שתף קטע נבחר

המבצע הרוסי נפתח: דאעש לא יעד התקיפות

ישראל וארה"ב עודכנו על הכוונה הרוסית להפציץ מהאוויר. "זה המהלך הכי דרמטי של רוסיה במזה"ת זה עשורים", נטען - אבל דאעש כלל לא היה היעד לתקיפות. ארגוני מורדים מתונים נפגעו, עשרות אזרחים נהרגו. המטרה העיקרית: לגיטימציה בינלאומית לנוכחות הרוסית

"המהלך הדרמטי ביותר של רוסיה במזרח התיכון זה כמה עשורים", כפי שכונתה בסוכנויות הידיעות התקיפה האווירית הנרחבת בסוריה, כלל לא פגע בדאעש. גורמים ישראלים אמרו כי הרוסים מצאו דרך לעדכן את ישראל על כוונתם לתקוף, אך לא תיאמו עם ירושלים את התקיפה ולא מסרו היכן יפציצו. דאעש, בכל מקרה, לא היה המטרה שלהם.

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, מציין כי התקיפה נועדה לתת לגיטימציה בינלאומית לנוכחות הרוסית בסוריה. רוסיה בונה לגיטימציה באמצעות שליחת צוותי תקשורת לבסיס ההולך הגדל שלה ולריכוזי הכוחות שלה באזור לטקייה. התקיפה היום היא שלב נוסף בבניין הלגיטימציה הבינלאומית.

 

ועדת תיאום, עליה הוכרז בפגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הרוסי ולדימיר פוטין במוסקבה, עדיין לא קמה - אבל הרוסים מצאו דרך לעדכן את ישראל על כוונתם העקרונית לתקוף. גורמים ישראלים אף ציינו כי הרוסים רמזו כי התקיפות לא יסכנו את ישראל.

 

רשת CNN דיווחה כי רוסיה עדכנה מראש גם את האמריקנים על אודות התקיפה והזהירה את הצבא האמריקני לא לטוס באזור, אף שלא העניקה מיקום מדויק לתקיפה. התקיפות עצמן התבצעו באזורים סביב לטקייה, בחומס וליד חמה, שם כלל לא פועלים כוחות דאעש. באזור לטקייה פועל הארגון ג'ייש אל פתח, שג'בהת א-נוסרה האיסלאמיסטי פועל לצדו. בחמה פועלת ג'בהת א-נוסרה. אבל התקיפות, להערכת גורמים מערביים, לא היו של מטרות מורדים, אלא בעיקר איתות לכך שרוסיה פועלת.

 

על פי דיווחים בתקשורת הסורית, נהרגו בתקיפה בחומס 36 אזרחים, בהם ילדים. עשרות נוספים נפצעו בתקיפות. בצבא סוריה החופשי, ארגון המורדים הנחשב מתון, טענו כי התקיפות הרוסיות פגעו בעמדות של הפלגים שלהם בפרברי חמה. לדבריהם, התקיפות פגעו בעיקר באזרחים. ארגון מורדים אחר, תג'מוע אל-עיזה הנתמך על ידי ארצות הברית וטוען כי ברשותו טילי טאו, טען כי ההפצצות הרוסיות במחוז חמה שבמרכז סוריה פגעו דווקא במעוזיו.

 

גורמי אופוזיציה במדינה פרסמו תיעוד של התקיפות השונות. גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרשמית "סאנא": "בהתאם להסכמה בין סוריה לרוסיה להיאבק בטרור הבינלאומי ולחסל את ארגון דאעש ביצעו מטוסי חיל האוויר הרוסי היום, בשיתוף פעולה עם חיל האוויר הסורי, כמה תקיפות שנועדו לפגוע במעוזי הטרור של דאעש בכמה אזורים. היו פגיעות ישירות ואבידות כבדות בשורות הטרוריסטים".

התקיפות הסוריות באזור העיר חומס ()
התקיפות הסוריות באזור העיר חומס

 (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
(צילום: מתוך יוטיוב)

 (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
(צילום: מתוך יוטיוב)

אובמה ופוטין. עדכון בראש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אובמה ופוטין. עדכון בראש(צילום: EPA)
 

התקיפות התבצעו זמן קצר לאחר שהפרלמנט הרוסי העניק אישור למבצע צבאי בסוריה. על פי הדיווח בתקשורת הערבית, המטוסים הרוסיים החלו לראשונה לתקוף בשטחי סוריה היום בשעות הצהריים. שעה קלה לאחר מכן אישרו הרוסים כי תקפו כמה מטרות, ופוטין התייחס לתחילת המבצע.

 

לדברי הנשיא הרוסי, אם הטרור יצליח בסוריה הוא יגיע גם לרוסיה, והוא אינו מוכן לחכות לכך שזה יקרה. פוטין הוסיף שהדרך היחידה להתמודד עם הטרוריסטים היא באמצעות מכת מנע. הוא חזר על קריאתו לפעולה בינלאומית משותפת נגד הטרור ועל כך שרוסיה תמשיך לפעול מהאוויר אך לא תקיים מבצע קרקעי בסוריה.

 

מוקדם יותר דווח ברשת "פוקס ניוז" כי בכירים רוסיים דרשו שארצות הברית תוציא את מטוסיה מהמרחב האווירי בסוריה באופן מיידי. גורם אמריקני בכיר הוסיף כי דיפלומטים רוסים גיבשו יוזמה מדינית רשמית שבמסגרתה יש להורות להוציא כלי טיס אמריקניים מסוריה.

 

התקיפה הרוסית מהווה הסלמה נוספת במתיחות בין שתי המעצמות בנוגע להתערבות צבאית בסוריה, ומגיעה זמן קצר לאחר שהפרלמנט הרוסי אישר את בקשת פוטין לשלוח כוחות צבאיים אל מחוץ לגבולות המדינה. שלשום נפגשו שני המנהיגים, לאחר נאומיהם באו"ם, שבהם שלחו מסרים חריפים זה לעבר זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרס בחומס, אחרי התקיפה
צילום: מתוך יוטיוב
המטוסים בסוריה
צילום: מתוך יוטיוב
צילום: מתוך יוטיוב
אחד המטוסים הסורים
צילום: מתוך יוטיוב
מומלצים