שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

"השועל" מהשב"כ: רוני אלשיך הוא המפכ"ל המיועד

חובב חזנות ואת חידון התנ"ך, התייתם בגיל צעיר, קפץ מכיתה ג' לכיתה ו'. זהו המפכ"ל המיועד, רוני אלשיך, בן 52 מגבעת שמואל, אב לשבעה וסב לשבעה. הוא הצטרף לשב"כ בימי האינתיפאדה הראשונה ונחשב לחוקר ולאיש מודיעין מעולה. אשתו שירה בשיחה עם ynet: "מתרגשים ויראים מגודל התפקיד"

 

 

רוני אלשיך, בן 52 מגבעת שמואל, אב לשבעה וסב לשבעה, הוא סגן ראש השב"כ המיועד לתפקיד מפכ"ל המשטרה. כך הותר לפרסם בצהריים (יום א'). את השב"כניק שעתיד להתמנות לשוטר מספר 1 אופפת בעיני סובביו הילה של אדם מבריק, אפילו גאון. הוא נחשב למומחה למלחמה בטרור ולמוח מאחורי אינספור מבצעים.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר לפרסם את שמו מתוקף סמכותו לפי סעיף 19 לחוק שירות הביטחון הכללי. ועדת טירקל תתכנס ביום חמישי הקרוב בשעה 10:00 בבוקר. בפני הוועדה יופיעו אלשיך וכן השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו וכן ראש השב"כ יורם כהן.

 

אשתו, שירה, אמרה בצהריים בשיחה עם ynet: "אנחנו מתרגשים ויראים מגודל התפקיד, מעכלים. בעלי איש משפחה עם כל מה שהוא עושה. אנחנו אנשים רגילים, מהשורה. ההצלחה שלו היא ההצלחה של כולנו".

רוני אלשיך. מסגן ראש השב"כ למפכ"ל המשטרה  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
רוני אלשיך. מסגן ראש השב"כ למפכ"ל המשטרה (צילום: ירון ברנר)
 

 

אחד מכינוייו בשירות הוא "בר מצווה" - בגלל הכיפה ובגלל מה שהגדירו כ"מראה של ילד טוב ירושלים". הכינוי השני שלו בארגון הוא "השועל", בגלל הדימוי הערמומי שלו. סימן ההיכר שלו הוא כיפה ועניבה. "מדובר בבחור משכמו ומעלה. רציני מאוד", סיפרו בשב"כ. 

 

האקווריום שבו ממוקמת לשכת ראש הממשלה וחדר הקבינט המדיני-ביטחוני אינם זרים למפכ"ל המיועד. סגן ראש השב"כ - המכהן בתפקידו זה מספטמבר 2014 - משמש גם כממלא מקומו של ראש השב"כ בהיעדרו. הוא הרבה להשתתף בישיבות קבינט, ממשלה ובדיונים ביטחוניים שבהם אושרו מבצעים רגישים. "אלשיך ממלא את מקומו של ראש השב"כ בהרבה הזדמנויות כמו ישיבות ממשלה, ישיבות ועדת חוץ ובטחון, קבינט ודיונים ביטחוניים", סיפר בכיר לשעבר בארגון.

 

יש הטוענים כי הוא בין האחראים לריסון הטרור בירושלים בתקופה שבה כיהן כראש מרחב יהודה, שומרון וירושלים בשנים 2008-2005. בתקופה הזו הוא ואנשיו הצליחו להגביר את ההרתעה בשטח.  

 

למד באותו תיכון שבו למד השר 

רוני אלשיך למד בישיבת נתיב מאיר - בית הספר שבו התחנך גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן שצעיר ממנו בשבע שנים. הוא סיים את התיכון בגיל 16 - אחרי שקפץ שתי כיתות: מג' היישר לכיתה ו'. הוא התייתם מאמו בנערותו.

 

ב-1981 התגייס לצה"ל ושירת בחטיבת הצנחנים. בין תפקידיו האחרונים: מפקד פלחה"ן 35 וסמג"ד 50. מי שהחליף אותו כמפקד פלחה"ן היה גל הירש, לימים מועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה שמועמדתו הוסרה רק בשבוע שעבר. רוני אלשיך היה מפקד מחלקה אצל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בעת שהאחרון היה מג"ד 890 ונפצע מהשלכת סלע בלבנון. יעלון אמר היום בתוכנית "קולה של אימא" בגלי צה"ל: "אני מכיר אותו מאז שהיה מפקד מחלקה בגדודי, 890, בחטיבת הצנחנים. הוא איש מצוין, איש ראוי ואני מקווה שהוא יאושר. הוא איש עם יכולות. באחד המבצעים בלבנון נשברה ידו מסלע שנזרק עליו מבית כשהוא ישב בצריח הנגמ"ש. אני מאחל לו הצלחה רבה. יש לו את כל הכלים להצליח".

 

הוא הצטרף לשב"כ ב-1988 והחל את דרכו כחוקר בימי האינתיפאדה הראשונה. הוא נודע כחוקר מעולה שיודע "לשבור" את הנחקרים שלו בתחכום ומבלי להפעיל כוח. בהמשך עבד לדסק בשב"כ ומילא שורה של תפקידים. בכירים בשב"כ אומרים שאם לא היה מקבל את תפקיד המפכ"ל, סיכוייו להתמנות לתפקיד ראש השב"כ היו גבוהים מאוד.

 

אלשיך שימש כחבר מטה השב"כ בדרגה המקבילה לאלוף בצה"ל. בין השאר היה ראש מרחב יהודה ושומרון וירושלים, ראש מרחב דרום, ראש אגף המטה (תפקיד המקביל לראש אג"מ בשב"כ) ואחראי על ריכוז בניין הכוח בשב"כ (תכנון אסטרטגי, תקצוב רב-שנתי, תקינה ומשאבים, פרויקטים טכנולוגיים, IT ותשתיות).

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
  

בילוי מועדף: חזנות וחידון התנ"ך העולמי

אלשיך מוכר כאדם צנוע מאוד ובעיקר דיסקרטי, אך גם כאדם כריזמטי, חם ונעים הליכות. אחד מתחביביו הוא חזנות ויש לו חיבה משפחתית לחידון התנ"ך העולמי ומדי שנה הוא וכל משפחתו נוהגים להגיע לאירוע. אחד מקרובי משפחתו זכה בעבר בחידון התנ"ך העולמי - ועליו בנו את הדמות המיתולוגית יחיא סחוג עם המבטא התימני במערכון "חידון התנ"ך" בסרט לול של אורי זוהר ואריק איינשטיין ("זמנך עבר, גפן במובן גאפן, שמעתי אותך, אהווה ואהווה").

 

בכירים לשעבר בשב"כ אומרים שאם ראש הממשלה והשר לביטחון פנים נחושים להביא מפכ"ל מבחוץ, הרי שאין מתאים יותר לתפקיד מאלשיך. יש לכך מחיר כי ייקח לו זמן ללמוד את המערכת, אך אם רוצים אדם שישקם את הארגון וייקח אותו לכיוונים חדשים - אלשיך עשוי להתאים. "זה יותר כמו להביא לתפקיד המפכ"ל את סגן הרמטכ"ל ולא תת-אלוף. זה מישהו שעובד מול מערכת מטה עם ממשק למערכות מדיניות. הוא בהחלט יכול לעשות שינוי דרמטי במשטרה", אמר בכיר לשעבר בשב"כ.

  

המשטרה תרוויח אדם שיש לו היכרות עמוקה ביותר עם עולם המודיעין ואיסופו. הוא מומחה-על למודיעין אנושי (יומינט) ומביא למשטרה ידע ויכולות בתחום החקירות שעליו גדל, אבל מומחה לא פחות למודיעין אלקטרוני (סיגינט). בשני התחומים מפגרת המשטרה אחרי השב"כ ואלשיך סומן כמי יוכל להצעיד אותה לעידן המודרני. גם השר ארדן מעוניין בכך. לאלשיך היכרות עם קציני משטרה רבים. הוא מכיר היטב את המשטרה מעבודתו בשב"כ ויש לו היכרות טובה מאוד עם הצבא ועם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ששימש כמפקד מחלקה שלו בבה"ד 1.

 

בכל הליך המינוי נפגש אלשיך עם השר ארדן ארבע פעמים, כולל בסבב הראשון שהיה לפני ההחלטה למנות את גל הירש. מי שחיבר ביניהם היה מכר משותף שהעלה בפני ארדן את הרעיון. אלשיך סבר שתפקיד המפכ"ל הוא שליחות ציונית ואתגר חשוב אך מנגד ראה את עצמו המועמד המוביל לתפקיד ראש השב"כ והתקשה להיפרד מהארגון. לפני שבוע, כשארדן הבין שמינויו של הירש מסתבך, הוא פנה אליו והציע לו שוב את התפקיד. אלשיך דיווח לראש הממשלה בנימין נתניהו, כשר הממונה על השב"כ, וזה נתן את ברכתו.

 

נתניהו וארדן הטילו על המועמד המבטיח למפכ"לות ארבע משימות ברורות, אך קשות ליישום: שיקום, שיפור הפיקוד ושינוי תדמית המשטרה, התמודדות עם טרור האבנים והמצב הביטחוני בירושלים, חיזוק האכיפה במגזר הערבי ושיפור משמעותי בשירות לאזרח. 

 

כאמור, לרוני אלשיך שבעה ילדים ושבעה נכדים. הוא הפך לסבא בגיל 42, בזמן שכל חבריו בשב"כ עוד השתתפו באסיפות הורים. "נולד לנו נכד ראשון משהו כמו 15-10 שנים אחריו", סיפר בכיר בארגון. אלשיך גידל את ילדיו בחינוך דתי, ציוני וערכי מאוד ברוח הכיפות הסרוגות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
רוני אלשיך
צילום: ירון ברנר
מומלצים