שתף קטע נבחר

דו"ח: טיל רוסי הפיל המטוס המלזי באוקראינה

חוקרי תעופה בהולנד קבעו שטיל קרקע-אוויר רוסי הוא שנורה ב-2014 לעבר מטוס "מלזיה איירליינס" במזרח אוקראינה מאזור שנשלט על ידי המורדים הפרו-רוסים. על המטוס שהתרסק בדרכו מאמסטרדם לקואלה לומפור היו 298 נוסעים ואנשי צוות. "אוקראינה הייתה צריכה לסגור את המרחב האווירי שלה"

דו"ח חקירה שיתפרסם היום (יום ג') על ידי חוקרי תעופה בהולנד מצא כי טיל רוסי הוא זה שפגע במטוס הנוסעים המלזי שהתרסק בשנה שעברה במזרח אוקראינה. על פי חוקרי התעופה ההולנדיים, טיל קרקע-אוויר "בוק" מתוצרת רוסיה נורה לעבר המטוס המלזי מאזור שנשלט על ידי המורדים הפרו-רוסים.

 

עוד חדשות מרתקות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ב-17 ביולי 2014 אבד הקשר עם טיסה MH17 של חברת התעופה "מלזיה איירליינס" שטסה מאמסטרדם לקואלה למפור. המטוס, ועליו 298 נוסעים, רובם הולנדים, ואנשי צוות מלזים, התרסק במזרח אוקראינה, בסמוך לגבול עם רוסיה. האזור שבו הופל המטוס היה בסכסוך מתמשך בין הבדלנים הפרו-רוסים לבין צבא אוקראינה מאז סיפוח חצי האי קרים על ידי רוסיה במרס 2014.

 

מורד פרו-רוסי ליד שרידי המטוס המלזי שהתרסק במזרח אוקראינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורד פרו-רוסי ליד שרידי המטוס המלזי שהתרסק במזרח אוקראינה(צילום: רויטרס)

"אוקראינה הייתה צריכה לסגור את המרחב האווירי שלה באזור הסכסוך בין כוחות הממשלה לבין כוחות המורדים. אף אחד במדינה לא חשב שיש איום על התעופה האזרחית", נכתב בדו"ח. חוקרי התעופה ההולנדים מתחו ביקורת גם על חברת התעופה "מלזיה איירליינס" וציינו שהיא הייתה צריכה לזהות את הסכנות הטמונות בטיסה בשמי מזרח אוקראינה. "ראש הנפץ גרם למותם של שלושה אנשי צוות שהיו בתא הטייס ופירק את חזית המטוס". עוד נכתב בדו"ח כי נוסעי טיסה MH17 שלא נהרגו מפגיעת הטיל איבדו את הכרתם באופן מיידי.

 

"הטיל שפגע במטוס היה שקט כמו עכבר"

בת דודה של אישה שנהרגה בהתרסקות המטוס המלזי סיפרה מוקדם יותר שחוקרי האירוע קבעו שטיל רוסי מדגם "בוק" הפיל את המטוס. רובי אולרס, שבת דודתה דייזי הייתה בין 298 נוסעי המטוס ההרוגים, אמרה שממצאי הדו"ח שותפו היום עם משפחות הקורבנות.

 

"זה היה טיל 'בוק'", היא אמרה. היא גם סיפרה שראש צוות החקירה ההולנדי סיפר למשפחות הקורבנות שהטיל שהפיל את טיסה MH17 "היה שקט כמו עכבר". חקירת ההתרסקות במזרח אוקראינה נמשכה 15 חודשים.


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו כינה את התקרית "פעולת טרור", ואילו הצבא האוקראיני והמורדים הפרו-רוסים האשימו זה את זה בירי טיל נ"מ לעבר המטוס.

 

חוקרי תעופה הולנדיים פרסמו בספטבר 2014 דו"ח ראשוני שבו קבעו שהמטוס המלזי נפגע על ידי עצמים חיצוניים ולא בשל תקלה.

הם העריכו שקיימת סבירות גבוהה שהמטוס הופל על ידי ירי של טיל קרקע-אוויר לעבר המטוס בזמן שטס בשמי מזרח אוקראינה.

 

התרסקות המטוס המלזי במזרח אוקראינה התרחשה קצת יותר מארבעה חודשים אחרי היעלמות טיסה MH370 של "מלזיה איירליינס" ועליה 239 ואנשי צוות, שהייתה בדרכה מקואלה לומפור לבייג'ינג. נתוני לוויין הראו כי המטוס ביצע סטייה חדה ממסלולו המתוכנן וטס לעבר לב האוקיינוס ההודי אדיר הממדים, אזור שבו לא היה מקום שבו יכול היה לנחות. בנוסף לא היה לו די דלק כדי לשוב לאזור יבשתי. לכן, החוקרים קבעו כי המטוס התרסק וכי אין ניצולים.


פורסם לראשונה 13/10/2015 10:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מורד פרו-רוסי ליד הריסות המטוס המלזי שהתרסק (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים