שתף קטע נבחר

המפכ"ל המיועד ר' ל-ynet: "מתרגש, זה אתגר גדול"

היועמ"ש וינשטיין כבר הודיע כי אין בעיה או מניעה משפטית להמשיך במינויו של ר', סגן ראש השב"כ, לתפקיד השוטר מספר 1. ראשי שב"כ לשעבר מברכים על ההחלטה: "אין מניעה שיפקד על המשטרה", אמר יעקב פרי. כרמי גילון: "יש לו סיכוי גבוה להצליח". ר' סירב למינוי לפני שהוצע להירש ולאחר ההתפתחויות הסכים לקבלו

הוא היה איש צבא, אחר כך התקדם בשב"כ עד לסגנות ואולי יהפוך לשוטר מספר 1: בצהריים (ו') הודיע השר לביטחון פנים גלעד ארדן כי הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו סיכמו שר', סגן ראש השב"כ, יהיה המועמד למפכ"ל המשטרה אחרי הסרת מועמדותו של גל הירש. ראשי השב"כ לשעבר מברכים: "הוא מועמד מוכשר וראוי". אחר הצהריים הגיע ראש השב"כ יורם כהן לביתו של ר', ו-ר' עצמו אמר ל-ynet: "אני מתרגש, זה אתגר גדול".

המפכ"ל המיועד מחוץ לביתו, הערב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המפכ"ל המיועד מחוץ לביתו, הערב(צילום: ירון ברנר)

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כבר הודיע כי אין כל בעיה או מניעה משפטית למנות את ר' לתפקיד המפכ"ל, ושלכן אפשר להמשיך בהליך המינוי. הודעת וינשטיין ניתנה לאחר פגישה שנערכה הבוקר בנושא לבקשת השר ארדן. היועץ המשפטי לממשלה הודיע לשר ולוועדת טירקל שאפשר להמשיך בהליך המינוי.

 

ר', בן 52, נשוי ואב לשבעה ילדים ומחזיק בתואר ראשון ושני במדעי המדינה. מינויו של ר' לשוטר מספר 1 יובא כעת לאישור הממשלה ולאישור ועדת טירקל למינוי בכירים בשירות הציבורי. ר' קיבל את ההצעה לקבל את התפקיד עוד לפני שהוצע להירש, שהחליף אותו כמפקד פלוגת חיל ההנדסה של הצנחנים בשנות ה-80, אך הוא סירב. לאחר שהוסרה מועמדותו של הירש, ארדן פנה אליו שוב ור' הסכים. בתפקידו בשב"כ הוא גם אמון על הפן הטכנולוגי ואמור לשדרג את המשטרה בתחום הזה.

ראש השב"כ יורם כהן מגיע לבית סגנו ר' (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ראש השב"כ יורם כהן מגיע לבית סגנו ר'(צילום: ירון ברנר)

יעקב פרי, מי שהיה ראש השב"כ, הכיר במשך שנים את ר'. "הוא איש ראוי, מקצועי, עם הרבה מאוד ניסיון מבצעי. הוא ריכז את עבודות השטח והמבצעים בשירות", מספר פרי.

 

ר' היה איש שטח צעיר מאוד בעת שפרי היה ראש השירות. "במהלך השנים עקבתי אחרי ההתקדמות שלו. הוא איש פיקח מאוד ויש כאלה שטוענים שהוא ערמומי וחד-מחשבה. הוא בחור יצירתי".

 

פרי אומר שלדעתו אין מניעה שמישהו שמגיע מהשב"כ יפקד על המשטרה. "אם הוא מפקד ראוי ואיש מבצעים ויודע לנהל אנשים ומכיר את השטח, אז אין בעיה. "כל אנשי השירות הם אנשים לא גלויים וזה גרם לציבור לא להכיר אותו. אבל צריך לזכור שתפקידו הנוכחי בשב"כ מקביל לאלוף, כמו סגן רמטכ"ל, אז מבחינת היררכיה זה יכול לתת לו את האפשרות לפקד על המשטרה".

מאמין בהצנחת מועמד מהשב"כ. פרי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מאמין בהצנחת מועמד מהשב"כ. פרי(צילום: בני דויטש)

"לא יודע כמה זמן יינתן לו ללמוד". גילון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לא יודע כמה זמן יינתן לו ללמוד". גילון(צילום: מוטי קמחי)

ראש שב"כ נוסף שמאמין ביכולותיו של ר' הוא כרמי גילון. "הצנחה של מישהו מהשב"כ לשורות המשטרה נראית יותר מתאימה מאשר הצנחת של איש צבא", מסביר גילון. "הוא עבר הרבה עם המשטרה".

 

גילון מעריך שיש לר' סיכוי גדול להצליח בתפקיד, אך הוא אינו יודע אם יש לו סיכוי להיבחר. "משטרה זה מקצוע בפני עצמו אף שיכולת הלמידה שלו מאוד גבוהה. השאלה היא כמה זמן יתנו לו כדי ללמוד. המשטרה היא לא שדה ניסויים ואת זה צריך לזכור".

 

על האיש מספר גילון כי "הוא מוכשר בצורה יוצאת מן הכלל. הכרתי אותו בדרג של ראש ענף וכבר אז הוא מאוד בלט. הוא בחור משכמו ומעלה עם הערכה מקצועית מאוד גבוהה".

 

ר' התגייס לחטיבת הצנחנים בשנת 1981 והשתחרר מצה"ל לאחר שכיהן כמפקד פלוגת חיל ההנדסה של החטיבה וכסגן מפקד גדוד 50 בנח"ל. יש לציין שאת ר' החליף בתפקיד מפקד פלחה"ן צנחנים לא אחר מאשר גל הירש. לאחר שחרורו מהצבא התגייס בשנת 1987 לשב"כ, שם ביצע שורה של תפקידים בכירים, בהם ארבעה תפקידים המקבילים לאלוף בצבא בעשור האחרון.

 

ר' כיהן כראש מרחב איו"ש וירושלים, ראש מרחב דרום וראש אגף המטה האחראי על ריכוז תהליכי בניין הכוח בשירות. מספטמבר 2014 הוא מכהן כסגן ראש השב"כ.

 

ר', חובש כיפה, התגורר בעבר ביישוב מעבר לקו הירוק. אנשי היישוב שבו התגורר מספרים על אדם ערכי בעל יכולת ביצועית גבוהה. "מדובר באדם שיכול לעשות מהפכות במשטרה", מספר אחד התושבים. "גם הנוכחות של המשפחה הייתה מאוד משמעותית".

 

מכריו ביישוב מספרים כי המשפחה עזבה לאחר קידומו לתפקידים בכירים בשב"כ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ר', המכפ"ל המיועד, מחוץ לביתו
צילום: ירון ברנר
מומלצים