של המשפחה וכואבת את לכתו של מי שתרם רבות לדמוקרטיה הישראלית, והשאיר חותם בעשייה התרבותית בזכות מגוון תפקידיו בתקשורת". בנוסף הערוץ הראשון הודיע על שינוי לוח השידורים הערב. בין השאר ישודרו ראיון עם קירשנבאום בתוכנית "כך היה", לקט "ניקוי ראש", והסרט שיצר "רימון בעזה" מ-1970. 

   

  "ידעתי שאם יהיה מישהו שיספיד אותי פה, זה יהיה מוטי קירשנבאום", אמרה השחקנית והבדרנית רבקה מיכאלי, שעבדה עם קירשנבאום על תוכנית הסאטירה "ניקוי ראש" בשנות ה-70, "זה בלתי צפוי לחלוטין, פשוט לא מובן. לא בזמן, לא צודק. אני בהלם מוחלט. אבדה גדולה למשפחתו לחבריו וגם לישראלים. אסרטיבי זו מילה קטנה עליו, איש מלא הומור סמכות, מאוד מעורב, מאוד חם, מאוד משפחתי. הוא נתן את הטון, הביא איתו את החופש האינטליגנטי והחופש המנוסח בשידורים".  

   

  מוטי קירשנבאום ב-1993. מראשי רשות השידור (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  מוטי קירשנבאום ב-1993. מראשי רשות השידור(צילום: צביקה טישלר)

  חבר נוסף בחבורת "ניקוי ראש", דובי גל, מסר: "אני מסרב לקלוט ולהאמין. נבחרתי על ידו ל'ניקוי ראש'. היו תנאי עבודה קשים ולחץ, ולמרות זאת תמיד זכינו בהקלה ממוטי - מהאוכל שהיה מביא לנו, ועד לכך שהיה דואג לשים מעילים על הרצפה כדי שנישן. היתה בינינו הבנה עיוורת בהכוונה בטקסט ובמשחק. היה לו כושר מנהיגות, לקח על הכתפיים שלו עבודה קשה, בלי לצעוק, בלי לאיים. איש חזק, כריזמטי, שידע להוציא מכולנו את המיטב. אין מילים על מוטי, זה איש כזה שאם הוא יוצא לקרב הכדורים לא פוגעים בו. אני פשוט מסרב להאמין. כל סופרלטיב שנגיד זה פשוט קטן מהמימדים שלו".

   

  לצד עברו כאחד מנפילי רשות השידור, בשנים האחרונות גיבש לעצמו קירשנבאום דרך חדשה כמנחה בערוץ 10, שהיה בית חדש לו ולחברו ירון לונדון, בתוכנית האקטואליה האהובה "לונדון את קירשנבאום". הערב ב-19:00 תשודר מהדורה מיוחדת של התוכנית שתוקדש לו (בנוסף ישודרו לאורך היום סרטי טבע שיצר). העיתונאי נדב אייל, שהתארח דרך קבע ב"לונדון את קירשנבאום" ואף הגיש אותה לצד קירשנבאום עצמו בפעם האחרונה אתמול, אמר: "מוטי היה האב המייסד - לא רק של הטלוויזיה הישראלית, הוא האבא של השפה הישראלית. הוא יצר אותה. כל פעם כשאנשים רואים כתבה בטלוויזיה צבעונית - הם רואים משהו ממוטי קירשנבאום.

   

  "הסיבה שאנשים מתאבלים כל כך, זה לא רק בגלל התרומה, אלא בגלל מי שהוא. מוטי היה אמיתי. מה שראית על המסך זה אמיתי, זה מוטי, ואין דברים כאלה. כשפגשת אותו, הוא יותר מצחיק מהטלוויזיה. מעבר לתרומה שלו לסאטירה ולדמוקרטיה, הוא אדם מאוד אהוב. למוטי היו עמדות מאוד חד משמעיות. הוא לא היה בקונצנזוס, אבל הפך להיות בקונצנזוס. היה אדם אהוב כל חייו והוא ככה מת גם".

   

  בהספד משותף של מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי ומנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז, נמסר: "ערוץ 10, ולמעשה כל גוף תקשורת שבו עבר מוטי בתחנות חייו הרבות, התברך בענק העיתונות והטלוויזיה הזה והתבשם מאישיותו וליבו הרחב.

   בעולם העיתונות שהולך ומאבד אט אט חלק מערכיו הטובים, היה מוטי סלע איתן של מקצוענות, אתיקה, יושרה, ניסיון, כישרון מתפרץ, יצירתיות וחדשנות, גם לאחר עיסוק של למעלה מחמישה עשורים בעיתונות. מבחינתנו - מוטי היה, השופט המקצועי האחרון בכל דילמה עיתונאית. כאשר התלבטנו באמת בסוגיה תקשורתית, היינו מגיעים אליו לשמוע ולקבל את עצתו הטובה. המומים וכואבים נוכח ההודעה, ומחבקים בחום את משפחת קירשנבאום".

   

  להספדים הצטרף גם הנשיא רובי ריבלין, שמסר בהודעתו: "אבד לנו עיתונאי ממדרגה ראשונה, חתן פרס ישראל עם ראיה לרחוק ומבט לעומק ולגובה. מוטי היה בעל כשרון להצגת האמת ללא פשרות, ולהעשרת דמיונו ואופקו של כל אדם. כישוריו היו מיוחדים במיניהם, הוא תמיד היה בחזית החדשות וההתרחשות בה קרו הדברים בין אם זה אקטואליה, טבע או היסטוריה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 10
  מוטי קירשנבאום
  צילום: ערוץ 10
  לאתר ההטבות
  מומלצים