שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אבו מאזן באו"ם: "ישראל מפעילה משטר אפרטהייד, לא נהיה מחויבים להסכמים"

  ציטט את רבין, עקץ את אובמה, תקף ללא הפסקה את ישראל - ורמז על נסיגה עתידית מאוסלו: לקראת סוף נאומו, שבו אמר כי "ישראל מנסה לחלק את הר הבית", הודיע הנשיא הפלסטיני - לא מחויבים להסכמים. הוא זכה לתשואות באו"ם

   

  לא הטיל פצצה: נאום אבו מאזן באו"ם

  לא הטיל פצצה: נאום אבו מאזן באו"ם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יו"ר הרשות הפלסטינית הבטיח "פצצה", אבל לבסוף הסתפק באיום רפה על נסיגה עתידית מהסכמי אוסלו והתיאום הביטחוני: אבו מאזן נאם הערב (ד') בעצרת האו"ם ואמר: "כל עוד ישראל מסרבת להיות מחויבת להסכמים שנחתמו איתנו, כל עוד ישראל מסרבת להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ומסרבת לשחרר את הפעימה הרביעית של האסירים כפי שסוכם איתה, היא לא מותירה לנו ברירה אלא להתעקש על כך שאנחנו לא נהיה היחידים שמחוייבים ליישום ההסכמים הללו. לפיכך אנו מכריזים שאנו לא יכולים להיות מחויבים להסכמים הללו". מחר ינאם באותו מקום ראש הממשלה בנימין נתניהו

   

  ברמאללה, שכם ובית לחם התכסו אלפי פלסטינים לרגל נאום אבו מאזן ובעיקר לרגל טקס הנפת הדגל הפלסטיני במטה האו"ם בניו יורק. עם זאת ספג הנשיא הפלסטיני מעין השפלה מרשת אל-ג'זירה בערבית, המשדרת למאות מיליוני ערבים בכל העולם: היא קטעה את נאומו באמצע ועברה לשדר את ג'ון קרי במועצת הביטחון.

   

  על האירועים האחרונים בירושלים אמר אבו מאזן: "אני קורא לממשלת ישראל להפסיק עם השימוש הברוטלי בכוח בירושלים, בעיקר בהר הבית. היא הופכת את הסכסוך ממדיני לדתי. קבוצות ישראליות פורצות למסגד אל-אקצה. הם מנסים לחלק את מתחם אל-אקצה בגיבוי ישראלי. הם מנסים למנוע ממוסלמים מלהיכנס בשעות מסוימות לרחבת המסגד. ישראל עושה טעות חמורה כי אנחנו לא נקבל זאת".

   

  נאום אבו מאזן באו"ם, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
  נאום אבו מאזן באו"ם, הערב(צילום: AP)
   

  הנפת הדגל הפלסטיני באו"ם    (צילום: רויטרס)

  הנפת הדגל הפלסטיני באו"ם    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לגבי ההכרה בפלסטין כמדינה הוא אמר: "השאלה הפלסטינית היתה אחת הראשונות שהובאו בפני האו"ם אך הסוגייה נותרה ללא פתרון. פלסטין ראויה לקבל הכרה מלאה וחברות מלאה מהאו"ם. המשך הסטטוס קוו לא מקובל יותר. ממשלת ישראל ממשיכה בבנייה והרחבת ההתנחלויות וממשיכה במצור על רצועת עזה. אם מדינות מכירות בפתרון שתי המדינות, למה הן לא מכירות במדינה השנייה? נפעל באמצעים משפטיים כדי ליישם את ההחלטה להכיר בנו. אנחנו לא אוהבים את הפנייה לבית הדין הבינלאומי, אבל התוקפנות מכריחה אותנו לעשות זאת".

   

  אבו מאזן ציטט דברים שאמר ראש הממשלה יצחק רבין במהלך כהונתו הראשונה כראש ממשלה בשנות ה-70, ובמסגרתם אמר שישראל תהפוך למדינת אפרטהייד אם היא תמשיך בכיבוש. אחריהם הוא הזכיר רשימה של אירועים - מהצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא, דרך רצח מוחמד אבו חדיר, המשך בהריגת הילד מוחמד א-דורא באינתיפאדה השנייה ועד הטבח בדיר יאסין.

   

  "הרוצחים שלהם עדיין חופשיים ולא נעצרו. איפה הצדק? איפה הדמוקרטיה?", שאל. "עד מתי ישראל תישאר מעל החוק הבינלאומי?ישראל יורה תחמושת חיה נגד מפגינים בדרכי שלום. איפה רואים זאת בעולם? איך מדינה שטוענת שהיא אי של דמוקרטיה יכולה לקבל את הקיום של חבורות תג מחיר שמאיימות על בני עמנו? האם זה לא הזמן לסיים את אי הצדק הזה? לסיים את הסבל? לפרק את הגדר הפרדה המחסומים? האם זה לא הזמן לסיים את המצור על עזה? לסיים את ההתנחלויות שהורסות את פתרון שתי המדינות? האם זה לא הזמן שאלפי האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל יזכו לחופש ולפגוש את משפחותיהם?".

   

  אבו מאזן (צילום: AP) (צילום: AP)
  אבו מאזן(צילום: AP)
   

   

  אבו מאזן ובאן קי מון בטקס הנפת הדגל הפלסטיני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אבו מאזן ובאן קי מון בטקס הנפת הדגל הפלסטיני(צילום: AFP)
   

  בהתייחסו למחלוקת הפנים-פלסטינית אמר אבו מאזן: "נמשיך לעבוד על אחדות פנימית (עם חמאס, א"ל) ונעבוד על קיום בחירות. אנחנו מעריכים מאוד את המדינות התורמות שממשיכות לספק לנו סיוע. אנחנו רוצים לראות את המדינה הפלסטינית מצטרפת לחבר העמים".

   

  בהמשך עקץ נשיא הרשות את ברק אובמה, שבנאומו התעלם מהסכסוך הישראלי-פלסטיני: "מי שרוצים לחפש שלום ולהילחם בטרור, צריכים קודם כל לפתור את סוגיית פלסטין. ישראל עובדת ומשקיעה מאמצים גדולים להרוס את פתרון שתי המדינות. אין תועלת בקיום משא ומתן עם ישראל רק לשם קיום משא ומתן. אני קורא לאו"ם ולמזכל האו"ם לספק הגנה בינלאומית לעם הפלסטיני. אנחנו זקוקים להגנה שלכם. אנחנו לא יכולים להמשיך את הסטטוס קוו. אני מבקש ומתחנן: אנחנו צריכים את ההגנה הבינלאומית שלכם.

   

  "הסכמי אוסלו היו אמורים להסתיים ב-98, אבל ישראל הפסיקה את נסיגותיה משטחי B ו-C, שהם יותר מ-60% משטחי הגדה, ובמקביל הגבירה את הרחבת ההתנחלויות. ישראל הפרה את כל ההסכמים שנחתמו. ישראל מסרבת לבחון מחדש את ההסכמים הכלכליים כדי לשלוט בכלכלה הפלסטינית".

   

  לסיכום אמר אבו מאזן: "למרות כל זאת ידי מושטות לשלום. אני אומר לעם בישראל שהשלום הוא אינטרס שלכם, שלנו ושל עתידנו ועתידכם. אני מקווה שתתחשבו במציאות".

   

  לאחר נאום אבו מאזן התקיים ברחבת מטה האו"ם בניו יורק טקס הנפת הדגל הפלסטיני לצד שאר דגלי המדינות החברות בארגון. מזכ"ל האו"ם באן קי מון השתתף בטקס.

   

  דריכות בישראל

  אבו מאזן הגיע לניו יורק בסוף השבוע ומאז נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועם נשיא מצרים עבד אל-פאתח א-סיסי. הבאש ציין כי הדרישה הפלסטינית היא שישראל תהיה מחויבת למו"מ על בסיס מקור סמכות ברור או שהפלסטינים לא יהיו מחויבים יותר להסכמים כל עוד ישראל אינה מחויבת להם. שלשום סיפר איש סודו של אבו מאזן אינו צפוי להפתיע איש בנאום.  

   

  בישראל נרשמה דריכות קלה לקראת נאומו של אבו מאזן, למרות ההערכה בירושלים כי הוא אינו מתכוון להודיע על ביטול הסכמי אוסלו. הנושא הפלסטיני לא צפוי לעמוד במוקד תשומת הלב של העצרת, אלא להידחק מאחורי המצב בסוריה, הסכם הגרעין עם איראן ומשבר הפליטים באירופה.

   

  בשבוע שעבר אמר אבו מאזן בפגישה עם ארבעה שגרירי ישראל לשעבר כי הוא אינו מתכוון לבטל את ההסכמים. מצד שני, אין הוא מוכן להמשך המצב שבו להשקפתו הפלסטינים מקיימים את התחייבויותיהם על פי ההסכם - בראש ובראשונה בתחום השת"פ הביטחוני - ואילו ישראל מצדה מפרה התחייבויות. אחת משתיים, כך אמר: או שיתחדש המו"מ בתום לב ובלי תנאים ויפיח תקווה חדשה, או שבהיעדר מו"מ כזה ידרוש שישראל תמלא אחר כל התחייבויותיה בהסכמים קודמים.

   

  במקביל, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקר הבוקר בדרום הר חברון והבהיר כי לא תהיה הקפאת בנייה ביהודה ושומרון. "הקפאת בנייה אין ולא תהיה מכיוון שעברו לתקוף אותנו בלגיטמציה על ישוב יהודים בארץ אנו פועלים בחוכמה".

   

  יעלון התייחס גם לאיומים הביטחוניים ואמר כי "ישנם קווים אדומים שעליהם נשמור. כל מי שיפגע בריבונות או שיאיים על ביטחון האזרחים ייענה ביד קשה. למרות דבריו של יעלון, ראשי המועצות וראשי היישובים מתכוונים מיד אחרי החגים להתחיל במאבק בנוגע להפשרת הבנייה ביהודה ושומרון.

   

   

   

  אלישע בן קימון השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים