שתף קטע נבחר

נחשף: המקום ה-1 שבו רצחו הנאצים בגזים

באוקטובר 1939 השתלטו כוחות ה-SS על מבצר מהמאה ה-19 בעיר הפולנית פוזנן. העיתון הבריטי "דיילי מייל" חושף שהנאצים ביצעו במקום הוצאות להורג ראשונות בתאי גזים של אלפי חולי נפש, לוחמי התנגדות ואקדמאים. שלוש שנים מאוחר יותר הפכה שיטת החיסול של יהודים בתאי גזים למדיניות הרייך

ב-10 באוקטובר 1939 השתלטו יחידות ה-SS הגרמניות על מבצר מהמאה ה-19 בעיר פוזנן שבמערב בפולין והפכו אותו למחנה השמדה. העיתון הבריטי "דיילי מייל" חשף היום (יום ב') כי במקום להשתמש במקום כבית סוהר לאסירי הרייך השלישי, בוצע במקום רצח שיטתי של חולי נפש, לוחמי התנגדות מקומיים, אקדמאים, אנשי רוח ואינטליגנציה וכל מי שנתפש כאיום על ידי הנאצים.

 

עוד חדשות מרתקות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

על פי העיתון, מבצר קולומב היה למעשה מחנה ההשמדה הראשון של אדולף היטלר שבו נעשה שימוש ראשון בתאי גז לצורך חיסול המוני. רק שלוש שנים לאחר מכן, ב-1942, הפכה שיטת החיסול של יהודים בתאי גזים למדיניות של הרייך השלישי.

 

הנאצים חטפו חולי נפש והביאו אותם למחנה ההשמדה הראשון שלהם. היטלר במרס 1935 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הנאצים חטפו חולי נפש והביאו אותם למחנה ההשמדה הראשון שלהם. היטלר במרס 1935(צילום: gettyimages)

כוחות SS לקחו חולים מבית חולים פסיכיאטרי בעיר אווינסקה, העלו אותם על משאיות ולקחו אותם לתאי גז פרימיטיביים שייעודים המקורי היה עמדת ארטילריה. כל משאית הכילה 25 חולים ומדי יום יצאו מבית החולים בסביבות שלוש משאיות לעבר מחנה ההשמדה הראשון של הנאצי.

 

התחילו ברצח גברים ועברו לנשים וילדים

בתחילה ביצעו הנאצים את הניסויים בתאי הגזים בגברים בלבד, אולם אחרי שהאסירים מצאו את מותם, החלו כוחות ה-SS לעצור גם נשים חולות ובסופו של דבר גם ילדים. לפי ה"דיילי מייל", איש לא יצא בחיים ממחנה ההשמדה, גם לא הצוות הרפואי של בית החולים הפסיכיאטרי שגם עליו ניסו את תאי הגזים. בית החולים עצמו, אגב, הפך למגורי חיילי ה-SS.

 

לאחר שניסוייהם נחלו הצלחה, החלו הנאצים להשתמש בתאי גזים ניידים שבתוכם הוציאו להורג חולים מבתי חולים באזור. הם חיברו צינורות לאגזוזים של טנדרים והחולים שהוכנסו לתוכם הומתו בגז שהוזרם פנימה. האיש שפיקד על המבצע היה איש הגסטאפו הרברט לאנג. עד אמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת היו אחראים לאנג ואנשיו לרצח יותר מאלף חולים מהעיר אווינסה ויותר מ-4,600 חולים פסיכיאטריים ואזרחים פולנים משתי ערים נוספות.

 

באוקטובר 1943 נשא ראש ה-SS וראש הגסטאפו היינריך הימלר שני נאומים בעיר הפולנית פוזנן שבהם דיבר באופן מפורש על ההשמדה ההמונית של יהודים, ואמר שרצח עם הוא משימה היסטורית של הנאצים. הימלר שיבח את כוחותיו הרצחניים ואמר שהם "אנשים הגונים".

 

ההיסטוריון המקומי מיכאל קרז'יז'ניאק, מחבר הספר "פוזנן 1945", אמר ל"דיילי המייל" הבריטי: "באופן רשמי זה היה בית סוהר ומחנה זמני לאזרחים מקומיים, אבל במציאות הוא היה בעיקר מחנה השמדה. "אסירים שלא סיימו בתא הגז עברו עינויים והוכו למוות", הוא אמר. שמות הקורבנות עדיין אינם ידועים משום שכל המסמכים של מחנה ההשמדה הראשון נהרסו. ההערכה מדברת על בין עשרת אלפים ל-15 אלף אנשים שנרצחו בעינויים, שהוצאו להורג ושהומתו בגזים.

 

מבצר קולומב נכבש בסופו של דבר על ידי הצבא האדום בפברואר 1945, שעשה את דרכו לעבר ברלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages imagebank
הנאצים הפכו את ההשמדה ההמונית בגזים למדיניות רשמית. הימלר
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים