שתף קטע נבחר

אב הנרצח בפיגוע: "רצת להציל משפחה תמימה ללא היסוס"

אלפים ליוו למנוחות את הרב נחמיה לביא שנרצח בפיגוע בירושלים. אביו ספד לו: "מסרת נשמתך למען אהבת חינם". אחיו: "בלתי נתפס לדבר עליך בלשון עבר". הנשיא ריבלין: "אל תדירו רגליכם מהעיר העתיקה". אמה של אדל, שבעלה אהרן נרצח בפיגוע: "צעקו לה 'הלוואי תמותי גם את'"

 

הרב נחמיה לביא, שנרצח בפיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בהר המנוחות בירושלים בהשתתפות אלפי בני אדם, בהם גם הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. לביא בן ה-41, שיצא מביתו לאחר ששמע את זעקות השבר והקריאה לעזרה, הותיר אחריו אישה ושבעה ילדים. בשעה זו מובא למנוחות הנרצח השני, אהרן בנט (בניטה) בהר המנוחות.

נחמיה לביא (מימין) ואהרן בנט (צילום: אהרן קליגר) (צילום: אהרן קליגר)
נחמיה לביא (מימין) ואהרן בנט(צילום: אהרן קליגר)

לביא התגורר בעיר העתיקה 23 שנה, ושימש כרב בישיבת עטרת כוהנים. חבריו סיפרו שהוא ירד עם נשקו להציל את פצועי הפיגוע והמחבל פגע גם בו וחטף את נשקו. הרב לביא שירת בצה"ל כלוחם והצטרף לאחרונה לרבנות הצבאית כחלק ממגמה להצמיח רבנים מהמערך הלוחם.


אביו יחזקאל דיבר על בנו וריגש את האלפים שהגיעו: "קשה בכמה דקות לתמצת את דמותך. נחמיה הצדיק. בלי כל עיכוב או היסוס רצת להציל משפחה תמימה. כולם אהבו אותך. מה נאמר לאשתך היקרה והגיבורה ולשבעת ילדיכם הקטנים והטהורים. אבל שלכם צדיק גדול. מסרת את נשמתך עבור בניין האומה ואהבת חינם", ספד האב.

 

בשם אמו של נחמיה ספד חתנה שאמר: "אתה כבר לא רק הפרטי שלנו אלא של כל האומה. כמה הערצנו אותך כולנו על כך שהיית בעל נפלא, אבא נהדר ובן אוהב". אבי, אחיו הבכור של נחמיה, הוסיף: "בלתי נתפס לדבר עלייך בלשון עבר. שתי אהבות גדולות היו לך: האחת לנטע ולמשפחה והשנייה לירושלים שמילאה את כל כולך".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לרב לביא ואמר: "הרב נחמיה. אני עומד כאן מול מיטתך מביט בילדיך הרכים עם השמות היפים כל כך ואשתך, והלב מסרב להאמין. נהרגת למען עמך ולמען מדינתך. למען מולדתך. נפלת על משמרתך. מסירות הנפש עבור האחר היו תמיד נר לרגליך. ילדיך לא ישכחו את גבורתך ואהבתך. גם אנחנו, העם בישראל, לא נשכח. אויבינו יודעים להכאיב לנו אך לא לנצחנו. המאבק בטרור דורש נחישות. נגיע לרוצחי התמימים ולשלוחיהם ונכה בהם מכה קשה". 

 

הנשיא גם התייחס להתלהטות בירושלים בתקופה האחרונה. "אנו נמצאים במאבק קשה, יומיומי ומתמשך. כאבי בניין הארץ ובניין ירושלים,כאבי הגדילה, היו והם עדיין - כאבים עזים. לעתים, כמו היום, אלו כאבי תופת של ממש. גדלתי בירושלים, בזמן שנאסר עלינו בכוח הזרוע, להגיע אל הכותל המערבי ואף הייתי ילד, בימים שבהם תקיעת שופר ברחבת הכותל הייתה עילה למעצר בידי המנדט הבריטי. הימים האלה לא ישובו. אסור לנו, בשום פנים ואופן להירתע מלהגיע לכותל המערבי, שריד בית מקדשנו. זכיתי בעצמי השנה, להגיע לכותל, במעמד הקהל - בנוכחות המוני בית ישראל. אני קורא, לכל העולים לרגל: אל תדירו רגליכם מהעיר העתיקה. עלינו לצעוד בדרכם, של הרב נחמיה ושל אהרן, ולהוכיח במעשים, שהטרור לא יצליח לפגוע באורחות חיינו".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר כי "נחמיה היה איש חינוך יוצא דופן. דמות ציונית ואהובה. נרצח בשל שנאה עיוורת ויוקדת. מי ששפכו את דמם של חפים מפשע הם גם המסיתים לרצח ברשות הפלסטינית ומלבי האש במסגדים. הם שהניפו את הסכין יחד עם המחבל. מולם אנחנו עומדים כאן היום בקומה זקופה".

 

"מי שמדבר על שלום - מטומטם"

בנט היה חייל בשירות סדיר בפרויקט שחר לשילוב חרדים בצה"ל. אשתו אדל נפצעה באורח קשה ובנו הפעוט נפצע קל. בתם התינוקת פונתה ממקום ללא פגע. הם עשו את השבת אצל אביה של אדל, יוסף גל, רב מוכר בקהילת ברסלב "שובו בנים".

 

הבוקר נרשם שיפור במצבה של אדל והוא מוגדר כעת בינוני עד קשה. בתחילה הייתה כוונה לקיים הלוויה צבאית לבנט שהועלה לדרגת רב-טוראי לאחר מותו. עם זאת, בשל מחלוקות במשפחה הוחלט לקיים לבסוף הלוויה אזרחית.

 

כ-200 בני אדם השתתפו בהלווית בנט. חמותו של אהרן, מרים גל, נשאה הספד מצמרר כשסיפרה מה ששמעה מבתה אדל שמאושפזת במצב בינוני עד קשה בבית החולים. "היא ניסתה לברוח, אבל המחבל ואנשים נוספים שהיו שם צעקו לה 'הלוואי שתמותי גם את'".

 

גל המשיכה בהספדה: "אהרן הבטיח לה שהוא יעשה לה את החג סוכות הכי שמח בחיים. איזה הבטחות הבטחת. מי שמדבר על שלום מטומטם. אין מילה אחרת. עם ישראל צריך להתעורר".

 

הרב הראשי לישראל דוד לאו אמר: "אנחנו מתפללים לבשורות טובות לגבי רעייתך ובנך הצעיר". סופד נוסף היה רבו של בנט, הרב מרדכי הלפרין מביתר עילית: "הוא היה קורבן ציבור. יהודי הולך להתפלל באמצע החג וקרה מה שקרה. הוא נהרג על קידוש השם".

 

אהרן קליגר, שכנו של בנט, סיפר: "הוא היה בחור חייכן וחברמן שכולם אהבו. עד לא מזמן עבד כאן כמפקח בניה, ואז התגייס לנצח יהודה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהרן קליגר
הרב נחמיה לביא ואהרן בנט
צילום: אהרן קליגר
מומלצים