שתף קטע נבחר

לא רק אנליטי - גם מאמין

הצד הדתי של רוני אלשיך: זוכה לכבוד מצד רבנים ואדמו"רים, למד בישיבה עם המועמד לראשות המוסד - ומתפלל בבית-הכנסת עם היועמ"ש המומלץ של שרת המשפטים. וגם: חברים מהשירות מספרים על הלוחם הנועז והחוקר המתוחכם - שהיה ונשאר אדם צנוע ופשוט

לא רק חזנות וחידוני תנ"ך. המפכ"ל המיועד רוני אלשיך חי ונושם את חיי הדת - ואף מוכר בחצרות רבנים אדמו"רים. בשנים האחרונות השתתף סגן ראש השב"כ באירועים שונים בחסידויות השונות, כשמחות בית השואבה והקפות שניות - וגם זכה בהן לכבוד השמור ליחידי סגולה.

 

כך, למשל, התארח אלשיך בחסידויות צאנז בנתניה וכן במודז'יץ ובפרמישלאן בבני ברק - שלוש חצרות הידועות בפתיחות שלהן לאורחים שאינם חרדים. במוצאי שמחת תורה תשע"ה, לפני שנה בדיוק, הוא אף נקרא לשאת את אחד הספרים - דבר שמכובדים בו מעטים, בדרך כלל בכירים בחצר החסידית.

 

בפרמישלאן, למשל, נוהג לבקר ולהתייעץ עם הרבי גם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן - וכך גם בעת כהונתו כשר החוץ. בכלי תקשורת חרדיים העלו בימים האחרונים על נס את הקרבה של אלשיך לחצרות חסידים והבליטו זאת בדיווחים על מינויו למפכ"ל.

שנה לפני: המפכ"ל המיועד רוקד עם התורה בהקפות השניות תשע"ה (צילום: משה גולדשטיין) (צילום: משה גולדשטיין)
שנה לפני: המפכ"ל המיועד רוקד עם התורה בהקפות השניות תשע"ה(צילום: משה גולדשטיין)

בן מחזור שלו מהישיבה התיכונית היוקרתית נתיב מאיר הוא יוסי כהן, ראש המטה לביטחון לאומי ומועמד מרכזי לראשות המוסד. בבית הכנסת בגבעת שמואל הוא מתפלל עם רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ומועמדה של שרת המשפטים איילת שקד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

 

לפני שוועדת טירקל והממשלה יאשרו את מינויו של אלשיך למפכ"ל ה-18 של המשטרה, מקורביו ומכריו של המפכ"ל המיועד ממשיכים לחשוף פרטים על אודות פעילותו בצמרת הביטחונית. ירון בלום, בכיר לשעבר בשב"כ, סיפר כי אלשיך "עשה את כל התפקידים האפשריים בשירות הביטחון הכללי, התקדם מלמטה כחוקר והגיע עד לצמרת בזכות התכונות שלו: איש חכם ואנליטי אבל אדם צנוע שמדבר לאנשים בגובה העיניים ומצליח לסחוף אותם בכוח הכריזמה שלו".

 

עדי כרמי, אף הוא בכיר לשעבר בשב"כ ששירת תחת פיקודו של אלשיך במרחב דרום, אמר כי אלשיך הוא "אדם פיקח ומהיר תפישה. יש לו שילוב של ראייה אסטרטגית וארגונית מצד אחד ומצד מצד שני הוא עושה 'זום אין' לרמת הפרט הכי קטן וזה דבר שנדרש כי במבצעים הפרטים הקטנים יכולים לעשות שינוי אסטרטגי".

 

"לחם כאריה"

כרמי אמר עוד בהתייחסו לאלשיך כי "במהלך שירותו הצבאי בפלוגת החה"ן של הצנחנים הוצע לו להיות מפקד הסיירת, תפקיד שנחשב יוקרתי יותר אבל הוא העדיף ללכת לפלחה"ן, שבה גדל. זה מראה מי הוא - איש של שליחות וערכים".

 

אלשיך נטל חלק ב-1988 במבצע "חוק וסדר" בעיירה מיידון בלבנון. על פעילותו של המפכ"ל המיועד במבצע סיפר כרמי כי "הוא לחם כאריה. הוא הוביל כוח, חילץ פצועים תחת אש וביצע את המשימה עד הסוף למרות שהיו לו נפגעים".

 

באותה שנה הצטרף אלשיך לשב"כ והחל את דרכו כחוקר בימי האינתיפאדה הראשונה. הוא נודע כחוקר מעולה שיודע "לשבור" את הנחקרים שלו בתחכום ומבלי להפעיל כוח. "בחקירות דרושה חוכמה ויצירתיות כדי לפצח פרשיות ואלו בדיוק התכונות שמאפיינות את אלשיך", אמר בלום. 

בכירים בשב"כ טוענים כי אם אלשיך לא היה מקבל את תפקיד השוטר מספר 1, סיכוייו להתמנות למחליפו של יורם כהן בתפקיד ראש הארגון היו גבוהים מאוד. בלום ציין כי היכולות היצירתיות של אלשיך בשילוב תכונות המנהיגות שלו הביאו להוצאה לפועל של מבצעים מסובכים: "הוא ניהל אינספור מבצעים חלקם מורכבים ומסובכים מאוד. היה מבצע אחד שנראה דמיוני ובלתי אפשרי לרוב בעלי המקצוע, רוני הוביל אותו כראש מרחב דרום והוציא אותו לפועל בזכות היכולות שלו לסחוף את כולם".

 

כרמי נזכר במבצע אחר: "באחד התפקידים לפני שנים ארוכות הגענו לסיכול למרות שתמונות המודיעין הייתה חסרה מאוד. במבצעים של סיכולים ממוקדים ברצועה הוא ידע להפוך כל אבן עם כל מיני מניפולציות וגירויים כדי שנוכל לקבל מידע ממוקד או עדכני".

 

בלום סיפר עוד כי "יש לו ראייה רחבה כמי שהיא אחראי על בניין הכוח והפעלת הכוח בשירות. בנוסף הוא איש של חזון ותהליכים שמכיר היטב את המשטרה והדיסציפלינות השונות של חקירות, מודיעין ואג"ם. מעל לכל הוא מענטש - פשוט בן אדם שרואה שליחות בדברים שהוא עושה - אין לי ספק שזה מינוי מצוין עבור המשטרה".

 

כרמי מציין כי לאלשיך לא תהיה שום בעיה ללמוד את עבודת המשטרה. לדבריו, "הוא צמח כאיש חקירות וידע ללמוד מהר את העבודה של הרכזים ושל הדסק. במקרה אחר הוא הגיע ממרחב ירושלים למרחב דרום וידע ללמוד את כל הסיפור העזתי המורכב. את התואר במדע המדינה הוא סיים בהצטיינות בתוך תקופה של קצת יותר משנה"

 

לסיכום ציין כרמי כי אלשיך הוא "אדם שמוביל את הדרך ויודע לתכנן ולהרים פרויקטים. מצד שני הוא יודע לגעת באנשים ולהיות רגיש להם. תמיד יקשיב לך, תמיד יתייחס אליך בכבוד וכל זה בלי להיות 'פראייר'. ראיתי אותו מתפקד בחפ"ק - באירועים ובהערכות מצב. הוא מקשיב לכולם, מהעובד הכי צעיר ועד הכי בכיר, כדי למצוא מישהו שיביא פתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה גולדשטיין
אלשיך מבקר בחסידות צאנז
צילום: משה גולדשטיין
מומלצים