שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

ארגון שמאל חדש יפעיל לחץ על האקדמיה הישראלית

פעילים הקימו ארגון שמטרתו להפעיל לחץ משמאל על האוניברסיטאות. בין המטרות: ניתוק שיתופי הפעולה בין צה"ל לאקדמיה

גם זה קורה בימים טרופים אלו. קבוצת אקדמאים פעילי שמאל מקימים בימים אלו ארגון שמטרתו הפעלת לחץ משמאל על האקדמיה הישראלית. בפגישה הראשונה של הקמת הפורום הגיעו עשרות אנשי אקדמיה, מרצים מאוניברסיטאות שונות ובכוונתם לפעול בכמה תחומים. ראשית, ואולי החשוב מכולם, בכוונת האקדמאים הללו לפעול בקשר שיש בין האקדמיה הישראלית לצה"ל וכוחות הביטחון.

 

כנסו לעמוד הפייסבוק של "שביעי"

 

במסמך העקרונות של הארגון שהגיע לידי 'שביעי' נכתב, כי הפעילים יפעלו למען "דמוקרטיזציה של האקדמיה ושל החברה, לקידום הפסקת מעורבות האקדמיה הישראלית בדיכוי צבאי ופוליטי בשטחים הכבושים, למאבק במדיניות הפוגעת בזכות השווה לחינוך ובנגישות להשכלה אוניברסיטאית על ההון הכלכלי, החברתי והתרבותי הנלווים אליה ולמאבק בהשתקת קולות ביקורתיים. על רקע מגמות של בידוד, יאוש וחדלון, ארגון זה ישאף לייצר בסיס כוח רחב ומאחד ככל האפשר למאבקים שונים, מבוזרים ונקודתיים. בכוונת 'אקדמיה לשוויון' להפוך לשמאל מעורר תקווה".

 

הפורום, שמכונה 'אקדמיה לשוויון' מנוהל, נכון לעכשיו, על ידי וועד זמני שראשיו נמנים על פלג השמאל הרדיקלי ששותף בקמפיין החרם נגד מדינת ישראל ורדיפת קצינים ישראלים. נזכיר, כי גורמים אנטי ישראליים בחו"ל מנהלים מלחמת חורמה באקדמיה הישראלית. מעבר לפעילות של פעילי ה-BDS נגד מוסדות ישראליים, העובדה שיש שיתופי פעולה בין צה"ל וכוחות הביטחון לאקדמיה הישראלית הופכת להיות שורש הרע בבחינת "שיתוף פעולה עם הכיבוש הישראלי".

 

ענת מטר, מרצה לפילוסופיה ותומכת בחרם על ישראל (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
ענת מטר, מרצה לפילוסופיה ותומכת בחרם על ישראל(צילום: צביקה טישלר)

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

אנשי ה'אקדמיה לשוויון' מתכוונים להפעיל לחץ על האוניברסיטאות הישראליות, כנראה על ידי גורמים בחו"ל, לנתק את החיבור בין האקדמיה למערכת הביטחון הישראלית.

 

בין אנשי האקדמיה שמנהלים את הארגון אפשר למצוא את ד"ר ענת מטר מאוניברסיטת תל אביב, שתומכת בחרם על מוסדות ציבור ישראלים ופעילה בארגונים למען האסירים הפלסטינים.

 

ד"ר הילה דיין וד"ר אראלה גרסיאני, הן שתי מרצות ישראליות שמלמדות באמסטרדם ונמנות על השמאל הרדיקלי. ד"ר דיין היא פעילה נמרצת בחרם האקדמי נגד ישראל. לפני חמישה חודשים התקיים כנס המצדד בחרם אקדמי על ישראל וד"ר דיין הייתה אורחת מפתח. בעמוד הפייסבוק שלה היא כותבת על הצורך להפעיל לחץ על האקדמיה הישראלית ש"משתפת פעולה" לדבריה עם הכיבוש.

 

"אקדמאים ישראלים לא יכולים להישאר אדישים לקריאת החרם", כתבה לא מזמן ד"ר דיין בעמוד הפייסבוק שלה, "כל הטיעונים השמאלניים שלהם נגד החרם מופרכים. במקביל, זה לא הגיוני להתייחס רק למאבק בכיבוש (להיענות לדרישות החרם) בלי לדבר על אחריות חברתית של האקדמיה. אם נעשה רק את זה גם לא עשינו שום דבר. אני מאמינה שביחד, כקהילה אקדמית, אנחנו יכולים לעשות עבודה רצינית על בסיס ידע אמפירי שיחשוף את סדר העדיפויות המעוות של האקדמיה הישראלית שמתעדפת את הכיבוש ומפנה את גבה לחברה. אם נצליח לגרום לכך שהאקדמיה תתגלה כמוסד לא "בר קיימא", כמוסד שמתנהל באופן "לא הגיוני" עם סדר עדיפויות מעוות, עשינו משהו חשוב.

 

בין אנשי הוועד אפשר למצוא גם את הפעיל נאור בן יהוידע שכבר כסטודנט בהרווארד רדף אחרי הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ וביקש להעמידו לדין עבור פשעי מלחמה. או ד"ר לין חלוזין-דברת שמזדהה במאמרים כחברתה הטובה של טלי פחימה, ופרופ' עודד גולדרייך שאת שמו אפשר למצוא בעצומות רבות ממחאה נגד הממשלה על המבצע בעזה ועד עצומה למען תמיכה ב'רשימה המשותפת'. פנינו לקבל את תגובת חברי הפורום שאמנם אשרו את הפרטים אך סרבו להתייחס ולהגיב.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב צנציפר
פרו פלסטינים
צילום: נדב צנציפר